Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielone innowacje: aplikacja pomoże właścicielom fotowoltaiki w oszczędzaniu energii

Trwają prace nad oprogramowaniem, które pomoże wdrożyć oszczędności właścicielom instalacji fotowoltaicznych. W oparciu o prognozę pogody, aplikacja wyliczy ilość wyprodukowanej energii, a następnie wyśle alert o włączeniu pralki bądź zmywarki. Projekt ma szansę wejść do użytku jeszcze w tym roku.


Na pomysł wpadł Rafał Rybnik, który został jednym z ośmiu finalistów konkursu Science ONDE Flow Innovation Academy. Projekt skierowano do młodych innowatorów, studentów i doktorantów, którzy zajmują się badaniami OZE. Uczestnicy prowadzą symulacje i analizy naukowe, które mają odpowiedzieć na wyzwania, związane z transformacją energetyczną Polski.

Jak działa aplikacja

Algorytm aplikacji bazuje na danych pogodowych, dzięki temu w słoneczne dni, aplikacja będzie mogła zaplanować zadania, wymagające dużej ilości mocy. W skład pakietu oprogramowania wejdą dwa moduły. Pierwszy z nich – moduł predykcyjny, oszacuje poziom produkcji energii przez instalację OZE na podstawie danych pogodowych dla danej lokalizacji. Natomiast moduł sterujący zajmie się integracją z systemem inteligentnego domu i jego urządzeniami.

– Aplikacja będzie wysyłała alerty, które umożliwią włączenie użytkownikom dużych odbiorników energii, a także zautomatyzowanie tego procesu w systemie smart home. Pomysł na stworzenie aplikacji zrodził się spontanicznie, podczas rozmowy z przyjaciółmi, posiadającymi instalację fotowoltaiczną. Uznałem, że spróbuję odpowiedzieć na ich potrzeby. Aplikację programuję sam. Pomoże ona zmienić nasze nawyki, następnie zautomatyzować zachowania, a na samym końcu przyniesie prosumentowi korzyść w postaci całkowitej kontroli nad ilością wyprodukowanej i zużytej energii– tłumaczy pomysłodawca, Rafał Rybnik.

Uber do 2030 roku będzie korzystać wyłącznie z pojazdów elektrycznych

Rozszerzenie oprogramowania o energię z wiatru

Jak się okazuje, w planach jest także ekspansja projektu o farmy wiatrowe. Aplikacja w oparciu o prognozowanie silnego wiatru poinformuje o większej ilości energii możliwej do wyprodukowania. Metoda pomoże branży przemysłowej, która najbardziej energochłonny proces produkcyjny będzie mogła zaplanować w dni, kiedy energii będzie najwięcej i będzie ona w najkorzystniejszych cenach.

- Systemy automatyki domowej i przemysłowej pozwolą wykorzystać jak najwięcej energii lokalnie. To bardzo ważne, by energię zużywać w momencie jej wyprodukowania i kiedy są jej nadwyżki. Poprawi to bilans wymiany, odciąży sieci przesyłowe, ograniczy straty energii. Nadwyżek nie musimy magazynować, wystarczy nimi dobrze zarządzać, konsumując energię. System oparty na sztucznej inteligencji podpowie, że prąd jest tani, więc zużywaj go jak najwięcej. 100 tysięcy pralek czy zmywarek włączonych automatycznie o tej samej godzinie? Przy większej skali korzyści z oprogramowania będą ogromne- wyjaśnia Szymon Witoszek, Członek Kapituły Programu i dyrektor ds. rozwoju w ONDE S.A. , która sponsoruje konkurs.

Co z tego wynika?

Rynek OZE prężnie się rozwija. Z roku na rok pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które mają szansę ułatwić przejście przez transformację energetyczną. Kluczem do sukcesu tego typu projektów jest ich komercjalizacja, a co za tym idzie – sponsorzy.

Liberalizacja ustawy wiatrakowej może pomóc zaoszczędzić Polsce nawet 14 miliardów złotych

udostępnij: