Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

W co teraz inwestuje Warren Buffett? Wyrocznia z Omaha ujawni w tym tygodniu swój portfel

We wtorek Wall Street pozna szczegóły transakcji dokonywanych przez Warrena Buffetta i jego kolegów z Berkshire Hathaway (Teda Weschlera i Todda Combsa). W ostatnim kwartale wartość ich portfela akcji wynosiła 350 mld USD. Najnowszy raport 13-F złożony do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd będzie aktualizacją tempa inwestycji wyroczni z Omaha. 

Warren Buffett wciąż wstrzymuje się z poważnymi zakupami na giełdzie, oto jak wygląda portfel Berkshire Hathway w 2022 roku

25 lutego Berkshire ma ogłosić wyniki za czwarty kwartał i opublikować list do akcjonariuszy. Buffett przekształcił Berkshire w ciągu ostatnich 20 lat w lukratywny konglomerat z firmy, która w dużej mierze skupiała się na ubezpieczeniach i inwestycjach. 

Oczekuje się, że Berkshire zarobi w tym roku około 35 mld USD netto, co oznacza wzrost o około 6% w stosunku do roku 2022. Firma jest wyceniana na 684 mld USD. Zyski Berkshire rosną dzięki wyższym dochodom z inwestycji w większy portfel akcji oraz wyższym dochodom z odsetek od posiadanej gotówki o wartości ponad 100 mld USD, przechowywanej głównie w amerykańskich bonach skarbowych. A 92-letni Buffett nadal pobiera pensję w wysokości zaledwie 100 tys. dolarów rocznie. 

Po publikacji raportu Wall Street będzie komentować na czym skoncentrował się Berkshire Hathaway (BRK/A, BRK/B) - czy spółka zwiększyła swoje zaangażowanie w Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM). 

Wojna o chipy. Spółka z portfela Warrena Buffetta inwestuje 40 mld USD w fabryki w Arizonie

Azymut wyroczni z Omaha

Interesujące będzie również to, czy Berkshire zwiększyło swoje tempo inwestycji w czwartym kwartale po stosunkowo mało aktywnym trzecim kwartale. Zakupy netto akcji wyniosły około 4 mld USD, co odpowiada poziomowi z drugiego kwartału. To był totalny kontrast do pierwszego kwartału, gdzie ekipa Berkshire nabyła netto akcji o wartości 41 mld USD w tym sporych zakupów Occidental Petroleum (OXY) i Chevron (CVX).

Największym ruchem w trzecim kwartale był zakup 60 milionów akcji Taiwan Semiconductor, producenta dużych chipów. Ten zakup był jednym z lepszych Berkshire w ostatnich latach, ponieważ akcje, przy cenie 95 USD, wzrosły o prawie 20% od średniej z trzeciego kwartału. Ten holding jest teraz wart prawie 6 mld USD.

Obserwatorzy Berkshire zastanawiają się, czy udział w Taiwan Semi został zainicjowany przez Buffetta, Combsa czy Weschlera. Niektórzy uważają, że wielkość przemawia za Buffettem, ponieważ byłaby ona duża dla Combsa lub Weschlera, którzy razem zarządzają około 10% portfela akcji. 

Kolejną kwestią, którą należy obserwować, jest posiadanie przez Berkshire udziałów w U.S. Bancorp. Od końca 2021 roku do listopada firma Buffetta zmniejszyła ten udział o 63% do 52 mln akcji ze 143 mln na koniec 2021 roku. Kiedy Buffett wyprzedaje dawniej duże pakiety akcji, często eliminuje je całkowicie, więc możliwe, że to samo zrobił z U.S. Bancorp.

Warren Buffett kupił akcje Taiwan Semiconductor za 4 mld USD

Berkshire Hathaway nie zawsze wygrywa z rynkiem

Berkshire sprzedał w ostatnich latach kilka wcześniejszych dużych pakietów bankowych, w tym JP Morgan, Goldman Sachs Group (GS) i Wells Fargo (WFC). Komentatorzy nie oceniają zbyt pozytywnie tych ruchów. Wells, na przykład, jest notowany za około dwukrotność ceny, którą Berkshire prawdopodobnie otrzyma w 2020 i 2021 roku. Możliwe, że Berkshire dodał do swojego pokaźnego udziału w Paramount Communications (PARA). Posiada 14% udziałów w tej firmie medialnej - 91 milionów akcji wartych około 2 mld USD.

Stopa zwrotu Berkshire Hathaway versus indeks S&P 500

sp500 vs berkshire

Warren Buffett kupuje akcje spółek paliwowych Chevron i Occidental Petroleum

Berkshire mogło również kontynuować zmniejszanie swojego udziału w Activision Blizzard (ATVI), producenta gier wideo, który jest bohaterem jednej z największych transakcji gotówkowych, ale mierzy się z dużymi problemami antymonopolowymi. Cena akcji Activision jest obecnie w okolicach 75,65 USD, znacznie poniżej oferty przejęcia przez Microsoft, która wynosi 95 dolarów. Berkshire posiadał 60 milionów akcji na dzień 30 września, co oznacza spadek o osiem milionów akcji w ciągu kwartału. Udział ten jest wart około 4,5 mld USD.

Wreszcie, Berkshire mogło kontynuować zwiększanie swojej pozycji w Chevronie (CVX). W trzecim kwartale kupił około 500 milionów dolarów akcji i na koniec września posiadał około 170 mln akcji, wartych obecnie około 29 mld USD.

Berkshire Hathaway kupiło akcje Activision Blizzard o wartości 1 mld USD, jeszcze przed przejęciem przez Microsoft

udostępnij: