Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Google odpowiada na ChatGPT i uruchomi Bard. Sztuczna inteligencja rozgrzewa Wall Street, akcje z tego sektora zyskują nawet 800%!

Wall Street wpadło w istny szał na punkcie sztucznej inteligencji. Jak się okazuje technologia jest już znana od dwóch dekad, ale do tej pory była wykorzystywana za zamkniętymi drzwiami, głównie przez agencje rządowe, jak ujawnia prezes jednej ze spółek opisanych w tekście. Jedno jest pewne - jesteśmy świadkami kolejnej gorączki. 


Początek szału na akcje AI można datować na 30 listopada, kiedy wystartował ChatGPT. Oprogramowanie stworzone przez startup OpenAI, chatbot wykorzystujący model języka GPT-3 służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzone przez użytkownika. Ostatnie dane pokazują, że ChatGPT od startu prototypu do stycznia wykorzystało ponad 100 milionów użytkowników. Jest to totalny fenomen i wskaźnik jak to narzędzie zdobyło świat zrzucając z fotelu lidera, czyli aplikację TikTok, która osiągnęła ten wynik dopiero po 9 miesiącach, a Facebook po dwóch latach. Jak opisaliśmy w poprzednich publikacjach - analitycy szacują, że rynek AI będzie wart około 1 bln USD. 

Wall Street chce więcej. ChatGPT podbija rynek sztucznej inteligencji, a spółki z AI rosną po 200%

Microsoft (MSFT) rozgrzał inwestorów ogłaszając początkiem roku, że zwiększa swoją inwestycję w OpenAI o 10 mld USD. To jaka rewolucja jest w sektorze technologicznym świadczy fakt o którym poinformował The New York Times: Larry Page i Sergey Brin - współzałożyciele Google`a - ponownie zaangażowali się w firmę, ponieważ planują przyspieszyć wprowadzanie nowych funkcji AI. 

Prawdopodobnie długoterminowymi liderami nowej rewolucji AI będzie Microsoft oraz Google (czyli Alphabet). Giełda nie lubi próżni i na horyzoncie pojawiają się kolejne duże firmy, które stawiają na nową technologią: International Business Machines (IBM), Nvidia (NVDA) i Advanced Micro Devices (AMD). Ale inwestorzy indywidualni polują na nazwy o małej kapitalizacji z potencjalnie szybszym zwrotem.

Google odpowiada na ChatGPT i uruchamia „Bard”

W poniedziałek dyrektor generalny Alphabet Sundar Pichai ogłosił, że firma przygotowuje się do uruchomienia eksperymentalnych usług konwersacyjnych AI o nazwie Bard, która jest oparta na projekcie firmy o nazwie LaMDA, dla Language Model for Dialogue Applications. Pichai napisał, że Bard będzie czerpał informacje z sieci, co jest punktem różnicującym z ChatGPT, który w tym momencie opiera się na rozległym, ale nie nieograniczonym modelu treningowym, który nie obejmuje bieżących wydarzeń. „Wkrótce w wyszukiwarce pojawią się funkcje oparte na sztucznej inteligencji, które destylują złożone informacje i wiele perspektyw do łatwych do przyswojenia formatów, dzięki czemu można szybko zrozumieć ogólny obraz sytuacji i dowiedzieć się więcej z sieci: czy to szukając dodatkowych perspektyw, takich jak blogi osób, które grają zarówno na fortepianie, jak i na gitarze, czy też zagłębiając się w powiązany temat, taki jak kroki, aby zacząć jako początkujący” - napisał Pichai na blogu. 

Miliarder Gautam Adani bohaterem „Big Short po indyjsku". Najbogatsza osoba w Indiach celem krótkiej sprzedaży

Rozpoczyna się entuzjazm na rynku, złośliwi mówią, że to karmienie kaczek

C3.ai (AI), firma tworząca oprogramowanie dla dużych przedsiębiorstw, w zeszłym tygodniu ogłosiła zestaw narzędzi do wyszukiwania opartego na AI dla aplikacji korporacyjnych, wykorzystując technologię z OpenAI, Google i innych. W ciągu miesiąca spółka wystrzeliła o 151%! Tylko w zeszłym tygodniu kurs spółki wzrósł o 45% i 6% w poniedziałek.

CEO i założyciel C3.ai Thomas Siebel zapewnił, że model na którym działa ChatGPT to absolutny przełom w sposobie interakcji ludzi z aplikacjami korporacyjnymi od czasu, gdy jego pierwsza firma - Siebel Systems - dodała interfejs internetowy do własnego oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami w 2002 roku. „Dzięki tym nowym technologiom klienci korporacyjni będą mogli korzystać z metafory wyszukiwania, którą wszyscy już umieją stosować” – tłumaczy w wywiadach. 
 

C3AI

Tesla, Nvidia, Lucid... oto spółki z Nasdaq, które zaliczyły największe wzrosty od początku 2023

AI był używany już od dwóch dekad

BigBear.ai Holdings (BBAI) oferuje „napędzane sztuczną inteligencją" oprogramowanie do wspomagania decyzji. Wczytując się w prezentację dla inwestorów na stronie (z 22 czerwca 2022 roku, czyli mocno przed AI hossą) dowiemy się, że to zaufany dostawca Departamentu Stanów Zjednoczonych z 22-letnią historią; tworzenie oprogramowania do analizy predykcyjnej; wspomaganie działań strategicznych poprzez inżynierię cybernetyczną. Z informacji finansowych dowiemy się, że spółka w 2021 roku miała 146 mln USD przychodów z technologii i usług oraz ma 459 mln USD zakontraktowane w kontraktach z agencjami federalnymi, a oprócz tego 200 klientów komercyjnych. Ekipa spółki to byli agenci wywiadu oraz wojskowi. Spółka debiutowała na giełdzie w grudniu 2021 roku poprzez połączenie ze spółką akcyjną specjalnego przeznaczenia (SPAC) przy cenie 10 USD.  Kurs spółki YTD wzrósł ponad 800%!
 

bigbear aibigbear ai


Dyrektor generalny BigBear, Mandy Long, tłumaczy, że ChatGPT to rąbek mocy technologii, która była już używana przez agencje rządowe przez blisko dwie dekady. 
 

bibear


SoundHound (SOUN) w poniedziałek strzeliła do góry 28%, a od początku roku 127%. Firma „produkuje głos AI produktów", w tym rozpoznawania mowy, tekst do mowy, i naturalne zrozumienie języka, dla producentów samochodów, restauracji i producentów urządzeń konsumenckich. SoundHound wszedł na giełdę poprzez połączenie SPAC w kwietniu 2022 roku. W oświadczeniu, SoundHound przypisał rajd do niedawnego skoku zainteresowania inwestorów AI. „Wyraźnie sztuczna inteligencja zyskuje odnowioną uwagę inwestorów - szczególnie wokół generatywnej AI i ChatGPT" - napisała firma. „SoundHound jest liderem w dziedzinie konwersacyjnej AI z silnym rozmachem biznesowym i ugruntowaną skalą ze wspaniałymi klientami korporacyjnymi ... W zeszłym miesiącu ogłosiliśmy finansowe kamienie milowe, które dobrze ustawiły nas na zrównoważony wzrost i długoterminowe zróżnicowanie, więc czujemy się dobrze pozycjonowani na ścieżce do przodu".
 

soundhound

Na całej euforii korzystają również spółki, które specjalizują się w technologii mechaniki kwantowej: Quantum Computing (QUBT) wzrosły o 65%, IonQ (IONQ) o 63%, a Rigetti Computing (RGTI) o 60%.

Te spółki zaczynają 2023 rok fatalnie. Przegląd indeksu S&P500

Handel akcjami wszystkich spółek wymienionych w artykule jest dostępny na platformie Saxo Investor. Nazwy spółek zawierają linki do platformy Saxo Banku - partnera Strefy Global Market.

udostępnij: