Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Styczniowa oferta obligacji Skarbu Państwa. Oto jak kształtuje się aktualne oprocentowanie i marże

Udostępnij

Warunki oprocentowania obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w styczniu zostało utrzymane na poziomie z grudnia. Przypominamy, jak prezentuje się oferta obligacji w nowym roku.


Jak prezentuje się styczniowa oferta obligacji Skarbu Państwa? Oprocentowanie papierów detalicznych pozostało na poziomie z grudnia, na niezmienionym poziomie utrzymano również marże. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich ulega zmianie co miesiąc. Obecnie 1-roczne papiery zmiennie oprocentowanie wynoszą 5,75 proc, 2-letnie 5,90 proc. Procent trzymiesięcznych papierów wciąż wynosi 3,00 proc., z kolei 3-latki kształtują się na poziomie 5,95 proc.

Warunki styczniowej oferty obligacji oszczędnościowych utrzymaliśmy na niezmienionym, korzystnym poziomie, zachowując preferencje dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego.

– komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Pierwsza oferta obligacji Victoria Dom w 2025 roku. Oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym przekracza 10%

Oprocentowanie i marże papierów Skarbu Państwa

Noworoczne oprocentowanie obligacji skarbowych względem grudnia nie uległo zmianie. 

Oprocentowanie 1-rocznych zmiennie oprocentowanych obligacji wynosi 5,75 proc, z kolei 2-letnich 5,90 proc.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 5,95%. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,30% 4-letnie oraz 6,55% 10-letnie.

– czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Obligacje tzw. rodzinne, które są przeznaczone dla osób korzystających z programu „Rodzina 800 plus”, są 6 i 12-letnie, ich oprocentowanie w styczniu wynosi kolejno 6,50 proc. oraz 6,80 proc. 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Resort zdecydował się również o pozostawieniu marż na poziomie z grudnia. Co oznacza, że w przypadku 1-rocznych i 2-letnich, których oprocentowanie zmienia się co miesiąc i jest wyliczane na podstawie stopy referencyjnej NBP oraz marży, pozostaje kolejno na poziomie 0,00 proc., 0,15 proc.

Natomiast w przypadku 4-latek, których oprocentowanie zmienia się co roku i wyliczane jest w oparciu o wskaźnik inflacji 12 miesięcy powiększony o 1,50 proc. marży. Podobnie jest w przypadku 10-latek, ale marża wynosi 2,00 proc. 

Prognozy gospodarcze na 2025: stopy procentowe, waluty, rynek nieruchomości, wzrost PKB, cła i KPO - Piotr Bujak | Procent Składany

 

Udostępnij