Obligacje PKN Orlen cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w USA. Spółka sprzedała papiery o wartości 1,25 mld dolarów
Grupa Orlen przeprowadziła jednodniowe zapisy na średnioterminowe obligacje o rekordowej wartości 1,25 mld USD. Księga popytu objęła 3,3-krotną nadsubskrypcję.
W dniu 23 stycznia br. grupa Orlen przeprowadziła zapisy na średnioterminowego obligacje serii C. W tym samym dniu dokonano przydziału papierów 148 inwestorom z 28 krajów. Zainteresowanie było bardzo duże, a ostateczna księga popytu objęła zapisy na ponad 4 mld USD, co przełożyło się na 3,3-krotną nadsubskrypcję. Środki pozyskane w emisji zostaną wykorzystane do inwestycji w OZE, wydobycie gazu ziemnego czy budowę bloków gazowo-parowych.
Orlen po raz pierwszy wyemituje obligacje na rynku amerykańskim i to w rekordowej kwocie 1,25 mld dolarów. Zainteresowanie nimi inwestorów z różnych regionów świata, nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, przekroczyło nasze oczekiwania – liczba chętnych na obligacje była ponad trzykrotnie wyższa niż założona wielkość emisji.
– powiedział prezes grupy Orlen Ireneusz Fąfara.
Orlen ogłasza strategię i wprowadza nową politykę dywidendową
Kapitał na finansowanie inwestycji
Orlen wyemituje obligacje o wartości 1,25 mld dolarów, na podstawie programu średnioterminowych papierów ustanowionego w maju 2021 r, a zaktualizowanego w styczniu 2025 r. Łącznie zostanie wyemitowanych 6 250 imiennych kuponów serii C, a wartość nominalna jednego to 200 tys. dolarów. Dzień wykupu został przewidziany na 30 stycznia 2025 r.
Oprocentowanie będzie liczone według stałej stopy wynoszącej 6 proc. rocznie, przy czym papiery nie będą zabezpieczone. Docelowo Orlen będzie się ubiegać o dopuszczenie serii C na rynku regulowanym Euronext Dublin.
To jest ważną informacją, zainteresowanie długiem polskiej spółki było bardzo duże. Chęć zakupu wyraziło 206 inwestorów, jednak papiery ostatecznie trafią do 148 inwestorów z 28 krajów. Popyt zakończył się 3,3-krotną nadsubskrypcją i opiewał na 4 mld USD.
W transakcji pośredniczyli Citigroup Global Markets Europe AG, J.P. Morgan SE, BANCO SANTANDER, S.A., Goldman Sachs Bank Europe SE oraz SMBC Bank EU AG.
Jak podkreśla prezes, oferta przeprowadzona na rynku amerykańskim to element strategii, która została zaprezentowana 9 stycznia br.
Emisja obligacji na rynku amerykańskim to element naszej strategii działania. Pokazuje, jakie przyjęliśmy podejście do pozyskiwania kapitału na finansowanie inwestycji. Chcemy i dołożymy starań, by pochodził z różnych, atrakcyjnych źródeł – takich, które będą oferowały najkorzystniejsze dla nas warunki
– wyjaśnił Ireneusz Fąfara.
Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na inwestycje w energię odnawialną, wydobycie gazu ziemnego, budowę bloków gazowo-parowych oraz rozwój paliw alternatywnych.
Rynek amerykański jest dla Orlenu bardzo ważny, a przeprowadzona emisja jest największą spośród firm w regionie europy środkowo-wschodniej.
Rynek amerykański jest dla nas bardzo ważny z kilku powodów. To przede wszystkim najbardziej rozwinięty na świecie rynek kapitałowy. Emisja obligacji na nim to zatem zupełnie inna skala i odpowiedzialność. Nasza emisja będzie największą korporacyjną emisją obligacji spośród wszystkich firm w Europie Środkowo-Wschodniej. To kolejny etap rozwoju spółki jako emitenta na międzynarodowych rynkach kapitałowych.
(…) Wolumen amerykańskiego gazu w kolejnych latach będzie coraz większy. Zgodnie ze strategią, chcemy też wejść na północnoamerykański rynek midstream, czyli infrastruktury, która umożliwi przywóz gazu do Polski w postaci LNG.
– wymienia prezes Fąfara.
Orlen zadowolony z emisji obligacji w USA, chce mieć kapitał z różnych źródeł – prezes