Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Jakie dywidendy za 2014 rok mogą wypłacić spółki z WIG20?

Udostępnij

Jakie dywidendy za 2014 rok mogą wypłacić spółki z WIG20Dywidenda to ostatnio nośny temat. Nic dziwnego, przy obecnym poziomie stóp procentowych odpowiednio zbudowany portfel spółek dywidendowych może przynosić wyższą stopę dywidendy, niż obligacje, czy lokata w banku. W tego rodzaju strategii najlepiej koncentrować się na największych spółkach, tak zwanych blue chipach. W tym artykule oszacujemy więc, jakich zysków oraz dywidend możemy spodziewać się po spółkach z #WIG20 za 2014 rok.

W jaki sposób zostało przygotowane zestawienie

W pierwszym kroku spośród spółek z #WIG20 wybraliśmy te, które wypłaciły dywidendę w 2014 roku (z zysku za rok 2013). Następnie przeanalizowaliśmy ich zyski, za ostatnie 12 miesięcy, licząc od końca III kwartału 2013 roku do końca III kwartału 2014 r. Na koniec policzyliśmy, jakiej dywidendy mogą spodziewać się inwestorzy z zysku za 2014 rok zakładając, że w ostatnim kwartale tego roku nie wydarzy się nic, co zmieniłoby znacznie poziom zysków. Nasze szacunki zakładają, że walne zgromadzenie akcjonariuszy wyselekcjonowanych spółek, tak samo jak w zeszłym roku, zdecyduje o wypłacie dywidendy na takim samym poziomie, co z zysku za 2013 rok.

Zestawienie spółek dywidendowych z WIG20

Przy tych założeniach, obliczyliśmy obecną stopę dywidendy, czyli ile procent w postaci dywidendy może zarobić inwestor, kupując dziś akcje po aktualnym kursie i trzymając je do czasu wypłaty w 2015 roku. Poniżej przedstawiamy wyniki naszej pracy.

LPP S.A. #LPP

Notowania spółki odzieżowej przekroczyły w tym roku magiczną barierę 10 tys. zł za jedną akcję. Walne zgromadzenie zdecydowało o wypłacie 40% zysku za rok 2013. Jednak w tym roku zyski spółki nie są większe niż w poprzednim. Biorąc to pod uwagę, możemy spodziewać się stopy dywidendy, która zostanie wypłacona w przyszłym roku w wysokości zaledwie 1,04%. Jeśli spółka postanowiłaby się podzielić całym spodziewanym zyskiem to stopa dywidendy wyniosłaby także niewiele, bo 2,63%.

Eurocash S.A. #EUR

Spółka za ostatnie 12 miesięcy osiągnęła zysk o 17% mniejszy niż za rok 2013. Jeśli walne zgromadzenie zdecyduje się przeznaczyć znów połowę zysków na dywidendę, to przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy będzie także niewielka i wyniesie 1,58%. Maksymalna stopa dywidendy może osiągnąć około 3,20%.

PKO BP S.A. #PKO

Do tej pory, spółka może pochwalić się zyskami większymi o 7,25% w porównaniu z poprzednim rokiem. Stopa dywidendy wynosi obecnie 2,14% jeśli spółka przeznaczy, tak jak w zeszłym roku, 30% zysków na jej wypłatę. Jeśli natomiast walne zgromadzenie zdecydowałoby o wypłacie całego zysku, to stopa dywidendy robi się znacząca i wynosi aż 7,37%.

Kernel Holding S.A. #KER

Ta spółka nie wypłaciła dywidendy w tym roku kalendarzowym, ale ze względu na przesunięcie roku obrotowego spółki na czerwiec ma ona na to jeszcze czas. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, zwołane na 10 grudnia, ma zdecydować o wypłacie 0,25 dolara dywidendy na akcję. Czyli spółka trzyma się ustalonej jeszcze w lipcu 2013 roku polityki dywidend, która mówi, że ma być ona wypłacana co roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale należy pamiętać, że spółka działa na Ukrainie i w tym roku tamtejsza sytuacja polityczna mocno dała się jej we znaki. Jednak, mimo strat, na koniec ostatniego roku obrotowego, spółka postanowiła dotrzymać słowa i wypłacić dywidendę. W tym przypadku znamy dokładnie stopę dywidendy i wynosi ona 2,54%, licząc po obecnym kursie akcji.

Orange Polska S.A. #OPL

Spółka w zeszłym roku osiągnęła zyski rzędu 1,4 mld zł i wypłaciła 46% z nich w postaci dywidendy. Niestety za ostatnie 12 miesięcy zyski spadły niemal o połowę. Tak więc przy założeniu, że spółka zamknie 2014 rok na podobnym poziomie, a akcjonariusze postanowią wypłacić także około połowy zysku , stopa zwrotu obecnie wynosi także niewiele bo 2,98%.

Tauron Polska Energia S.A. #TPE

W tym roku walne zgromadzenie przeznaczyło 1/4 zysków na dywidendę. Jednak, obecnie zyski spółki spadły o 15% więc przy dzisiejszym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 3,01%, a jeśli zgromadzenie akcjonariuszy postanowiłoby wypłacić cały zysk, to stopa dywidendy osiągnęłaby aż 12,17%.

Bank Zachodni WBK S.A. #BZW

Spółka poprawiła wyniki o prawie 10%. Zakładając więc, że walne zgromadzenie znów podejmie uchwałę o wypłacie połowy zysku w postaci dywidendy, to przy obecnym poziomach kursu stopa dywidendy wyniesie 3,03%. Maksymalna stopa dywidendy może więc wynieść dwa razy więcej, czyli 6,10%.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. #PGN

W PGNiG niewiele się zmieniło w ostatnich kwartałach, Kurs i zyski są na podobnych poziomach co rok temu. Zakładając więc, że znów spółka wypłaci 46% zysku w postaci dywidendy możemy się spodziewać stopy około 3,25%. Jeśli akcjonariusze zdecydowaliby o wypłacie całego zysku to stopa dywidendy sięgnęłaby 7,04%

KGHM Polska Miedź S.A. #KGH

Zyski spółki za ostatnie 12 miesięcy są mniejsze o 18%. Kurs po ostatniej korekcie zbliżył się do poziomów sprzed roku. Jeśli więc Skarb Państwa ponownie zdecyduje o wypłacie 1/3 zysków, tak jak to miało ostatnio miejsce, to przy obecnej cenie możemy się spodziewać stopy zwrotu rzędu 3,56%. Zaś maksymalna stopa dywidendy wynosi obecnie 10,80%.

mBank S.A. #MBK

Spółka poprawia wyniki. Obecnie jej zyski są wyższe o 8,5%, w porównaniu z 2013 r. Ostatnio wypłacono aż 59% zysków w postaci dywidendy. Jeśli w 2015 roku także akcjonariusze zdecydowaliby się na wypłatę takiego samego procenta zysków, to stopa dywidendy obecnie wyniosłaby 3,65%. Natomiast maksymalna stopa dywidendy wynosi 6,16%.

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. #PGE

Zyski spółki spadły aż o 21,5% i kurs wzrósł, ale wciąż stopa dywidendy przy założeniu wypłaty połowy zysku jest duża i wynosi 4,37%. Gdyby spółka zapowiedziała wypłatę całego zysku to wtedy stopa dywidendy sięgnęłaby 8,80%.

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. #LWB

Zyski tej spółki także spadły (o 16,4%). Spółka w tym roku wypłaciła prawie 60% zysku w postaci dywidendy. Dzięki spadkowi kursu, stopa dywidendy jest obecnie atrakcyjna i wynosi 4,56% przy wypłacie 60% zysku i 7,61% przy wypłacie 100% zysku.

Asseco Poland S.A. #ACP

Poziom zysków w Asseco Poland się nie zmienił. Jeśli więc założyć, że znów 1/3 zysków zostanie przeznaczona na dywidendę, to obecna stopa dywidendy wynosi aż 4,95% i to mimo ostatnich silnych wzrostów kursu. Natomiast maksymalna stopa dywidendy jest imponująca i wynosi 14,66%.

Bank Polska Kasa Opieki S.A. #PEO

Spółka w 2014 roku wypłaciła niemal cały zysk akcjonariuszom. Kurs ani też zyski niewiele się zmieniły przez ostatni rok, więc wciąż spółka ma bardzo wysoką stopę dywidendy: 5,15%

Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. #PKN

PKN, podobnie jak Pekao przeznaczył niemal cały zysk z 2013 r. na dywidendę. Jednak, za ostatnie 12 miesięcy wykazał gigantyczną stratę. Na szczęście jest ona spowodowana odpisami księgowymi, związanymi ze stratnym projektem w Możejkach. Jeśli je pominiemy, to okazuje się, że zyski spółki zwiększyły się niemal dwukrotnie, w stosunku do poprzedniego roku. Tak więc, jeśli spółka znowu wypłaci cały zysk, to możemy się spodziewać przy obecnym kursie akcji, stopy dywidendy około 5,72%.

PZU S.A. #PZU

Zyski ubezpieczyciela spadły o 6%. Jeśli jednak znów walne zgromadzenie zdecydowałoby o wypłacie 90% zysków w postaci dywidendy, to obecnie stopa dywidendy wyniosłaby aż 6,66%.

Synthos S.A. #SNS

Synthos także wypłacił akcjonariuszom cały zysk za 2013 rok. Kurs ostatnio bardzo spadł, co wpłynęło na podwyższenie spodziewanej stopy dywidendy aż do 7,08% jeśli założymy, że znów cały zysk zostałby na nią przeznaczony.

Wysoka stopa dywidendy jest w zasięgu ręki

Tabela 1
Tabela 1. Przewidywane stopy dywidendy dla spółek z WIG20, przy wypłacie zysku w takiej samej wysokości, jak za 2013 r. i przy wypłacie 100% zysku.

Podsumowując, dywidendowe blue chipy dają obecnie szanse na stosunkowo wysoką stopę dywidendy. W wariancie profilu wypłaty, jak w zeszłym roku, kupując dzisiaj portfel spółek z WIG20 (z odpowiednimi wagami), możemy spodziewać się średnio 3,93%. Natomiast maksymalna stopa dywidendy, czyli przy założeniu wypłaty całości zysku ze wszystkich spółek, wynosi 6,95% . W obu przypadkach jest to wysoka wartość, zwłaszcza jeśli porównamy ją do obecnej wysokości oprocentowania lokat bankowych. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju inwestycję należy rozpatrywać jako całość. O ile sytuacja w przypadku jednej spółki może ulec zmianie, w taki sposób, że stopa dywidendy nawet znacząco spadnie, to jednak w przypadku portfela spółek dywidendowych można już oczekiwać stosunkowo stabilnego zysku.

Artykuł uczestniczy w akcji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych pt. "Oszczędzaj na emeryturę".
Artykuł uczestniczy w akcji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych pt. "Oszczędzaj na emeryturę".

Udostępnij