Przejdź do treści

udostępnij:

7 spółek w trendzie wzrostowym, które wypłacają coraz większe dywidendy

Udostępnij

Na rynku znów zapanowała koniunktura i wiele spółek weszło w trend wzrostowy. Wśród nich można znaleźć też takie, które chętnie dzielą się zyskiem z inwestorami. Wypłacają dywidendy regularnie rok w rok od lat i starają się, by ich wartość rosła.

Mimo obaw związanych z pandemią, w zeszłym roku wiele spółek kontynuowało wypłatę zysku dla inwestorów. Co więcej, część z dywidend była nawet wyższa niż w poprzednich latach. Warto im się przyjrzeć, w szczególności tym, które wykazują także wzrost samego kursu akcji. Regularne od lat dzielenie się zyskiem dobrze świadczy o stabilności finansowej takich podmiotów, a trend wzrostowy o wierze inwestorów w dalszą poprawę ich wyników.

Zobacz także: 13 spółek z NewConnect, które płacą regularnie dywidendy od co najmniej 5 lat 

Kurs rośnie i dywidendy też

Zadziwiająco dużo spółek z głównego rynku GPW, bo aż 222, znajduje się obecnie w trendzie wzrostowym, zarówno krótkoterminowym, jak i w długoterminowym. Sprawdziliśmy, które z nich ponadto dzielą się regularnie zyskiem od co najmniej 5 lat i starają się, by wypłaty były coraz wyższe. Znaleźliśmy 7 takich spółek.

Od 15 lat systematycznie, rok w rok wypłaca dywidendę Neuca #NEU. W zeszłym roku spółka ponownie podniosła wartość dywidendy. Jej kurs znajduje się od prawie 2 lat w długoterminowym trendzie wzrostowym. Nawet panika na rynku z marca zeszłego roku nie spowolniła znacząco wzrostów. Neuca obecnie wypłaca dywidendę dwukrotnie większą niż 6 lat temu. Stopa dywidendy jest niestety dość niska. Jeśli założymy, że i w tym roku inwestorzy dostaną wypłatę na podobnym poziomie, to przy aktualnym kursie akcji wyniesie ona zaledwie 1%. Choć w tym miejscu warto zauważyć, że spółka od lat prowadzi także program skupu akcji własnych, co także jest formą wypłaty zysku dla akcjonariuszy.

W zeszłym roku wypłatę dywidendy zwiększył też Dom Development #DOM. Także ta spółka należy do nielicznego grona spółek dywidendowych z kilkunastoletnią historią regularnych wypłat. Dom Development zwiększył wartość wypłaty niemal trzykrotnie na przestrzeni ostatnich 5 lat. Kurs akcji mocno ucierpiał w marcowej panice, ale powoli pnie się w górę i ponownie jest na historycznych maksimach. Warto też zauważyć, że stopa dywidendy jest wyjątkowo wysoka. Jeśli spółka zdecydowałaby się na wypłatę zysku w takiej samej wysokości, to obecnie wyniosłaby ona aż ok. 8%.

Regularnie od dekady, a nawet dłużej, wypłacają rosnące dywidendy kolejne trzy spółki. Są to Ambra #AMB, Asseco BS #ABS oraz Kęty #KTY. Ostatnia dywidenda Ambry była dokładnie tej samej wysokości, co poprzednia, ale i tak znacznie wyższa niż wypłacane kilka lat wcześniej. Kęty z kolei wypłaciły aż o 40% wyższą dywidendę w 2020 r. zaś Asseco – o 20% wyższą. Wszystkie te spółki znajdują się w trendzie wzrostowym, a ich kursy są na historycznych maksimach. Ich stopy dywidendy też są dość wysokie, w okolicach 4%, a w przypadku Kęty – nawet 7%.

Coraz wyższe dywidendy wypłacają też Kernel Holding #KER oraz Krka #KRK. Kurs Kernel wzrósł mocno w ostatnich miesiącach, choć wciąż nie pobił szczytów z 2017 r. Zaś Krka znajduje się w wieloletnim trendzie wzrostowym. Od 2018 r. wartość akcji się podwoiła.

Aż 39 dywidendowych spółek w trendzie wzrostowym

Oprócz wymienionych wyżej 7 spółek, które starają się regularnie wypłacać dywidendę i zwiększać jej wartość, jest jeszcze kilkadziesiąt innych, na które też warto zwrócić uwagę. Są bowiem obecnie w krótko i długoterminowym trendzie wzrostowym. Ponadto płacą regularnie dywidendę od przynajmniej 5 lat. W tabeli poniżej zebraliśmy je i obliczyliśmy szacunkową stopę dywidendy, przy obecnym poziomie kursu akcji i założeniu wypłaty zysku w tym roku tej samej wysokości, jak rok temu.

Nazwa spółki Aktualna stopa dywidendy Od tylu lat dywidenda jest regularnie wypłacana Uwagi
Neuca (NEU) 1,2% od ponad 10 lat Wzrost wartości dywidendy
Dom Development (DOM) 7,8% od ponad 10 lat Wzrost wartości dywidendy
Ambra (AMB) 3,6% od ponad 10 lat Wzrost wartości dywidendy
Asseco BS (ABS) 4,7% od ponad 10 lat Wzrost wartości dywidendy
Kęty (KTY) 6,9% od ponad 10 lat Wzrost wartości dywidendy
Krka (KRK) 4,5% od 9 lat Wzrost wartości dywidendy
Kernel (KER) 2,8% od 7 lat Wzrost wartości dywidendy
PGS Software (PSW) 3,6% od ponad 10 lat  
Apator (APT) 2,6% od ponad 10 lat  
Żywiec (ZWC) 3,1% od ponad 10 lat  
Sonel (SON) 4,1% od ponad 10 lat  
CEZ (CEZ) 6,0% od ponad 10 lat  
Budimex (BDX) 1,4% od ponad 10 lat  
ZT Kruszwica (KSW) 4,3% od ponad 10 lat  
Efekt (EFK) 0,1% od ponad 10 lat  
STALPROFIL (STF) 0,7% od ponad 10 lat  
Dębica (DBC) 4,9% od ponad 10 lat  
Lena Lighting (LEN) 6,2% od 10 lat  
ED Invest (EDI) 7,4% od 10 lat  
Ferro (FRO) 1,5% od 9 lat  
Oponeo.pl (OPN) 0,2% od 9 lat  
iFirma (IFI) 1,9% od 9 lat  
Atende (ATD) 4,7% od 9 lat  
LiveChat (LVC) 2,0% od 8 lat  
Amica (AMC) 1,9% od 8 lat  
ZM Ropczyce (RPC) 3,4% od 8 lat  
Seko (SEK) 4,7% od 8 lat  
Inter Rao (IRL) 15,0% od 8 lat  
Inpro (INP) 3,1% od 7 lat  
Puławy (ZAP) 5,9% od 6 lat  
Makarony Polskie (MAK) 4,3% od 6 lat  
PCC Rokita (PCR) 5,2% od 6 lat  
Pekabex (PBX) 0,8% od 6 lat  
Decora (DCR) 4,6% od 5 lat  
Develia (DVL) 4,1% od 5 lat  
Ronson Development (RON) 2,9% od 5 lat  
Voxel (VOX) 2,0% od 5 lat  
Krynica Vitamin (KVT) 1,0% od 5 lat  
Archicom (ARH) 2,6% od 5 lat  


To dobrze, że coraz więcej spółek może pochwalić się regularnymi wypłatami zysków. Warto mieć je na uwadze, a w szczególności te, które są w stanie zwiększać wypłaty w kolejnych latach. Informacje o wzroście kursu i regularności wypłat wzajemnie się uzupełniają. Z jednej strony, rosnący kurs akcji jest dodatkowym potwierdzeniem płynącym z rynku, że także inni inwestorzy wierzą w dalszą poprawę wyników takich podmiotów. Z drugiej strony, regularne wypłaty zysków świadczą o stabilnych podstawach finansowych, a to z kolei zmniejsza wahania na kursach akcji.

Zobacz także: Dywidendy, daty wypłat, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Udostępnij