Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Koniec węgla w Warszawie. Stolica od października kończy z kopciuchami

Z początkiem października, na terenie Warszawy wszedł w życie zakaz używania węgla w piecach i kominkach. Mimo nowych przepisów, tysiące pieców wciąż czeka na wymianę.


1 października mieszkańcy Warszawy zostali objęci nowymi przepisami antysmogowymi. Uchwała, która weszła w życie tego dnia, zakazuje palenia węglem w piecach i kominkach. Restrykcje objęły także paliwa stałe, które powstają z wykorzystaniem węgla. Istnieją jednak pewne wyjątki.

”Wyjątek stanowią instalacje spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 roku oraz instalacje spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2018 roku. Właściciele mają możliwość palenia w nich węglem do końca ich żywotności” - informuje stołeczny ratusz.

Od 1 stycznia 2028 roku zakaz palenia węglem obejmie również szereg innych powiatów wokół Warszawy. Mowa tu o powiecie grodziskim, mińskim, legionowskim, piaseczyńskim, nowodworskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, otwockim i wołomińskim. Co istotne, uchwała nie wprowadza zakazu spalanie drewna w kotłach czy kominkach.

Dopłaty do likwidacji kopciuchów

Aby pomóc mieszkańcom w dostosowaniu się do nowych przepisów, miasto oferuje dofinansowanie na likwidację kopciuchów w gospodarstwach domowych. Dopłata może wynieść nawet do 70 procent. Miasto dofinansowuje także zakup ekologicznych źródeł ogrzewania. Mowa tu o kotłach gazowych, pompach ciepła, ogrzewaniu elektrycznym, a nawet przyłączeniu domu lub mieszkania do sieci elektrociepłowniczej.

”Osoby, które zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą także otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa również wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej” - przekazał ratusz.

Wsparcie w wymianie pieców można uzyskać także w ramach programu Czyste Powietrze. Oprócz wymiany kopciuchów, zainteresowani mogą ubiegać się o środki na ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi, instalację ogrzewania centralnego, mikroinstalację fotowoltaczną, a także wentylację mechaniczną.

Zielone budownictwo: Co przyniesie rewolucja w sektorze budowlanym? (cz.1)

Piece wciąż czekają na wymianę

Mimo wieloletnich starań i programów wspierających, Warszawa nadal boryka się z problemem kopciuchów. W latach 2017-2022 udało się wymienić ponad 4,8 tysiąca przestarzałych pieców, jednak według informacji pozyskanych przez serwis green-news.pl, na wymianę czeka jeszcze około 4 tysięcy kopciuchów w prywatnych domach oraz blisko 300 w zasobach miejskich.

Co grozi za naruszenie zakazu?

Mandaty za spalanie węgla w piecu czy kominku wyniosą od kilkuset złotych do nawet 5 tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach, osoba łamiąca prawo może trafić do aresztu. Do wystawiania mandatów uprawnieni będą strażnicy miejscy lub urzędnicy. W razie odmowy przyjęcia kary sprawa zostanie skierowana do sądu.

Alert europejski: Parlament Europejski zajmie się przeglądem unijnych ram prawnych dot. odpadów. Na pierwszym planie żywność i tekstylia

Smog w polskich miastach

Polskie miasta są obecnie jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Dane udostępnione przez Europejską Agencję Powietrza wykazują, że spośród 20 miast o najwyższym stężeniu pyłów PM2.5, aż 12 znajduje się w Polsce. Niemniej jednak, raport z 2021 roku opublikowany przez Europejską Agencję Środowiska pokazuje, że jakość powietrza w dużych polskich miastach systematycznie się poprawia.

Przykładem tego trendu jest Kraków, gdzie wprowadzono restrykcyjne środki już cztery lata temu. Oprócz węgla zakazano tam również palenia drewnem. W efekcie regulacji udało się zlikwidować ponad 40 tys. starych pieców. Według danych tamtejszych urzędników, dzięki takim działaniom jakość powietrza uległa poprawie, a stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu spadło o 40 procent.

Alert europejski: Nowa jakość powietrza w UE – trwają intensywne prace Parlamentu Europejskiego

udostępnij: