Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Spółka Global Hydrogen uruchomi w Warszawie hodowlę alg. Instalacja będzie pochłaniać dwutlenek węgla

W Warszawie powstaje unikatowa hodowla mikroalg, która ma zmienić miasto na bardziej zrównoważone. Spółka Global Hydrogen stworzy instalację, która pochłonie CO2 z procesów przemysłowych oraz przekształci je w cenne biopaliwa oraz biomasę.


Mikroskopijne glony usuną dwutlenek węgla

Spółka Global Hydrogen planuje uruchomienie nowej instalacji w Warszawie, która będzie stanowić innowacyjny krok w usuwaniu CO2 z powietrza. Projekt opiera się na hodowli mikroalg, które odgrywają kluczową rolę w procesie transformacji dwutlenku węgla. Cała instalacja ma mieć pojemność aż 900 litrów, co umożliwi hodowlę znacznej ilości mikroskopijnych glonów.

Mikroalgi posiadają niezwykłą zdolność do przekształcania dwutlenku węgla w lipidy, dzięki czemu CO2 nie tylko może być skutecznie usuwane z atmosfery, ale także zostać przekształcone w różnorodne wartościowe produkty, takie jak biomasę, biogaz, biowodór, bioetanol, biopaliwa i bionawozy.

Wartość projektu szacowana jest na kilkaset tysięcy złotych, a jego realizacja rozpocznie się już w tym miesiącu. Na początku będzie to etap prac badawczych, podczas których spółka będzie rozmawiać z potencjalnymi partnerami przemysłowymi, aby dopasować swoje rozwiązania do potrzeb rynku.

„Jednym z naszych celów jest umacnianie pozycji technologicznej na rynku alternatywnych źródeł energii oraz budowania partnerstw i sojuszy z podmiotami biorących udział w ekosystemie wodorowym i biogazowym. Uważam, że dywersyfikacja aktywności w tym obszarze pozwoli wypracować dobrą pozycję do rozmów z międzynarodowymi partnerami interesującymi się naszymi pracami” – powiedział Daniel Zawadzki, prezes Global Hydrogen.

Alert europejski: „Fast fashion” na cenzurowanym. Do 2030 r. wyroby włókiennicze wprowadzane na rynek UE będą trwałe i nadające się do recyklingu

Jak działają algowe fotobioreaktory?

Proces polega na wykorzystaniu fotosyntezy przez mikroalgi, które absorbują dwutlenek węgla i produkują tlen oraz biomasę. Zdaniem naukowców z Instytutu Badań Multidyscyplinarnych, mikroalgi są od 10 do 50 razy wydajniejsze w wiązaniu węgla w porównaniu z roślinami lądowymi. Dzięki temu są szczególnie skutecznymi narzędziami w redukcji emisji CO2.

Podobne projekty już były realizowane, między innymi w Serbii. Naukowcy z Uniwersytetu w Belgradzie stworzyli prototyp fotobioreaktora, który został umieszczony przed budynkiem belgradzkiej gminy Stari grad we wrześniu 2021 roku.

fotobioreaktor

Skonstruowane z kilkucentymetrowego szkła i stalowej konstrukcji, pojedyncze naczynie LIQUID3 mieści w sumie 600 litrów wody. Rozwiązanie umożliwia skuteczne usuwanie CO2, a przy tym nie wymaga dużej przestrzeni, co pozwala na zastosowanie go w różnych miejscach, jak między budynkami, ławkami czy drzewami.

Ważną korzyścią płynącą z fotobioreaktora, oprócz uwalniania tlenu, oczyszczania powietrza i zazieleniania terenu, jest również produkcja biomasy. Może być ona stosowana jako nawóz organiczny np. w parkach.

Sama instalacja to nie tylko skuteczny sposób na redukcję CO2, ale także wszechstronne urządzenie, które może pełnić funkcję ławki miejskiej z ładowarką USB lub, np. oświetlenia ulicznego dzięki wbudowanym panelom słonecznym.

Alert europejski: Nowa jakość powietrza w UE – trwają intensywne prace Parlamentu Europejskiego

Co z tego wynika?

Projekty takie jak te realizowane w Warszawie i Serbii pokazują, że możliwe jest wykorzystanie innowacyjnych technologii do stworzenia bardziej zrównoważonej przestrzeni miejskiej. Wykorzystanie hodowli mikroalg stanowi obiecującą możliwość zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, produkcji cennych biopaliw oraz poprawy jakości powietrza, a to wszystko bez pogorszenia estetyki miejsca - wręcz przeciwnie, projekt stanie się interesującą atrakcją dla mieszkańców i odwiedzających.

Zielona rewolucja w Warszawie. W 2030 r. 23% samochodów nie wjedzie do centrum stolicy

udostępnij: