Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Dania opodatkowuje emisję CO2 w gospodarstwach rolnych. Czy taka będzie również przyszłość polskich rolników? [Briefing]

Informacja dnia

Dania zamierza wprowadzić podatek od emisji dwutlenku węgla z gospodarstw rolnych, co sprawi, że stanie się jednym z pierwszych krajów na świecie podejmujących taki krok. Od 2030 roku rolnicy będą musieli płacić 300 koron (około 43 USD) za tonę ekwiwalentu CO2, a do 2035 roku stawka ta wzrośnie do 750 koron za tonę. Jednak rolnicy będą mieli możliwość skorzystania z większych odliczeń podatkowych. O sprawie informuje Bloomberg.

Celem tego podatku jest wsparcie Danii w osiągnięciu jej ambitnych celów klimatycznych na rok 2030. Inicjatywa ta zyskała poparcie zarówno kluczowych grup branżowych, jak i organizacji ekologicznych, co wskazuje na szerokie poparcie dla tej.

Inspiracją dla Danii były plany Nowej Zelandii, która wcześniej zaproponowała podobny system opłat za emisję z gospodarstw rolnych. Jednak Nowa Zelandia ogłosiła niedawno, że opóźni wprowadzenie tego środka co najmniej do 2030 roku.

Nagłówki i informacje warte uwagi

X files 

Jeśli rząd postanowi o zamrożeniu lub wygaszeniu projektu ZE PAK, PGE, KHNP, to - delikatnie mówiąc - raczej nie będzie miał w tej sprawie za sobą większości społeczności regionu. 

https://x.com/marcelisommer/status/1805674445480087921

 

udostępnij: