Kategoria:
Kategoria

Orlen dostarczy wodór dla autobusów miejskich w Poznaniu. To największy tego typu projekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie

PKN Orlen dostarczy 1,8 mln kg wodoru dla MPK w Poznaniu. To jeden z największych tego typu projektów w Europie i największy w Polsce.


PKN Orlen podpisał umowę na dostawy paliwa wodorowego z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu. Kontrakt został zawarty na 15 lat i ma obowiązywać od 2023 roku. W tym czasie koncern przekaże stolicy Wielkopolski 1,8 mln kg wodoru.

- Umowa podpisana z MPK w Poznaniu to kolejny ważny krok, który przybliża nas do osiągnięcia celu, a przy tym realnie wspiera rozwój ekologicznego, zeroemisyjnego transportu publicznego w stolicy Wielkopolski, poprawiając jakość życia jej mieszkańców – powiedział prezes zarządu PKN Orlen, Daniel Obajtek.

W Poznaniu ma powstać stacja tankowania wodoru, z której korzystać będą nie tylko autobusy, ale także posiadacze samochodów wodorowych.

Według Orlenu to największy projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.

Oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach, po tym jak rynki finansowe i gospodarka się zmieniły - raport Saxo Bank

 

14 lipca przetarg na autobusy wodorowe dla poznańskiego MPK wygrał polski producent Solaris. Firma dostarczy do miasta co najmniej 15 pojazdów, ostatecznie może być ich nawet 25. Pierwsze z nich mają się pojawić już w drogiej połowie 2023 roku.

Już teraz ponad 17% autobusów MPK Poznań stanowią autobusy elektryczne, bateryjne. Do 2028 roku miasto chce, aby zeroemisyjne środki komunikacji miejskiej stanowiły 30%.

PKN Orlen przejmie PGNiG. Kolejny etap budowy koncernu multienergetycznego zakończy się w listopadzie

Autobusy wodorowe już na ulicach Krakowa

Od 24 czerwca na ulicach Krakowa można zobaczyć zeroemisyjny miejski Solaris Urbino 12 hydrogen. Autobus zasilany wodorem w pierwszym tygodniu tankował 6 razy, pokonując dystans 800 km.

- Rozpoczęcie eksploatacji na linii regularnej pierwszego autobusu zasilanego wodorem to pierwszy krok do zakupu oraz eksploatacji pojazdów z takim napędem w przyszłości. W tym celu współpracujemy nie tylko z PKN Orlen, ale także z Politechniką Krakowską i Krakowskim Holdingiem Komunalnym. Dążymy do tego, aby udział pojazdów zeroemisyjnych był w naszej flocie coraz większy. Przewidujemy, że jeszcze w tym roku na krakowskich ulicach pojawią się autobusy zasilane wodorem innych producentów – powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie.

W kwietniu Orlen postawił w Krakowie swoją pierwszą w Polsce mobilną stacje tankowania wodoru. Do stacji trafiają dostawy z rafinerii w Trzebini, należącej do koncernu.

Co z tego wynika?

Wodór ma szansę stać się jednym z kluczowych paliw w Unii Europejskiej, a Orlen zamierza zostać liderem tej technologii. W Polsce koncern ma plany uruchomienia stacji w Katowicach, Wałbrzychu, Pile i Włocławku. Grupa rozwija swoją sieć tankowania także poza granicami Polski. W Niemczech powstały już dwie tego typu tankownie, a kolejne trzy mają zostać otwarte w Czechach jeszcze w tym roku.

Niemcy uruchamiają pierwszą „wodorową” linię kolejową

Tagi

udostępnij: