Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Kanada także wprowadzi cła na chińskie elektryki [Briefing]

Informacja dnia

Rząd premiera Justina Trudeau przygotowuje nowe cła na pojazdy elektryczne wyprodukowane w Chinach, aby dostosować Kanadę do działań podjętych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Zdaniem Bloomberga rząd musi jeszcze podjąć ostateczne decyzje w sprawie dalszego postępowania, ale prawdopodobnie wkrótce ogłosi rozpoczęcie konsultacji publicznych w sprawie ceł, które uderzyłyby w chiński eksport pojazdów elektrycznych do Kanady.

Trudeau znajduje się pod rosnącą presją w kraju i za granicą, by pójść w ślady administracji prezydenta USA Joe Bidena, która w maju ogłosiła plan niemal czterokrotnego zwiększenia ceł na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne, do ostatecznej stawki 102,5%. Unia Europejska ogłosiła w zeszłym tygodniu, że planuje podnieść cła na chińskie pojazdy elektryczne, zwiększając je do 48% na niektóre pojazdy.

Nagłówki i informacje warte uwagi

X files 

Chociaż rosyjski gaz i ropa są mniej potężnymi narzędziami geopolitycznymi niż kiedyś, Moskwa ma inny sposób, aby związać z sobą kraje na całe dziesięciolecia, jeśli nie stulecia: to obszar przemysłu jądrowego, który nie jest objęty sankcjami.

https://x.com/NastyaStognei/status/1803740449565257943

 

udostępnij: