Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Dopłaty do rowerów elektrycznych – trwają konsultacje społeczne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych projektu programu „Mój rower elektryczny”, które potrwają od 4 do 18 lipca 2024 roku. Program ten zakłada przeznaczenie 300 milionów złotych z Funduszu Modernizacyjnego na dotacje do zakupu rowerów elektrycznych.

Dotacje do rowerów elektrycznych

Celem programu jest wsparcie finansowe dla osób fizycznych, samorządów oraz przedsiębiorców na zakup nowych rowerów elektrycznych, w tym również rowerów cargo i wózków rowerowych. Po zakończeniu konsultacji społecznych rozpocznie się proces zatwierdzania szczegółowych zasad programu.

Zobacz także: Przyszłość Zielonego Ładu: kluczowe wyzwania dla nowej Komisji i Parlamentu Europejskiego

Dofinansowanie wyniesie do 50% kosztów zakupu, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych dla standardowych rowerów elektrycznych oraz nie więcej niż 9 tysięcy złotych dla rowerów cargo i wózków rowerowych. Z programu będą mogły skorzystać osoby fizyczne, samorządy lokalne oraz przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria określone w projekcie.

Jakie rowery elektryczne skorzystają z dotacji?

Program obejmuje nowe rowery elektryczne, rowery cargo o maksymalnej szerokości 0,9 metra oraz wózki rowerowe o szerokości powyżej 0,9 metra. Wszystkie pojazdy muszą być napędzane głównie siłą mięśni użytkownika, z dodatkowym napędem elektrycznym, który włącza się po naciśnięciu pedałów. Moc napędu elektrycznego musi stopniowo zmniejszać się i całkowicie wyłączać po przekroczeniu prędkości 25 km/h, zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Co z tego wynika?

Konsultacje społeczne mają na celu zebranie opinii oraz uwag od zainteresowanych stron. Po ich zakończeniu, NFOŚiGW przejdzie do zatwierdzania zasad programu priorytetowego, aby jak najszybciej rozpocząć jego realizację. Dzięki programowi „Mój rower elektryczny” wiele osób oraz instytucji będzie mogło skorzystać z dofinansowania na zakup ekologicznych środków transportu, co przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin oraz poprawy jakości powietrza w miastach.

udostępnij: