Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Diagnostyka rusza z pierwszą ofertą publiczną akcji. KNF zatwierdziła prospekt

Udostępnij

Startuje pierwsza oferta publiczna grupy Diagnostyka (IPO). Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego spółki. To będzie pierwsze IPO w tym roku i, według analityków, może cieszyć się znaczącym zainteresowaniem.


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny Diagnostyki, największej sieci laboratoriów medycznych i dostawcy usług diagnostycznych w Polsce. Dokument został przygotowany w ramach oferty publicznej akcji oraz planów wprowadzenia na rynek regulowany. 

Grupa Diagnostyka działa na rynku od 27 lat, i rozwija swoją pozycję jako największa sieć laboratoriów medycznych w kraju. Obecnie zarządza ponad 1.100 punktami pobrań krwi, 156 laboratoriami diagnostycznymi i 19 pracowniami diagnostyki obrazowej. Rocznie wykonuje przeszło 140 milionów badań dla ponad 20 milionów pacjentów. W ofercie grupy znajduje się ponad 4.000 różnych testów laboratoryjnych, w tym zaawansowane badania związane z chorobami nowotworowymi, metabolicznymi i zapalnymi.
 

Pierwsza oferta publiczna w 2025 r. bez nowych emisji akcji

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Diagnostyka nie przewiduje emisji nowych akcji w ramach planowanego IPO. Oferta obejmie sprzedaż akcji należących do LX Beta S.à r.l., podmiotu kontrolowanego przez MidEuropa III Management Limited, który obecnie posiada 47,83% udziałów w spółce. Pozostali akcjonariusze, w tym założyciele, kluczowa kadra zarządzająca i członkowie zarządu, nie będą sprzedawać swoich udziałów w ramach oferty.

„Przez ostatnie 27 lat z powodzeniem rozwijaliśmy naszą sieć i usługi, dzięki czemu grupa cieszy się dziś silną pozycją rynkową i najwyższą rozpoznawalnością marki. Planowane IPO to ważny krok, który wesprze dalszy rozwój firmy, pomoże nam w dalszym umacnianiu naszej pozycji na rynku oraz zwiększaniu wartości dla akcjonariuszy. Wierzymy również, że otworzy to nowe możliwości rozwoju zarówno dla firmy, jak i naszych pracowników, a także ułatwi Diagnostyce realizację naszej misji, którą jest pomaganie ludziom dbać o ich zdrowie i żyć dłużej” – mówi Jakub Swadźba, współzałożyciel i prezes zarządu Diagnostyka.

Planowana oferta publiczna skierowana będzie zarówno do inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych w Polsce, a także do wybranych inwestorów instytucjonalnych z zagranicy. Zgodnie z deklaracjami sprzedających, do inwestorów indywidualnych ma trafić od 5% do 10% oferowanych akcji.

Diagnostyka znana jest już inwestorom na polskiej giełdzie papierów wartościowych. Posiada udziały w notowanych na GPW spółkach Genomed SA (45%) oraz genXone (40%), więc debiut giełdowy całek grupy jest kolejnym krokiem do umocnienia wizerunku i rozpoznawalności. IPO ma także na celu zwiększenie wartości dla akcjonariuszy oraz zapewnienie dodatkowych możliwości rozwoju firmy i jej pracowników.
 

Spodziewane znaczne zainteresowanie ofertą publiczną Diagnostyki

Analitycy rynku spodziewają się sporego zainteresowania IPO Diagnostyki. 

"To dobrze, że na GPW pojawi się kolejna duża spółka i to z ciekawej branży medycznej. Spółka ma szansę rosnąć w tempie kilkunastu procent rocznie w kolejnych latach. Zakładamy, że zainteresowanie inwestorów będzie spore" - ocenił w wywiadzie dla agencji PAP Biznes prezes Quercus TFI Sebastian Buczek.

"Spółka jest zdecydowanym liderem branży, z wysoką zyskownością. Nie dostrzegamy bardzo istotnych czynników ryzyka" - dodał Sebastian Buczek.

Według ekspertów, debiut Diagnostyki może mieć korzystny wpływ na polski rynek akcji, choć ostateczny efekt będzie w dużej mierze zależał od ustalonej ceny w IPO.

Diagnostyka rozpocznie ofertę akcji. Będzie to pierwsze IPO i debiut na głównym rynku GPW w 2025 r.

 

Udostępnij