Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych
GRANOLAS w ciągu ostatnich dwóch lat prześcignęły pod względem wyników nawet tak zwaną Wspaniałą Siódemkę. Charakteryzują się silnym wzrostem zysków, niską zmiennością, wysokimi i stabilnymi marżami oraz silnymi bilansami - wskazuje Goldman Sachs. Czy GRANOLAS stanie się nową nadzieją europejskiego rynku akcji, rywalizując z amerykańską grupą „Siedmiu Wspaniałych" [The Magnificent 7]?
Ostatnie wyniki S&P 500 pokazują, że akcje technologiczne z grupy „Magnificent 7" nadal dominują na rynku. Jednakże, dla inwestorów poszukujących bardziej zrównoważonego podejścia, GRANOLAS, zaproponowane przez Goldman Sachs, mogą być wartym rozważenia wyborem. Swój raport prezentuje również Citi z podobnym zestawem europejskich spółek.
GRANOLAS, stworzona przez Goldman Sachs, to zbiór największych europejskich firm pod względem kapitalizacji rynkowej: GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L'Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP i Sanofi. Chociaż ich wyniki w ciągu ostatnich kilku lat nie były tak spektakularne, jak osiągnięcia „Siedmiu Wspaniałych" (Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon.com, Nvidia, Tesla i Meta Platforms), to i tak robią wrażenie.
Duże zainteresowanie IPO Reddita. Analitycy widzą duży potencjał wzrostu
GRANOLAS: Imponujące wyniki i wyższa średnia dywidenda
Według analityka Goldman Sachs, Guillaume'a Jaissona, w ciągu ostatniego roku GRANOLAS odpowiadały za 60% wszystkich wzrostów na rynku europejskim. Akcje te stanowią też ćwierć kapitalizacji paneuropejskiego indeksu Stoxx 600. To właśnie dzięki nim europejskie rynki akcji radziły sobie dobrze, pomimo spowolnienia gospodarczego w regionie.
„Z globalnej perspektywy, GRANOLAS w ciągu ostatnich dwóch lat prześcignęły pod względem wyników nawet tak zwaną Wspaniałą Siódemkę" - napisał Jaisson. „Co więcej, ich wyniki są jeszcze bardziej imponujące, jeśli weźmiemy pod uwagę poziom ryzyka: ich zmienność jest dwukrotnie niższa niż amerykańskiej siódemki.".
Rzeczywiście, zgodnie z analizą Goldman Sachs, GRANOLAS oferują lepsze zwroty przy niższym ryzyku niż „Siedmiu Wspaniałych" . To jednak nie jedyna zaleta. Wskaźnik ceny do zysków wynosi 20, to i tak jest to 30% zniżki w porównaniu do „Siedmiu Wspaniałych" (30). Dodatkowo, dywidenda wypłacana przez GRANOLAS wynosi średnio 2,5%, co jest znacznie więcej niż średnia dywidenda S&P 500 (1,5%) i skromne 0,3% oferowane przez Magnificent 7.
Silny wzrost zysków, wysokie i stabilne marże to główne cechy GRANOLAS
„GRANOLAS wykazują cechy, które naszym zdaniem będą dominować w tym cyklu: silny wzrost zysków, niską zmienność, wysokie i stabilne marże oraz silne bilanse" - napisał Jaisson. „Uważamy również, że mogą one skorzystać na strukturalnym przesunięciu w kierunku pasywnych inwestycji oraz braku płynności na europejskim rynku akcji".
Nazwa GRANOLAS może brzmieć bardziej jak kategoria płatków śniadaniowych niż strategia giełdowa, ale jeśli Goldman Sachs ma rację, to warto rozważyć te akcje w celu zrównoważenia swojego portfela.
W nazwach spółek są klikalne linki, które przenoszą na platformę SaxoTraderGo, gdzie notowania są dostępne.
Bill Ackman chce uruchomić największy fundusz inwestycyjny w historii
Era dominacji amerykańskich gigantów technologicznych może dobiegać końca
Kiedy wszystkie oczy są zwrócone na gorączkę AI, analitycy Citi w swoim ostatnim raporcie wskazują na swoje siedem typów w Europie. Rynek Starego Kontynentu rynek staje się „niezwykle” wąski – zauważyła w poniedziałkowej notatce analityczka strategii akcyjnej Citi Beata Manthey. Historycznie rzecz biorąc, pięć największych firm wpływających na indeks MSCI Europe odpowiadało za 26% kwartalnych zysków indeksu. W 2024 roku odpowiadały już za 45%.
Manthey i jej zespół wymienili siedem dużych firm w Europie, które, jak twierdzą, „mogłyby być głównymi beneficjentami”, gdyby europejskie rynki nadal się zawężały. Na liście znajduje się: Novo Nordisk; ASML, LVMH, Financière Richemont, SAP, Schneider Electric, Ferrari.