Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Solidne zwieńczenia 2023 r. Rynki kończą grudzień na plusie

Po niesamowicie mocnym listopadzie inwestorzy nie stracili optymizmu. Główne indeksy zarówno akcji, jak i obligacji skończyły ostatni miesiąc roku na zielono, a poza energetyką wszystkie główne sektory zamknęły grudzień na plusie. 


Nadzieje na „miękkie lądowanie” gospodarki i wyczekiwanie poluzowania polityki monetarnej doprowadziły do mocnego wzrostu na globalnym indeksie akcji. W grudniu wzrósł on o +4,8%. Choć jest to wynik znacząco słabszy od listopadowego (+9,2%), to jednak należy pamiętać, że listopad poprzedziły mocne spadki na światowych giełdach, więc dodatkowo mieliśmy do czynienia z efektem niższej bazy. 

Źródło: Saxo Bank
Zobacz także: Yeezy to nadal najmocniejsza strona Adidasa. Analityk wychodzi z biura i liczy w czym ludzie biegają

Stany i Azja z najlepszym wynikiem 

Stany Zjednoczone wciąż pozostają najmocniejszym graczem na rynkach finansowych. Amerykański indeks kontynuował świetne wyniki z poprzedniego miesiąca i zakończył grudzień na 4,4% plusie. To właśnie za oceanem inwestorzy najmocniej wierzą w trwałość gospodarki i jej wytrzymałość na negatywne skutki drastycznych podwyżek stóp procentowych. 

Zaskakiwać może świetny wynik Azji, której indeksu wzrósł o tyle samo co w USA. Głównym motorem napędowym azjatyckich wzrostów pozostaje Japonia, której indeks Nikkei 225 wzrósł do najwyższych poziomów od czasu kryzysu z lat 90. 

Najgorzej w grudniu poradziła sobie Europa, w której optymizm dotyczący „miękkiego lądowania” jest wyraźnie niższy niż w pozostałych częściach globu. Ze wzrostem +3,6% w grudniu Stary Kontynent pozostaje kolejny miesiąc z rzędu najsłabszym rynkiem. 

Źródło: Saxo Bank
Zobacz także:Poważne problemy Boeinga. Kurs akcji spada, bo FAA wydało decyzje o uziemieniu samolotów firmy

Mocne wyniki spółek napędzają dalsze wzrosty 

Grudzień okazał się bardzo mocnym miesiącem dla prawie wszystkich sektorów. Jedynie sektor energetyczny zakończył miesiąc spadkami, choć wyniosły one jedynie -0,2%. To czyni grudniowy podział bardzo podobnym do listopadowego, kiedy również energetyka okazała się najsłabszym ogniwem. 

Przemysł okazał się sektorem, dla którego ostatni miesiąc roku był najbardziej udany. Zakończył on miesiąc z +7,5% wzrostem. Świetnie poradził sobie także sektor materiałów, który odnotował +6,8% wzrost. Na trzecim miejscu (drugi miesiąc z rzędu) uplasował się sektor finansowy (+5,9%), w którym szczególnie odznaczały się firmy oferujące usługi BNPL, szczególnie popularne w okresie świątecznego szału zakupowego. 

Źródło: Saxo Bank
Zobacz także: 18 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy przekracza 10%, a analitycy widzą potencjał wzrostu

Obligacje dalej dostarczają inwestorom powodów do radości

Pozytywny sentyment utrzymał się także na rynku obligacji. Światowy indeks obligacji wzrósł w grudniu o +3,2%, jedynie o 0,24 p.p. mniej niż w poprzednim miesiącu. 

Co nie powinno zaskakiwać, w otoczeniu pozytywnego nastawienia do przyszłości gospodarki dużo wyższe stopy zwrotu oferowały obligacje korporacyjne, które w grudniu dały zarobić aż 3,81%. 

W przypadku obligacji rządowych stopa zwrotu wyniosła 2,94%. 

Źródło: Saxo Bank
Zobacz także: Zagraniczna spółka z ekspozycją na konsumpcję w Polsce. Sprawdzamy akcje Jeronimo Martins właściciela Biedronki
udostępnij: