Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Presja na ceny ropy i problemy z łańcuchami dostaw. Potencjalne efekty konfliktu w strefie Gazy okiem analityków Saxo Banku

Konflikt na Bliskim Wschodzie będzie miał z punktu widzenia rynków finansowych mocny wpływ na zachowanie cen ropy, które wciąż stoją u podstaw presji inflacyjnej, kształtując ceny energii. Do tego dochodzi ryzyko korzystania z Kanału Sueskiego, co może mieć wpływ na zakłócenie łańcuchów dostaw.


Steen Jakobsen, główny analityk działu Inwestycji Saxo Banku, w najnowszym wywiadzie skomentował i dokonał analizy potencjalnego wpływu konfliktu izraelsko-palestyńskiego na sytuację na globalnych rynkach finansowych.

Izraelska giełda traci po ataku Hamasu. Konflikt na Bliskim Wschodzie wstrząsa rynkami

Presja na ceny ropy

Główną pochodną konfliktu z perspektywy rynków finansowych jest presja na ceny ropy. Bliski Wschód pozostaje jednym z głównych dostawców ropy naftowej na świecie, a niepokojące wiadomości z regionu sugerują, że istnieje ryzyko zaangażowania się większej liczby państw w trwający konflikt.

Odpowiedzią inwestorów jest rosnąca cena ropy, która od momentu pierwszych ataków Hamasu na Izrael wzrosła o 4,8%. Steen Jakobsen podkreśla, że choć na razie nie są to alarmujące poziomy, gospodarki wciąż walczące z inflacją mogą otrzymać kolejny cios wynikający z rosnących cen energii. W szczególności niepokojąco wygląda to z perspektywy nadchodzącej zimy.

Ceny ropy

Wojna w Izraelu nie pozostaje bez wpływu na rynki. Spółki zbrojeniowe zyskują na trwającym konflikcie

Możliwe opóźnienia w transporcie

Według analityka z Saxo Banku konflikt może generować potencjalne problemy z transportem. Kanał Sueski pozostaje głównym szlakiem handlowym między Azją a Europą. Jego bliska lokalizacja w stosunku do działań wojennych może spowodować, że część firm zdecyduje się na obranie dłuższej trasy w celu uniknięcia ryzyka utraty towaru.

Opłynięcie Afryki od południowej strony może skutkować opóźnieniami w transporcie, a także wpłynąć na płynność działania łańcuchów dostaw.

Sezon wynikowy za 3Q: wysokie oczekiwania i trzęsienie ziemi PepsiCo, Delta Air Lines i JP Morgan

Inwestorzy zwracają się w stronę bezpiecznych aktywów

Steen Jakobsen zaznacza, że przy obecnie panującej na rynkach finansowych niepewności inwestorzy ze szczególną ostrożnością analizują swoje pozycje. Konflikt na Bliskim Wschodzie może sprawić, że wzrośnie zainteresowanie „bezpiecznymi aktywami”.

W kontekście obecnej sytuacji wyróżnił w szczególności ich trzy rodzaje: obligacje, złoto oraz ekspozycje na rynek energetyczny. Obligacje szwajcarskie notują spadki rentowności, wynikające ze wzrostów cen aktywów, a złoto od początku tygodnia zyskało w szczytowym momencie prawie 2%.

Rentowność obligacji
Źródło: Investing.com

Tesla wprowadza kolejne obniżki cen. Model 3 i Y będą za oceanem tańsze

udostępnij: