Przejdź do treści
Putin rubel
Kategorie

Sankcje uderzają coraz mocniej w Gazprom i rosyjską gospodarkę. Rubel i giełda w Moskwie mocno tracą na wartości

Udostępnij

Amerykańskie sankcje na rosyjskie instytucje finansowe, w tym Gazprombank, wprowadzają nowe wyzwania dla kluczowych źródeł dochodów z eksportu Rosji, prowadząc do kolejnego osłabienia krajowej waluty oraz tamtejszych indeksów giełdowych.

Rubel spada po wprowadzeniu sankcji na 50 rosyjskich banków

Rubel odnotował spadek wartości o blisko 8% względem dolara od 21 listopada, kiedy to Stany Zjednoczone objęły sankcjami około 50 rosyjskich banków powiązanych z globalnym systemem finansowym. W środę kurs waluty osiągnął poziom powyżej 108 rubli za dolara, po tym jak dzień wcześniej przekroczył próg 105, co jest najniższym wynikiem od marca 2022 roku – czasu wprowadzenia pierwszych szerokich sankcji za inwazję Rosji na Ukrainę.

Giełda w Rosji wstrzymuje handel przez nowe sankcje. Ludzie nie mogą wypłacić swoich pieniędzy

Gazprombank na celowniku

Jednym z głównych celów nowych restrykcji stał się Gazprombank, kluczowy gracz obsługujący płatności międzynarodowe za eksport rosyjskiego gazu. Uderzenie w ten bank ogranicza możliwości pozyskiwania walut obcych przez Rosję.

„Rynek obserwuje wzmożony popyt na waluty obce, ponieważ firmy chcą szybko realizować płatności międzynarodowe” – stwierdził Evgeny Loktyukhov z Promsvyazbank na łamach Wall Street Journal. „Obawy związane z sankcjami powodują, że eksporterzy mogą mieć trudności z dostępem do walut w najbliższym czasie”.

NATO: Rosja głównym źródłem dezinformacji na temat zielonej transformacji

Bank centralny Rosji reaguje na zmienność rynku

Od czerwca Bank Rosji ustala kurs walutowy na podstawie transakcji międzybankowych, co wynika z wcześniejszych sankcji USA nałożonych na Moskiewską Giełdę Papierów Wartościowych. Sankcje te doprowadziły do natychmiastowego wstrzymania handlu dolarami i euro. W środę bank ogłosił, że do końca 2024 roku nie będzie prowadził operacji zakupu walut obcych na krajowym rynku, aby ograniczyć zmienność finansową.

Od początku roku rubel osłabił się już o ponad 19% względem dolara oraz o blisko 18% względem chińskiego juana – wynika z danych Banku Rosji.

Rosyjscy eksporterzy zmagają się z barierami płatniczymi

Rosyjscy importerzy i eksporterzy od końca 2023 roku napotykają coraz większe trudności w realizacji transakcji międzynarodowych. Stany Zjednoczone intensyfikują presję na kraje współpracujące z Rosją, grożąc wtórnymi sankcjami wobec instytucji finansowych, które utrzymują z nią relacje. W efekcie większość bezpośrednich płatności między Rosją a jej głównymi partnerami handlowymi została zablokowana, co zmusza kraj do korzystania z pośredników i płatności w rublach.

Prognozy analityków: rubel pod presją

Według Rosbanku, nowe sankcje mogą dodatkowo utrudnić handel zagraniczny i zmniejszyć motywację do wprowadzania walut obcych na rosyjski rynek. „Trend osłabiania się rubla może się utrzymać aż do 2025 roku” – ocenili analitycy banku w opublikowanej nocie.

Przed decyzją Banku Rosji o wycofaniu się z operacji na rynku walutowym, prognozowano, że rubel może osiągnąć kurs 119,8 za dolara w 2025 roku. Kluczowymi czynnikami miałyby być napięcia geopolityczne i brak interwencji ze strony władz w celu stabilizacji kursu walutowego.

„Kupuj na dźwięk armat", akcje spółek obronnych zyskują na nowej doktrynie nuklearnej Rosji

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/


 

Udostępnij