Wrzesień to statystycznie najsłabszy miesiąc dla amerykańskiej i polskiej giełdy, w tym roku nie powinien wyłamać się z tego wzorca
Rozpoczął się wrzesień, historycznie najsłabszy miesiąc na giełdzie polskiej i amerykańskiej.
Bessa trwa coraz dłużej. Stała się bardzo męcząca. Wydaje się, że indeksy straciły umiejętność wznoszenia się na północ. Nastrojów inwestorom z pewnością nie poprawi informacja, że wrzesień zazwyczaj jest najgorszym miesiącem na giełdach.
Wrzesień jest słaby i na giełdzie w USA…
Sezonowość na giełdach to temat – rzeka. Niektórzy analitycy przywiązują do niej dużą wagę, inni wręcz przeciwnie – traktują nieco jak zabobon. Oczywiście, to tylko statystyka, a historia nie musi się powtarzać.
Jednak trzeba to powiedzieć: wrzesień w historycznych statystykach to najsłabszy miesiąc na Wall Street i przy Książęcej. Jest to miesiąc z najniższym prawdopodobieństwem zwyżki indeksu S&P500 (o 50%), podczas gdy najlepszy grudzień daje niemalże pewność zwyżek (78%). Średnio we wrześniu ten wskaźnik zniżkował o -0,6% i jest to jeden z trzech miesięcy, które są na minusie w statystykach (pozostałe to styczeń i czerwiec, odpowiednio -0,3% oraz -0,4%) – dla lat 2001-2021 wedle portalu Equity Clock.
Jeśli weźmiemy dłuższy zakres danych, sytuacja się nie poprawia. Dla okresu 1964-2021 to właśnie we wrześniu S&P500 spisywał się najsłabiej (-0,5%) i ledwie w 47% przypadków zamykał się na plusie.
Warto na zły dla inwestorów wrzesień patrzeć w kontekście października i w ogóle całego IV kwartału. Miesiąc, w którym dzieci idą do szkoły jawi się w kontekście wzorca sezonowego jako ten, w którym należy akumulować akcje, przygotowując się na wzrosty.
Sezonowość indeksu S&P500
Źródło: EquityClock.comOrlen, PGNiG i inne spółki państwowe nie powinny zarabiać, tylko służyć społeczeństwu - uważa czołowy polityk opozycji o liberalnych poglądach
…i na polskim parkiecie
Co ciekawe, wrzesień w przypadku polskich akcji wygląda podobnie. Cechuje się ledwie 41-procentowym prawdopodobieństwem zwyżki WIG i jest to najgorszy miesiąc pod tym względem – podaje Quercus TFI.
„Dość słaba wrześniowa sezonowość nie jest jednoznacznie wytłumaczona z racjonalnego punktu widzenia. Być może chodzi po prostu o czysto psychologiczny, behawioralny efekt związany z końcem letnich wakacji na półkuli północnej i skracaniem się dnia? Sezonowość nie jest też oczywiście nieomylną wskazówką. Przykłady tego obserwowaliśmy już na przestrzeni tego roku. O ile np. bardzo słaby w tym roku czerwiec nieźle wpisał się w powyższe statystyki, to np. mający być jednym z najlepszych miesięcy kwiecień też wypadł bardzo słabo. Bez wątpienia analiza sezonowości nie jest główną kwestią, lecz raczej dodatkiem, który warto brać pod uwagę” – stwierdza Tomasz Hońdo, analityk Quercus TFI.
Podsumowując, wrzesień na giełdach jest słaby, jeśli patrzymy na statystyki. Ale historia podpowiada też, że może być dobrym miesiącem dla odważnych na akumulowanie akcji. Z pewnością jednak w tym roku, w obecnym otoczeniu makroekonomicznym, trudno oczekiwać, by wrzesień był pomyślny dla giełd, a wątpliwości można mieć także co do nadchodzącego IV kwartału. Tak więc ostrożność jest zalecana.
Zgarnij 300 Euro na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 9 września)
Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który z początkiem września wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. Od 6 września obniża prowizje od transakcji ,likwiduje dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee) i udostępnia atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym. Saxo Bank również stawia na inwestorów, dlatego z okazji startu serwisu Strefa Global Market proponuje naszym czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 300 Euro na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 9 września 2022 r.
Załóż rachunek w Saxo Banku i odbierz 300 EUR na prowizje
Ważna informacja
Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Założenie rachunku za jego pośrednictwem pozwala uzyskać dodatkowe 300 EUR na prowizje (oferta obowiązuje do 9 września 2022 r.). Strefa Global Market uzyskuje wynagrodzenie z tego tytułu.