Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Priorytetem Chin już nie jest eksport, tylko samowystarczalność. Gospodarka Państwa Środka na ścieżce wielkich przemian

W raporcie analityków Saxo Banku podsumowującym sytuację na chińskim rynku, podkreśla się, że Chiny od lat były jednym z kluczowych graczy światowej gospodarki opierając swój sukces na eksporcie i branży nieruchomości. Jednak teraz kraj staje przed wyzwaniem zmiany swojego modelu rozwoju, skupiając się na przemysłach o wysokiej wartości dodanej i samowystarczalności.


Najnowszy raport Saxo Bank: które branże wyjdą obronną ręką z kryzysu? Od boomu technologicznego do supercyklu surowcowego

Zmiana priorytetów: od eksportu do samowystarczalności

Wymaga to radzenia sobie z różnymi trudnościami, takimi jak niedobór siły roboczej, wahania cen energii i napięcia geopolityczne. Z kolei pandemia Omicron Covid-19, która pojawiła się w czwartym kwartale 2022 roku, znacząco wpłynęła na chińską gospodarkę. Wprowadzenie kwarantanny i koszty dziesiątków miliardów testów PCR doprowadziły do zapaści, a mieszkańcy zaczęli protestować na ulicach. W związku z tym, Chińczycy muszą teraz skupić się na ożywieniu i przebudowie swojego silnika gospodarczego.

Pełny raport analityków Saxo Banku, zawierający szczegółową analizę sytuacji gospodarczej w Chinach, jest dostępny do pobrania pod tym linkiem. W raporcie znajdziesz obszerne omówienie zmian, które zachodzą w chińskiej gospodarce, a także czynniki, które mogą wpłynąć na jej rozwój w przyszłości i na co powinni uwagę zwrócić inwestorzy.

 

chiny1

Kryptowaluty przestaną być atrakcyjne dla inwestorów indywidualnych – przewidują analitycy Saxo Banku


Wobec zahamowania wzrostu gospodarczego, Chiny muszą teraz skupić się na naprawie swojego silnika gospodarczego. Ożywienie i przebudowa gospodarki to priorytet. Działania te przyniosły szybką zmianę polityki, którą władze chińskiego resortu zdrowia złagodziły, a następnie wycofały kolejne restrykcje. Ludowy Bank Chin oraz Komisja Regulacji Bankowości i Ubezpieczeń podjęły się 16 inicjatyw mających na celu poprawę dostępu prywatnych deweloperów do finansowania.

Wyzwania napotykane przez Chiny w trakcie transformacji gospodarczej

Podczas ostatniej Centralnej Konferencji Gospodarczej Komunistycznej Partii Chin chińscy przywódcy wysłali wyraźny sygnał o zmianie stanowiska na pojednawcze w stosunku do sektora prywatnego i zobowiązali się do wspierania spółek platform internetowych, nie wspominając o zapobieganiu bezładnej ekspansji kapitału, która nawiedzała spółki platform internetowych od 2020 roku.

Ponieważ chińska lokomotywa wzrostu jest wyeksploatowana, Chiny podejmują działania w celu naprawy swojego silnika gospodarczego. Ich transformacja w kierunku nowego paradygmatu rozwoju gospodarczego jest trudna, ale wyzwania te są nieuniknione, ponieważ Chińczycy próbują utrzymać swoją pozycję jako jedna z największych światowych gospodarek.

23 lata temu bańka internetowa Dot-Com osiągnęła szczyt. Wall Street wyciąga wnioski

Chińskie akcje cykliczne związane z technologią i konsumpcją krajową na fali wzrostu gospodarczego

Jak wynika z raportu analityków Saxo Banku, inwestycje w chińskie akcje w pierwszym kwartale 2023 roku są mocnym argumentem dla inwestorów. W ubiegłym roku preferowane były inwestycje w infrastrukturę, ale w tym roku eksperci zalecają inwestycje w akcje wzrostowe, zwłaszcza w sektorze technologicznym i związanym z konsumpcją krajową. Wiodące firmy internetowe i z branży konsumpcyjnej, takie jak Alibaba, Tencent, CR Beer czy Jiumaojiu, oferują ciekawe możliwości inwestycyjne. Dzięki cyklicznej fazie wzrostu chińskiej gospodarki, inwestycje w te branże mogą przynieść inwestorom lepsze wyniki. Aby poznać więcej szczegółów na temat perspektyw inwestycyjnych w Chinach, warto ściągnąć i przeczytać cały raport analityków Saxo Banku.

Alibaba przebija konsensus analityków kwartalnymi wynikami. Wall Street widzi szanse na 50% wzrostu

udostępnij: