Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Inflacja CPI w USA osłabła w maju. FED może wstrzymać cykl podwyżek stóp procentowych już jutro

W maju inflacja w USA zwalnia: ceny konsumpcyjne rosną o 4% w ujęciu rocznym.


Regularne starty rakiet napędzają rozwój sektora kosmicznego

W ciągu minionego miesiąca odnotowano spadek cen benzyny, artykułów spożywczych oraz usług, co wpłynęło na tendencję spadkową. Niemniej jednak, ekonomiści prognozują, że rosnące ceny używanych samochodów oraz utrzymujące się wysokie czynsze mają potencjał ograniczenia postępów w dążeniu Rezerwy Federalnej do opanowania inflacji.

Maj przyniósł istotne spowolnienie wzrostu cen konsumpcyjnych w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Według najnowszych danych Departamentu Pracy, ceny w maju wzrosły o 4% w ujęciu rocznym, oznaczając jednocześnie jedenasty z rzędu miesiąc spadków rocznego tempa inflacji.

Wzrost cen bazowych, który wyklucza zmienne kategorie żywności i energii, również odnotował spowolnienie, osiągając 5,3% w ujęciu rocznym w porównaniu z 5,5% w kwietniu. Główny indeks cen konsumpcyjnych zanotował minimalny wzrost o 0,1% w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem. To zauważalne zmniejszenie w porównaniu do wzrostu o 0,4% w kwietniu.

Prognozy ekonomistów sugerowały, że w maju ceny wzrosną o 0,2% w porównaniu z kwietniem, a tempo roczne spadnie do 4,2%. Jednak rzeczywisty wynik wskazuje na jeszcze większe osłabienie inflacji, niż się oczekiwało.

Przyszłość kosmicznych inwestycji: szanse, prognozy, trendy i wyzwania

Ten wynik oznacza znaczący spadek w porównaniu do kwietniowej stopy inflacji wynoszącej 4,9% i przyczynia się do spowolnienia rocznego tempa wzrostu cen, które teraz osiąga najniższy poziom od marca 2021 roku.

Mimo nieznacznego osłabienia inflacji w maju, nie można ignorować wpływu pewnych czynników, które wciąż podtrzymują wysoki poziom cen. Wzrost cen używanych samochodów stanowi jedno z istotnych źródeł wpływu na wskaźnik inflacji.

Ponadto, utrzymująco wysokie czynsze również przyczyniają się do utrzymania cen na relatywnie wysokim poziomie. Rezerwa Federalna będzie zatem miała niewielkie pole manewru w dążeniu do opanowania rosnących kosztów życia.

Co to oznacza dla posiedzenia Fed?

Rezerwa Federalna, choć utrzymuje swoją obecną politykę pieniężną, może nie trwać przy tym zbyt długo, jak sugerują ostatnie działania innych banków centralnych. Przykłady z Kanady i Australii pokazują, że to tylko tymczasowe zobowiązanie.

Po dwudniowym posiedzeniu, które zakończy się w środę, Federalny Komitet Otwartego Rynku prawdopodobnie utrzyma dotychczasowy zakres docelowej stopy funduszy federalnych na poziomie 5%-5,25%. Philip Jefferson, nominowany na wiceprezesa banku centralnego, niedawno dał sygnał w tym kierunku.

Goldman Sachs przewiduje, że AI zmieni gospodarkę, a guru analizy fundamentalnej sprzedaje akcje spółki Nvidia

W najbliższym oświadczeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) możemy spodziewać się „jastrzębiego wstrzymania”, podkreślającego potencjał kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Chociaż politycy prawdopodobnie zaznaczą konieczność oceny skutków wcześniejszych zaostrzeń, ich prognozy gospodarcze wskazują na spowolnienie tempa osiągania celu inflacyjnego na poziomie 2%. To z kolei sugeruje, że dalsze działania mające na celu podniesienie stóp procentowych są uzasadnione.

Warto zauważyć, że to, co zostanie powiedziane przez FOMC, może mieć większe znaczenie niż faktyczne działania, które są dość przewidywalne. Komitet opublikuje zaktualizowane podsumowanie prognoz gospodarczych, pierwsze od marcowego posiedzenia. Szczególną uwagę warto zwrócić na nowe Prognozy Ścieżki Ekonomicznej (SEP), które prawdopodobnie pokażą podwyższenie o ćwierć punktu procentowego prognozowanej stopy funduszy federalnych na koniec roku. Obecnie większość obserwatorów Fed oczekuje, że ta wartość wyniesie 5,1%.

Indeks S&P 500 przekroczył barierę 4200 punktów i stoi przed kolejnym wyzwaniem

Podczas oczekiwanego aktualizowania prognoz gospodarczych przez Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), uwaga będzie skupiona na kilku kluczowych wskaźnikach. Jednym z nich jest stopa bezrobocia, która mimo wzrostu z 3,4% w poprzednim miesiącu do 3,7% w maju, prawdopodobnie będzie niższa niż wcześniej prognozowane 4,5% na koniec 2023 roku.

Kolejnym istotnym punktem do obserwacji będzie inflacja. Prognozuje się, że FOMC dokona wzniesienia w szacunkach, zwiększając oczekiwaną bazową miarę wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) bez uwzględnienia żywności i energii.

Inflacja bazowa PCE utrzymuje się na względnie wysokim poziomie, osiągając roczne tempo wzrostu wynoszące 4,3% w ostatnich trzech miesiącach do kwietnia, oraz 4,7% w ostatnich 12 miesiącach.

To przewidywane podwyższenie prognoz inflacji sugeruje, że FOMC będzie zwracać większą uwagę na ten czynnik i możliwe, że podejmie odpowiednie działania w celu zapobieżenia dalszemu wzrostowi cen w gospodarce.

Dane z gospodarki USA znów zaskakują. FED może wstrzymać podwyżki stóp procentowych

udostępnij: