Przejdź do treści
Goldman Sachs cła wojna handlowa
Kategorie

Cła USA, a złoto, ropa i surowce. Goldman Sachs zaktualizował prognozy na 2025 rok

Udostępnij

Wzrost napięć handlowych na linii USA–Chiny, wraz z nowymi wzajemnymi cłami, wciąż wpływa na światowe rynki surowców. Goldman Sachs w swoim najnowszym komentarzu analizuje, jak decyzje amerykańskiego rządu wpłyną na ceny ropy, metali przemysłowych oraz złota. Z perspektywy europejskiego inwestora, zmiany te oznaczają zarówno szanse, jak i ryzyka – zwłaszcza w kontekście rosnącej niepewności gospodarczej.

Wall Street ma za sobą nagorszą sesje od pandemii w marcu 2020

Ropa – niższy popyt, ale także większa produkcja

Choć po ogłoszeniu wzajemnych cłami przez Stany Zjednoczone na rynku ropy pojawiły się wątpliwości dotyczące przyszłości tego surowca, prognozy Goldman Sachs wskazują na wyraźny spadek oczekiwanego wzrostu popytu. Zrewidowane prognozy obniżają szacunkowy wzrost zapotrzebowania na ropę na 0,6-0,7 miliona baryłek dziennie w 2025 roku, w porównaniu do wcześniejszych przewidywań (0,9 miliona). Ponadto, ogłoszenie przez OPEC zwiększenia produkcji o 411 tysięcy baryłek dziennie w maju jeszcze bardziej obniża oczekiwania wobec cen. W efekcie prognozy ceny ropy na koniec 2025 roku zostały obniżone do 66 USD za baryłkę dla Brent i 62 USD za baryłkę dla WTI. Dla inwestorów oznacza to rekomendację dalszego zabezpieczania się przed dalszymi spadkami.

Goldman Sachs zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia recesji i obniża prognozy dla S&P 500

Miedź – ostrożność na rynku metalowym

Cło na stal, aluminium i, wkrótce, na miedź, stawia dodatkowe wyzwania przed globalnym rynkiem metali. Cła amerykańskie, które już teraz wynoszą 25% na import stali i aluminium, mogą wkrótce obejmować również miedź. Choć długoterminowo perspektywy dla tego metalu pozostają pozytywne, ze względu na oczekiwany wzrost zapotrzebowania w miarę rozwoju gospodarek, w krótkim okresie przewidywana jest stagnacja. Wzrost ryzyka gospodarczego, zwłaszcza w Azji, oraz rosnące napięcia polityczne mogą prowadzić do dalszych spadków cen, które mogą w 2. kwartale 2025 roku nawet przekroczyć barierę 9 000 USD za tonę.

Saxo ma już 1,3 miliona klientów. Bank dla inwestorów osiągnął rekordowe wyniki w 2024 roku

Złoto – optymizm w niepewnych czasach

Jednak nie wszystkie metale mają w najbliższym czasie przejść trudne chwile. Złoto, choć po ogłoszeniu cłami zanotowało niewielki spadek cen, wciąż pozostaje najbardziej atrakcyjnym surowcem na rynku. Jak wskazują analizy Goldman Sachs, strukturalne wsparcie dla cen złota pochodzi z zakupów przez banki centralne rynków wschodzących, a także z rosnącego popytu na ETF-y w obliczu obaw o recesję i polityki Fedu. Ponadto, spadek pozycji długich w złocie, który był widoczny po ostatnich wzrostach, może stanowić okazję dla inwestorów do zwiększenia zaangażowania w ten surowiec. Goldman Sachs utrzymuje prognozę ceny złota na koniec roku na poziomie 3 300 USD za uncję, wskazując na możliwy dalszy wzrost cen, zwłaszcza jeśli napięcia gospodarcze i polityczne będą się nasilały.

Z perspektywy europejskiego inwestora, cła, zmiany w polityce handlowej oraz rosnące ryzyko spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, a także w Azji, kreują zarówno zagrożenia, jak i potencjalne okazje na rynkach surowców. Choć sektor ropy i metali przemysłowych stoi przed wieloma wyzwaniami, złoto pozostaje na czołowej pozycji jako stabilny i bezpieczny wybór inwestycyjny. W czasach niepewności warto przyjrzeć się tym aktywom, które w długoterminowej perspektywie mogą zapewnić ochronę przed zmiennością globalnych rynków.

Make Europe Great Again, czyli jak "europejska niezależność" otwiera nowe możliwości inwestycyjne

https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Udostępnij