Euro i Dolar w 2024 roku: wyścig o obniżkę stóp procentowych
Wyścig banków centralnych o obniżenie stóp procentowych może sprzyjać euro w 2024 roku. Rynki spodziewają się, że Rezerwa Federalna jako pierwsza obniży stopy procentowe, ale Europejski Bank Centralny nie pozostanie długo w w tyle. Niższe stopy procentowe w USA mogą osłabić dolara, co byłoby korzystne dla euro.
Z punktu widzenia rynków, obniżka stóp procentowych przez Fed wydaje się być już niemal pewna, jednak EBC także nie zamierza pozostawać w tyle. Zazwyczaj niższe stopy procentowe skutkują osłabieniem waluty, co z kolei zmniejsza atrakcyjność inwestycji zagranicznych. Jednakże w obecnej sytuacji rynkowej pojawia się też inna perspektywa.
Chociaż euro zanotowało wzrost o ponad 3% względem dolara w 2023 roku, to w długim terminie trwa wyścig w kwestii stóp procentowych. Wall Street jako pewnik stawia, że Fed obniży stopy procentowe w marcu, podczas gdy EBC spodziewa się zrobić ten krok w drugim kwartale. To może jednak być zbyt wcześnie dla EBC, który zazwyczaj unika pośpiechu w podejmowaniu kluczowych decyzji.
Zobacz także: Perspektywy na 2024: przed FED rok wyborczy i era post-inflacyjna
Perspektywa na 2024 rok
Analiza sytuacji wskazuje, że EBC, zarządzający stopami procentowymi dla 20 krajów strefy euro, może być pierwszym bankiem centralnym, który zdecyduje się na obniżkę kosztów finansowania. Wskazuje na to zbliżanie się inflacji w strefie euro do celu banku wynoszącego 2%, po spadku do 2,4% w listopadzie.
Niezwykle ważne jest także porównanie inflacji 3,9% w Wielkiej Brytanii i 3,1% w Stanach Zjednoczonych, co przewyższa oczekiwania tamtejszych banków centralnych. Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii zwiększa szanse na cięcie stóp procentowych przez Bank Anglii, choć na razie pozostaje on w tyle za Fedem i EBC.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na decyzję o obniżce stóp przez EBC jest słabość europejskiej gospodarki, co można zobaczyć widać najlepiej w spadku PKB strefy euro o 0,1% w trzecim kwartale 2023 roku. Oczekuje się, że Niemcy, największa gospodarka Europy, wpadną w recesję.
Zobacz także: Nvidia, Tesla, Meta, Carnival i Uber - pięć gwiazd rynku akcji mijającego 2023 roku
Co czeka euro w 2024 roku?
Choć niektórzy twierdzą, że EBC może podjąć decyzję już w marcu, inni, jak Chris Turner, globalny szef rynków w ING, uważają, że bardziej realistycznym terminem jest trzeci kwartał 2024 roku.
Perspektywy na 2024 rok budzą różne opinie, ale prognoza ING wskazuje, że euro może osiągnąć wartość 1,15 USD do końca roku, co oznaczałoby 4% wzrost w porównaniu z końcem 2023 roku. Średnia prognoza ankietowanych ekonomistów to 1,12 USD do końca 2024 roku.
Zobacz także: Akcje Coinbase wzrosły w tym roku 423%. ETF na Bitcoin daje nadzieje, że w 2024 inwestorzy wrócą do kryptowalut
Oceniając ryzyko, warto zauważyć, że euro, mimo potencjalnych cięć, może nadal utrzymać się na relatywnie niskim poziomie. Joe Tuckey, szef działu analiz walutowych w Argentex Group, zauważa, że euro znajduje się obecnie na historycznie niskich poziomach w stosunku do dolara, co może oznaczać, że wiele z potencjalnej słabości jest już wycenione.
Notowania EUR/USD są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem (link).
Choć EBC może przyspieszyć kampanię luzowania, euro może niekoniecznie osłabić się automatycznie, zwłaszcza jeśli Niemcy zdołają poprawić swoje wskaźniki wzrostu gospodarczego. Ostrożne podejście do cięć stóp procentowych przez EBC może sprawić, że euro utrzyma pozytywne wyniki z 2023 roku także w 2024 roku.
Zobacz także: Saxo Bank szykuje cenową rewolucję w 2024 r. Prowizje i opłaty dla inwestorów znacząco spadną
Materiał zawiera linki partnerskie. Serwis Strefa Global Market uzyskuje przychody z tego tytułu.