Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Donald Trump oficjalnie oskarżony z ponad 30 zarzutami. Oto jak to może wpłynąć na gospodarkę i giełdę

Były prezydent Donald Trump nie przyznał się do winy w związku z 34 zarzutami fałszowania dokumentacji biznesowej w sądzie na Manhattanie. Zarzuty te dotyczą płatności tzw. „hush money” w 2016 roku, w tym 130 tys. USD aktorce porno Stormy Daniels oraz 150 tys. USD byłej modelce Playboya Karen McDougal. Trump jest pierwszym prezydentem USA, który stanął przed zarzutami karnymi i sprawdzamy jakie to może mieć konsekwencję dla giełdy.


Wielka fuzja na giełdzie. Połączenie WWE i UFC o wartości 21,4 mld USD

Donald Trump nie przyznaje się do winy

W swoim wtorkowym przemówieniu Trump skarżył się na kilka kryminalnych dochodzeń, w których jest oskarżony, w tym na postępowania prokuratora na Manhattanie i jego sprawę z tajnymi dokumentami. Podczas przesłuchania powiedział, że „nigdy nie myślał, że coś takiego może się zdarzyć w Ameryce”. Na swoim koncie na Post Truth Social po rozprawie pojawił się wpis, w którym nazwał ją „szokującą dla wielu w tym, że nie mieli żadnych 'niespodzianek', a zatem żadnej sprawy".

Reakcja Trumpa i republikanów na postawienie zarzutów

Trump opuścił budynek sądu po swoim oficjalnym aresztowaniu. Jeden z jego adwokatów powiedział po postawieniu zarzutów, że były prezydent jest „sfrustrowany" i „zdenerwowany", ale dodał, że „jest zmotywowany". Prokurator Manhattanu na konferencji prasowej po postawieniu zarzutów powiedział: „Każdy stoi równy wobec prawa. Żadna ilość pieniędzy i żadna ilość władzy nie zmienia tej trwałej amerykańskiej zasady”.

Apple wprowadza usługę „Pay Later”. Akcje producenta iPhone'a ponownie atakują historyczne maksima

Jakie to może mieć konsekwencje dla amerykańskiego rynku i gospodarki?

Kongres rozważa podniesienie limitu zadłużenia. Komentatorzy spodziewają się, że Republikanie (frakcja Trumpa) będą atakować i blokować Demokratów, co wpłynie na globalny system finansowy i stworzy nieprzewidywalną sytuację. W efekcie, głosowanie, które normalnie byłoby czystą formalnością, stanie się walką o zadłużenie kraju i podatki.

Mimo że szczegóły są ważne, to właśnie emocje i słowa odgrywają w tej sytuacji kluczową rolę. Już teraz znani republikańscy politycy krytykują oskarżenia pod adresem Trumpa jako wyraz demokratycznego partyzantstwa. Mogą oni jeszcze bardziej zaostrzyć swoje stanowisko i skoncentrować się na kwestiach wydatków rządowych.

Trump i niektórzy czołowi republikanie ostro skrytykowali postępowanie prawników wobec byłego prezydenta, uznając je za polityczne prześladowanie ze strony demokratycznego prokuratora okręgowego Alvina Bragga z Manhattanu. Trump, który zdecydował się ubiegać o reelekcję, twierdzi, że jest niewinny. Bragg z kolei utrzymuje, że przekazanie tzw. „hush money” aktorce filmów dla dorosłych i związane z tym kwestie stanowią wykroczenie.

Michael Burry, znany niedźwiedź z filmu „The Big Short", przyznaje się do błędu inwestycyjnego na Twitterze

Wpływ na pozycję dolara jako światowej waluty rezerwowej

Możliwe skutki dla rynków finansowych są poważne. W marcu sekretarz skarbu Janet Yellen ostrzegła Kongres, że brak podniesienia limitu długu „doprowadzi do całkowitej katastrofy". Według niej, banki regionalne i cały system finansowy mogą ponieść dotkliwe konsekwencje. Limit wydatków został osiągnięty już w styczniu, a Yellen zastosowała „nadzwyczajne środki”, aby zapewnić finansowanie, które wygasa gdzieś w tym roku.

Potencjalne negatywne konsekwencje dla USA i amerykańskich obligacji skarbowych

Jeśli rząd USA przestanie być w stanie regulować swoje zobowiązania finansowe, może to negatywnie wpłynąć na pozycję dolara jako światowej waluty rezerwowej, a to z kolei może zostać wykorzystane przez przeciwników USA.

Wynikające z tego skutki mogą być poważne, np. amerykańskie obligacje skarbowe, które obecnie są uznawane za najbezpieczniejszą inwestycję na świecie, mogą przestać cieszyć się takim zaufaniem. Inne państwa mogą podjąć decyzję o poszukiwaniu innych alternatywnych walut rezerwowych, ponieważ nie chcą uzależniać się od dolara amerykańskiego, który ryzykuje upolitycznieniem w obliczu kryzysu finansowego. Chiny od dawna dążą do osłabienia dominacji dolara w roli waluty rezerwowej.

Założyciel FTX korumpował chińskich urzędników. Sam Bankman - Fried z nowymi zarzutami

udostępnij: