Przejdź do treści
CHINY RATING
Kategoria::
Kategoria

Problemy Chin się nie kończą. Możliwa kolejna obniżka ratingu państwa

Agencja ratingowa Moody’s wykonała kolejny duży krok w kierunku potencjalnej obniżki ratingu kredytowego Chin. Obecnie dług Państwa Środka oceniany jest na A1, co oznacza aż o cztery poziomy niższy rating od najwyższego Aaa. 


Chiny mierzą się w tym roku z wieloma problemami. Wolniejsze od oczekiwań odbicie gospodarcze, późno odbudowująca się gospodarka po restrykcyjnej polityce anty-covidowej, a także kryzysy na rynku mieszkaniowym to wierzchołek góry lodowej tego, przez co przechodzi druga największa gospodarka świata. Do tej długiej listy być może za niedługo dołączą problemy z zadłużeniem, na co wskazują ostatnie wypowiedzi agencji ratingowej Moody’s. 

Zobacz także: GlobalConnect otwiera drzwi dla amerykańskich gigantów: Tesla zadebiutuje na polskim rynku

Obniżka perspektyw 

Agencja ratingowa Moody’s poinformowało o zmianie perspektywy odnośnie pozostania Chin w kategorii ratingowej A1 z „stabilnych” na „negatywne”. Nie oznacza to jeszcze obniżki samego ratingu, natomiast rzuca bardzo duży cień na przyszłość pozostania Państwa Środka w tej kategorii. 

Warto zaznaczyć, że skala Moody’s różni się nieznacznie od popularnej skali Fitch, jeśli chodzi o nazewnictwo. Poziom A1 odpowiada ratingowi A+ w skali Fitch i znajduje się trzy poziomy nad linią ratingów klasy „B”, a jednocześnie 6 poziomów od kategorii tzw. „obligacji śmieciowych”. 

RatingMoody'sStandard & Poor'sFitch
Obligacje stabilneAaaAAAAAA
 Aa1AA+AA+
 Aa2AAAA
 Aa3AA-AA-
 A1A+A+
 A2AA
 A3A-A-
 Baa1BBB+BBB+
 Baa2BBBBBB
 Baa3BBB-BBB-
    
Obligacje śmiecioweMoody'sStandard & Poor'sFitch
 Ba1BB+BB+
 Ba2BBBB
 Ba3BB-BB-
 B1B+B+
 B2BB
 B3B-B-
 Caa1CCC+CCC+
 Caa2CCCCCC
 Caa3CCC-CCC-
 CaCCCC
    
Obligacje blisko bankructwaMoody'sStandard & Poor'sFitch
 CCC
  DD

Obniżka ratingu oznaczałaby mocny cios dla stabilności zadłużenia Chin, ograniczając możliwości Państwa Środka do dalszego rolowania długu. Część funduszy inwestycyjnych mogłoby rozważyć ograniczenie inwestycji w Chinach, a za każdym razem, gdy na rynkach finansowych rośnie ryzyko, musi pojawić się w jego miejsce stosowne premium, co oznaczałoby dla Chin wzrost kosztów obsługi długu. 

Choć decyzja Moody’s nie oznacza jeszcze samej obniżki, tak historycznie w ok. 1/3 przypadków po zmianie perspektywy na „negatywną” agencja w ciągu następnych 18 miesięcy decydowała się na obniżkę ratingu. 

Zobacz także: Wall Street notuje jeden z najmocniejszych miesięcy w ciągu ostatnich 20 lat

Chińska maszyna zadłużeniowa

Problem z zadłużeniem w Chinach dotyka praktycznie każdego poziomu w gospodarce. Od zwykłych obywateli, wśród których liczba osób niespłacających obecnie swoich kredytów (zarówno mieszkaniowych, jak i pożyczek biznesowych lub konsumpcyjnych) wzrosła do 8,5 mln osób. To stanowi prawie 50% wzrost w stosunku do rekordowym pod tym względem roku 2020. 

Problemy niewypłacalności widać też oczywiście wśród dużych korporacji, czego najgłośniejszym i najjaśniejszym przykładem jest historia Evergrande, dotychczas jednego z największych deweloperów w Chinach, który pod koniec 2021 r. wszedł w stan bankructwa, nie będąc w stanie spłacić swoich długów. 

Nie lepiej wygląda sytuacja na poziomie samorządów lokalnych, których nieujawniony dług wynosi obecnie prawdopodobnie od 7-11 bln $, jak szacuje MFW. Składają się na niego regularnie wypuszczane obligacje mające finansować budowę dróg, mostów i kluczowej infrastruktury. 

Z tej kolosalnej liczby aż 400-800 mld $ jest obarczone ryzykiem niewypłacalności. To natomiast sprawia, że najprawdopodobniej rząd centralny będzie musiał wspomóc lokalne samorządy. A aby zdobyć na to fundusze, będzie zmuszony do dalszego zadłużania.  

Zobacz także: Spotify z 65 mln euro zysku, ale 1500 pracowników straci pracę.

udostępnij: