Dolar pod coraz większą presją. Rozpoczyna się wyścig banków centralnych na obniżki stóp procentowych
Charu Chanana, dyrektor ds. strategii FX w Saxo Banku w najnowszym raporcie Saxo Banku o prognozach na drugi kwartał 2024 roku pt. „Zmarnowany rok", przeanalizowała kluczowe czynniki wpływające na wartość walut oraz strategie inwestycyjne w obliczu rosnącej niepewności.
W USA rosną obawy o zanikający wyjątkowy status gospodarki, co stawia dolar amerykański pod presją. Wzrastające wskazania o słabości gospodarczej wskazują na możliwe odejście od szczytu amerykańskiej gospodarki. Wraz ze spadkiem wskaźników ISM dla przemysłu i usług oraz rosnącym bezrobociem, obserwuje się narastającą niepewność co do przyszłości. Tendencje te prowadzą do spekulacji na temat nadchodzących cięć stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.
REKLAMA
Wzmożona aktywność w Australii i Nowej Zelandii
W oczekiwaniu na reakcję Rezerwy Federalnej, inne waluty, takie jak australijski dolar (AUD) i nowozelandzki dolar (NZD), mogą cieszyć się lepszymi wynikami. Ich decyzje dotyczące cięć stóp procentowych pozostają opóźnione w porównaniu do działań Fedu, co może przynieść korzyści ich walutom.
30 spółek, które dziś budzi pogardę, ale może zaskoczyć zyskami - kontrariańskie skanowanie rynku
Obrót polityką banków centralnych
Wprowadzenie przez Fed planowanych cięć stóp procentowych wywołuje pytania o reakcję innych banków centralnych, szczególnie Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Czy EBC zdecyduje się na utrzymanie wyższych stóp procentowych, ryzykując potencjalne trudności gospodarcze? Ta niepewność będzie dalej napędzać zmienność na rynkach walutowych w nadchodzących miesiącach.
Realizuje się czarny scenariusz dla obligacji. Rośnie ryzyko, że giełda zacznie spadać
Zmienne stosunki walutowe
Na tle zmian polityki banków centralnych, stosunki między walutami ulegają przetasowaniu. Na przykład, pozycje spekulacyjne w euro zostały zredukowane, podczas gdy funt brytyjski (GBP) osiąga wieloletnie maksima. Ta zmienność może prowadzić do różnorodnych scenariuszy na rynkach walutowych, wymagając elastyczności ze strony inwestorów.
Ryzyko dla transakcji carry trade wobec Jena
Japoński jen (JPY) stoi w obliczu ryzyka odwrócenia transakcji carry trade, co może wpłynąć na dynamikę rynku. Sygnały o możliwych działaniach Banku Japonii (BOJ) oraz spodziewane spadki rentowności i słabszy dolar amerykański mogą skłonić do rewizji strategii inwestycyjnych. Wobec tego inwestorzy mogą rozważyć taktyczne podejścia oraz alternatywne opcje inwestycyjne, aby zminimalizować ryzyko na rynkach walutowych.
Akcje w USA są już drogie. Modelowy portfel inwestycyjny na 2 kwartał 2024
Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/