Kategoria:
GUS podał wstępny szacunek CPI za wrzesień 2024 r. Inflacja w górę
Główny Urząd Statystyczny podał wstępny odczyt poziomu inflacji CPI za wrzesień 2024 r.
Od marca 2024 r. inflacja w Polsce znowu powoli rośnie, póki co zmiana ta jest stosunkowo niewielka. Według szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, we wrześniu ceny wzrosły o 4,9% r/r.
Źródło: GUS
Szybki odczyt inflacji
GUS opublikował szybki szacunek wskaźnika CPI, który we wrześniu wyniósł 4,9%. Jeszcze w marcu i kolejnych miesiącach obserwowaliśmy inflację w celu. Ta od lipca wzrosła do 4,2%, w sierpniu 4,3%.
Przypomnę, że w pierwszej połowie br. osiągnęliśmy, jako wszyscy Polacy, ogromny sukces. Inflacja spadła do celu inflacyjnego NBP. W I połowie roku, średnia inflacja wyniosła niecałe 3%. W marcu tego roku inflacja wynosiła 2%. Niesamowity sukces, trwający długo.
– powiedział Adam Glapiński podczas wrześniowej konferencji Narodowego Banku Polskiego.
Jednocześnie prezes NBP przypomniał, że według prognoz, inflacja pod koniec roku może przekroczyć 5% i jeszcze mocnej z początkiem 2025 r.
Jeśli chodzi o perspektywy. Dostępne prognozy wskazują, że inflacja na koniec roku może przekroczyć 5%. Są pewne elementy, które trudno uwzględnić. Co więcej, dynamika cen może się zwiększyć na początku przyszłego roku, wskutek całkowitego wyłączenia działań osłonowych.
– wyjaśnił prezes NBP
Zapowiedział, że cel osiągniemy w 2026 r., czyli jeszcze chwilę musimy zaczekać. Oczywiście jest to prognoza, zakładająca utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych, jeśli dojdzie do ich zmiany, prognozy mogą się zmienić.
Zgodne z zapewnieniami rządu, w ustawie budżetowej będą przewidziane środki na utrzymanie pewnych środków osłonowych. Zakładamy, że w 2026 r., przy obecnych stopach procentowych, inflacja wróci do celu NBP (2,5%).
– podkreślił Adam Glapiński
Olivia Fin rusza z ofertą obligacji. Nawet 10,25% w pierwszym okresie odsetkowym