Lewica stawia na mieszkalnictwo – nowe podatki, wsparcie spółdzielni i Fundusz Budownictwa Społecznego
Lewica zaproponowała szczegóły nowej strategii mieszkaniowej. Klub chce utworzyć Fundusz Budownictwa Społecznego, wprowadzić podatek od pustostanów, ale również wspierać spółdzielnie mieszkaniowe.
Klub Lewicy zaprezentował swoje rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce. W programie znalazły się Fundusz Budownictwa Społecznego, podatek od pustostanów, wsparcie spółdzielni mieszkaniowych. Program zakłada również podwyższenie maksymalnego limitu wydatków z budżetu państwa na budownictwo społeczne i komunalne.
Budownictwo mieszkaniowe okiem Lewicy
Nowy projekt Lewicy, który we wtorek zaprezentował wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski zawiera szereg rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Strategia składa się z pięciu filarów, z czego trzy dotyczą zwiększenia środków na odbudowę zasobu komunalnego, ograniczenie prywatyzacji w ramach najmu społecznego i reformę polityki czynszowej w granicach samorządów.
Duży akcent Lewica kładzie na utworzenie Funduszu Budownictwa Społecznego. Fundusz będzie odpowiadał za finansowanie mieszkań i środki pożyczkowe. Odpowiedzialna za to rozwiązanie ma być przewodnicząca klubu Anna Maria Żukowska.
(…) zawierał środki na bezzwrotne granty na finansowanie mieszkań dla obsługi czynszowej i środki pożyczkowe na wieloletnie kredyty nisko oprocentowane. (…) Tu proponujemy także naszym partnerom koalicyjnym wprowadzenie prostej zasady: 1 zł przeznaczona na jakiekolwiek formy dopłatowe do akcji kredytowej zakupu mieszkań będzie musiała wiązać się z przeznaczeniem 1 zł na fundusz budownictwa społecznego.
– powiedział Tomasz Lewandowski.
Kolejnym elementem ma być powołanie Centralnej Ewidencji Lokali. Będzie to zbiór danych statusie wykorzystania prywatnych lokali mieszkaniowych. To rozwiązanie ma doprowadzić do wprowadzenia podatku od pustostanów oraz regulacji dotyczących najmu krótkoterminowego.
Z kolei Łukasz Michnik, rzecznik prasowy Nowej Lewicy ma zająć się wparciem spółdzielni, a konkretnie pomoc w programach realizowanych przez spółdzielnie.
Mamy 3,5 tysiąca spółdzielni mieszkaniowych, byłoby nieroztropnym, gdybyśmy nie sięgnęli po te zasoby. Chcemy uruchomienia dobrych systemów finansowania programów mieszkaniowych realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, przede wszystkim skierowanych na mieszkania lokatorskie
– wyjaśnił Lewandowski.
Ceny nowych mieszkań zaczną spadać w 2025 r., wynika z analiz PEKAO
Pomysł podatku od flipów
Osoby, które bogacą się na flipach, powinny zachować czujność. Ponieważ ostatni filar nowej strategii mieszkaniowej to powrót do pomysłu wprowadzenia podatku od obrotu mieszkaniami. Rozwiązanie ma działać na podstawie podatku dochodowego.
Powrócimy do pomysłu podatku fliperskiego, tyle tylko, że nieco inaczej zbudowanego - w oparciu o konstrukcję podatku dochodowego. (…) Chcemy zaproponować i rozpoczniemy taką dyskusję ze Związkiem Banków Polskich, aby kredyty hipoteczne funkcjonowały tylko i wyłącznie w oparciu o stałą stopę procentową, w oparciu o jednolity wzorzec umowy.
– tłumaczył wiceminister rozwoju i technologii.
Pierwszy projekt ustawy Lewica przedstawiła w marcu. Propozycja zakładała wprowadzenie nowej skali podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla sprzedaży mieszkań. Przy zbyciu nieruchomości przed upływem roku od jej nabycia stawka miała wynosić 10%. W przypadku sprzedaży w okresie do dwóch lat od zakupu przewidziano 6%, natomiast dla transakcji dokonanych przed upływem trzech lat od nabycia – 4%. Co więcej, pierwotnie projekt zakładał pojawienie się dodatkowego podatku skierowanego na właścicieli mieszkań kupujących trzeci lub kolejny lokal w okresie 5 lat, od zakupu pierwszej nieruchomości. Jednak ten projekt został odrzucony przez sejm.
Ceny transakcyjne mieszkań w trzecim kwartale zaczęły w niektórych miastach spadać. Na większości rynków widoczna jest stabilizacja