Przejdź do treści

udostępnij:

12 spółek z GPW, którymi mógłby teraz zainteresować się Warren Buffet

Udostępnij

W związku z tym, że w najbliższą sobotę, najbardziej znany inwestor na świecie, obchodzi 84 urodziny, postanowiliśmy sprawdzić czy Warren Buffet mógłby sobie kupić „na prezent” jakąś spółkę z GPW. Zrobiliśmy więc przegląd rynku, poszukując odpowiedzi na pytanie: Które ze spółek na GPW są obecnie na tyle atrakcyjne, by zainteresować nimi ostrożnych i długoterminowych inwestorów?

Płynność najważniejsza

Pierwszym kryterium pomagającym wybrać najlepsze spółki jest ich płynność finansowa. Najprostszym sposobem określenia czy jest ona prawidłowa jest sprawdzenie wartości wskaźników Current Ratio oraz Quick Ratio. Dla pierwszego wskaźnika wartości powinny być większe od 1,3 lecz jest jeden sektor, dla którego normą są wartości większe od 1. Tym sektorem są banki. Dlatego w przeszukiwaniu rynku weźmiemy wartości Current Ratio większe od jedynki. Dla wzmocnienia takiej analizy użyjemy też drugiego wskaźnika płynności czyli Quick Ratio. Jego wartości powinny być większe od 0,7 a najlepiej jeżeli przekraczają 0,9 lub 1.

Oczywiście Buffet nie poprzestałby na tym i użyłby także wskaźnika zaprojektowanego przez jego mentora, czyli wskaźnika C/WK Grahama. Według definicji jego wartości powinny być dodatnie. Więcej na temat sposobów używania tego wskaźnika można przeczytać w bazie wiedzy Sindicator.net.

Drugim kryterium, jakie przyjmiemy jest zdolność spółki do generowania zwrotu z zainwestowanego kapitału. W tym celu policzymy w jakim stopniu firma jest w stanie zyskiem operacyjnym pokryć zainwestowane w nią pieniądze (tzw. kapitał stały). Użyjemy do tego wskaźnika ROIC (więcej na temat tego wskaźnika można przeczytać w bazie wiedzy Sindicator.net). Przyjmuje się, że wartości tego wskaźnika powinny być dodatnie i jak największe. Przeważnie za dobrą spółkę uważa się taką, która potrafi w ciągu roku wygenerować zwrot na kapitale rzędu 10%.

Ze względu na niespokojną sytuację na rynku, zawyżymy naszą selekcję biorąc tylko pod uwagę spółki o dużej płynności akcji, czyli średnich obrotach jednostronnych z 20 sesji powyżej 100 tys. zł oraz te których kurs akcji pozostaje w trendzie wzrostowym.

Wyniki

Reasumując przyjęliśmy kryteria skanowania rynku przedstawione na Rysunku 1:

Rysunek 1. Kryteria skanowania rynku pod względem dobrej płynności i wyników finansowych.
Rysunek 1. Kryteria skanowania rynku pod względem
dobrej płynności i wyników finansowych.

W wynikach skanowania otrzymaliśmy 17 spółek, które można uznać za wartościowe. 12 z nich spełnia kryterium ROIC > 10%, co czyni je najlepszymi (Tabela 1)

Tabela 1. Wyniki skanowania na dzień 26.08.2014 posortowane po ROIC malejąco. Dane z serwisu Sindicator.net.
Tabela 1. Wyniki skanowania na dzień 26.08.2014 posortowane po ROIC malejąco.
Dane z serwisu Sindicator.net.

Choć nasze sito selekcji jest dość proste, to wyniki wyglądają na obiecujące. Spółki, które wybraliśmy są uważane za zdrowe finansowo i do tego potwierdza to ich kurs, który mimo zawieruchy na rynku rośnie. Najciekawsze jest to, że aż 8 z 12 najlepszych spółek jest obecnie na, bądź bardzo blisko, nowych historycznych szczytów (Tabela 2). Jest to o tyle istotne, że brak linii oporu zwiększa prawdopodobieństwo kontynuowania wzrostów na tych papierach.

Tabela 2. Spółki na nowych szczytach.
Tabela 2. Spółki na nowych szczytach.

Podsumowując spółki z GPW, które mogłyby obecnie zainteresować Warrena Buffeta to:

  1. EUCO #EUC
  2. MONNARI #MON
  3. ELZAB #ELZ
  4. PZU #PZU
  5. SANOK #SNK
  6. KRUK #KRU
  7. KETY #KTY
  8. KRUSZWICA #KSW
  9. FORTE #FTE
  10. PAGED #PGD
  11. KRKA #KRK
  12. LENTEX #LTX

Dalsze kroki

Oczywiście taka wstępna selekcja spółek pozwala już zorientować się, które są lepsze od innych i dla wielu jest wystarczająca. Lecz dla Buffeta stanowi ona tylko wstęp i wskazuje te, którymi ewentualnie może się zainteresować. Teraz każdą z wybranych 12 spółek sprawdziłby na wszystkie możliwe sposoby. Przede wszystkim sprawdziłby historyczne wskaźniki i zobaczyłby, dla których z nich rosły zyski i sprzedaż szybciej niż dla podobnych z branży. Sprawdziłby też kto zasiada w zarządzie i czy są to osoby kompetentne. Wszystko po to, by nie rozpraszać się na wiele spółek tylko wybrać jedną lub dwie i całe siły skupić na pilnowaniu tych najlepszych z najlepszych, a nawet wpływać na zarząd poprzez uczestnictwo w walnych zgromadzeniach i skupowanie znacznych pakietów akcji.

Udostępnij