Przejdź do treści

udostępnij:

Dziś Senat zajmie się dwoma kluczowymi poprawkami do ustawy „frankowej”, banki w centrum uwagi

Udostępnij

Dzisiaj, Senat zajmie się ustawą o przewalutowaniu kredytów walutowych. Wiemy już jakich zmian możemy się spodziewać oraz jakie argumenty padły do tej pory w dyskusji na temat ustawy.

Ustawa, która wstrząsnęła kursami banków

W nocy z 5 na 6 sierpnia Sejm niespodziewanie przegłosował zmiany w ustawie o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych. Postanowiono wtedy zwiększyć odpowiedzialność banków i obciążyć je większymi kosztami związanymi z restrukturyzacją długów. W stosunku do pierwotnego projektu ustawy obniżono też znacznie wymagania dotyczące stosunku wartości kredytu do wartości nieruchomości (LtV).

Obie te zmiany spowodowały, że przewalutowanie stało się bardzo opłacalne dla wielu kredytobiorców i niezwykle kosztowne dla banków. Kursy banków zareagowały mocną wyprzedażą. Indeks #WIGbanki po przegłosowaniu ustawy stracił na wartości 6,5%.

Już następnego dnia, politycy zorientowali się co zrobili i zaczęli się rakiem wycofywać z poparcia zmian. Oczywiście proces legislacyjny musi trwać dalej i ustawa trafiła do senackiej Komisji Budżetu i Finansów, której przewodniczącym jest senator Kazimierz Kleina z PO.

„Uważam, że ta ustawa powinna być zmieniona, bo ona jest w wielu miejscach niesprawiedliwa. Myślę, że stawia w lepszej sytuacji osoby biorące kredyty we frankach, od osób biorących kredyty w złotych” - powiedział Kazimierz Kleina.

Najpierw jednak, przed pracami Senatu, przeprowadzono konsultacje i poproszono o opinię różne instytucje.

Narodowy Bank Polski oszacował straty banków po ewentualnym wejściu ustawy w życie na 21 mld zł czyli więcej niż całoroczny zysk wszystkich banków. KNF oszacował straty na podobnym poziomie 22 mld zł. Dodatkowo napisał, że nie widzi żadnego uzasadnienia dla udzielania kredytobiorcom walutowym nadzwyczajnej pomocy. Komitet Stabilności Finansowej także stwierdził, że ustawa stanowi zagrożenie dla stabilności sektora finansowego w Polsce. Związek Banków Polskich z kolei zaapelował o wprowadzenie kryterium socjalnego do ustawy.

Wartość LTV i podział kosztów – kluczowe poprawki w ustawie

W zeszły czwartek Komisja Budżetu i Finansów obradowała od 12:00 do 19:30, analizując zgłaszane poprawki do ustawy i wysłuchując głosów przedstawicieli instytucji i grup interesu. Nie uwzględniono jednak poprawki dodającej kryterium socjalne do ustawy, lecz stwierdzono, że zajmie się tym Sejm i być może taka poprawka wpłynie. Za to zarekomendowano poprawki dotyczące dwóch najbardziej obciążających banki punktów ustawy.

Założenia ustawy przyjęte przez Sejm Poprawki Senatu do ustawy
Podział kosztów restrukturyzacji długów: 10% kredytobiorcy; 90% banki Podział kosztów restrukturyzacji długów: 50% kredytobiorcy; 50% banki
Możliwość restrukturyzacji mają kredytobiorcy, których współczynnik LtV wynosi 80% Możliwość restrukturyzacji mają kredytobiorcy, których współczynnik LtV wynosi 120%, a dopiero w następnych latach 100% i 80%.

Tabela 1. Zmiany w ustawie zaproponowane przez komisję.

Komisja zarekomendowała przywrócenie poprzedniego kształtu ustawy, czyli podziału kosztów między kredytobiorców i banki po połowie oraz przywrócenia limitu LtV. Przed głosowaniem przedstawiciel rządu zmianę zaopiniował pozytywnie. Wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak także był za:

„Ja również bardzo popieram tą poprawkę, bo ten zakres obciążeń dla banków będzie neutralny z punktu widzenia ich stabilności. On po prostu skonsumuje w niektórych na pewien czas poziom dywidend, albo pozbawi dywidend, ale nie naruszy stabilności banków. Dlatego popieramy tę poprawkę, ponieważ pozytywnie wpływa na stabilność banków.” - powiedział Wojciech Kwaśniak

Za kilka godzin (w środę, 2 września) Senat będzie głosował, czy jest za wprowadzeniem poprawek zarekomendowanych przez komisję. Jeśli zostaną one przyjęte, to ustawa wróci do Sejmu, który będzie musiał albo przyjąć ustawę w kształcie zaakceptowanym przez Senat, albo odrzucić poprawki. W drugim przypadku będzie wymagana bezwzględna większość głosów.

Udostępnij

Tagi