Dwa wykresy, które zapowiadają poprawę sytuacji w Europie
W styczniu 2015 roku Europejski Bank Centralny zapowiedział start długo wyczekiwanego przez inwestorów programu luzowania ilościowego. Wszystko wskazuje na to, że 4 miesiące po zapowiedzi program wreszcie zaczął przynosić efekty. Najlepiej widać to po zachowaniu rynku niemieckiego, oto dwa wykresy, które zaczynają napawać optymizmem.
Wykres 1 – rentowności europejskich obligacji
Optymizmem napawa wzrost rentowności europejskich obligacji, który jest spowodowany oddaleniem perspektywy podwyżek stóp procentowych w USA i oddalającym się widmem deflacji na Starym Kontynencie.
Wykres 1: Rentowność obligacji 10-letnich USA (kolor niebieski) i Niemiec (kolor czarny), lata 2007 – 2008.
Jeżeli zestawimy ze sobą rentowność obligacji USA i Niemiec, które jako kraje są tak samo wiarygodne dla inwestorów, to zobaczymy, że do 2012 roku rentowności obligacji 10-letnich obydwu krajów były na zbliżonych poziomach (Wykres 1). Przełom nastąpił w 2013 roku, kiedy na Europę zaczęło spływać widmo deflacji. W pewnym momencie różnica wynosiła prawie dwa punkty procentowe, co świadczyło o tym, że inwestorzy oczekują zerowego wzrostu gospodarczego na Starym Kontynencie. Zapoczątkowany pod koniec kwietnia (czerwona strzałka) wzrost rentowności obligacji niemieckich sugeruje, że ten negatywny scenariusz zaczyna się oddalać. Niewykluczone, że to początek trwalszej tendencji, która przełoży się na skok inflacji UE i zrównanie się rentowności obligacji 10-letnich Niemiec i USA.
Wykres 2 – silna zwyżka indeksu DAX
W tym momencie wskaźnik C/Z dla indeksu giełdy niemieckiej #DAX wynosi 23,2. Dla porównania w przypadku #SP500 jest to wartość 20,75.
Wykres 2: Indeks DAX (kolor czarny) vs S&P500 (kolor niebieski), lata 2013 – 2015.
Jest to efekt dużej dynamiki wzrostów indeksu giełdy niemieckiej w ostatnim czasie. W stosunku do minimów z jesieni 2014 indeks giełdy niemieckiej wzrósł o 37%, a indeks giełdy amerykańskiej 16,5% (Wykres 2, czerwone strzałki). W połączeniu ze wzrostem rentowności obligacji w ostatnim czasie, tak duża dynamika wzrostów na indeksie #DAX sugeruje rosnące oczekiwania co do przyszłych wyników finansowych. Te wyniki, w długim terminie, ulegną poprawie oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku poprawy gospodarczej na Starym Kontynencie. Warto dodać, że o poprawę nie będzie trudno, gdyż wzrost gospodarczy w UE startuje z bardzo niskiego punktu odniesienia.
roles)): ?>ZAPOWIEDŹ: Już 25 maja 2015 r. startuje wiosenny nabór do Strefy Inwestorów
Od początku roku sytuacja rynkowa uległa zdecydowanej poprawie. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do codziennych analiz, przestawiających różne podejścia do inwestowania na GPW, to dołącz do Strefy Inwestorów w czasie naboru, w dniach 25 - 28 maja 2015 r. Więcej informacji prześlemy już wkrótce pocztą elektroniczną.