Niższe prowizje, nowe kontrakty terminowe i nowy Prezes – weekendowe newsy z nurkującej GPW
Co to był za tydzień na GPW. W sumie w trakcie ostatnich sesji #WIG20 stracił na wartości 3,5%. Są jednak też inne informacje i dzisiaj, w ramach #StrefaNaWeekend, głównie o nich.
Od 1 stycznia 2016 r. GPW obniża opłaty transakcyjne od obrotu akcjami
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) obniży opłaty transakcyjne od obrotu akcjami, prawami do akcji i tytułami uczestnictwa funduszy typu ETF od 1 stycznia 2016 r. Obniżka ma formę bezterminowej promocji na Głównym Rynku i NewConnect. Jest wynikiem planowanej zmiany sposobu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Struktura obniżki opłat jest rezultatem konsultacji GPW z Izbą Domów Maklerskich. Działanie jest zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami GPW i wpisuje się w długoterminową strategię Spółki.
Porównanie opłat transakcyjnych od obrotu akcjami, prawami do akcji
i tytułami uczestnictwa funduszy typu ETF przed i po obniżce
Tak jak GPW podała w komunikacie, obniżka jest wynikiem planowanej zmiany sposobu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Jako inwestorzy indywidualni, nie powinniśmy spodziewać się przełożenia tej decyzji na wysokość prowizji maklerskich. Warto jednak skonfrontować wysokość prowizji pobieranej przez GPW z tą pobieraną przez dom maklerski.
3 grudnia GPW wprowadziła do obrotu sześć nowych kontraktów terminowych na pojedyncze spółki notowane na Głównym Rynku
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od 3 grudnia wprowadza na rynek nowe kontrakty terminowe. Dotychczas na warszawskim parkiecie można było obracać kontraktami na akcje 21 firm. Po rozszerzeniu oferty na GPW notowanych będzie 27 kontraktów na pojedyncze akcje. Inwestorzy mogą zawierać transakcje na kontraktach opartych o spółki:
- Bank Millennium
- Bank Zachodni
- Cyfrowy Polsat
- CCC
- Enea
- Energa
Kontrakt na akcje spółki Bank Millennium ma mnożnik 1000 (na jeden futures będzie przypadało tysiąc akcji), zaś dla wszystkich pozostałych mnożnik wynosi 100 (na każdy kontrakt będzie przypadało 100 akcji). Wartość kontraktu obliczana jest jako iloczyn kursu kontraktu i mnożnika.
W czwartek 3 grudnia ze stanowiska Prezesa GPW zrezygnował Paweł Tamborski
GPW w zwięzłym komunikacie giełdowym za pośrednictwem ESPI poinformowała swoich akcjonariuszy, że w czwartek 3 grudnia ze stanowiska prezesa zarządu GPW zrezygnował Paweł Tamborski. Z komunikatu wynika, że Prezes GPW kończy swoją pracę w spółce z końcem bieżącego roku. Po tej decyzji szybko pojawiło się oświadczenie Ministerstwa Skarbu.
Minister Skarbu Państwa przyjął do wiadomości rezygnację Pana Pawła Tamborskiego z funkcji Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Decyzja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Ministra Skarbu Państwa. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie Giełdy Papierów Wartościowych oraz polskiego rynku kapitałowego, Ministerstwo Skarbu Państwa - jako akcjonariusz GPW – dołoży wszelkich starań o jak najszybszy wybór nowego Prezesa GPW.
A propos pewnej dymisji... Żeby mieć moralne prawo mówić o zaufaniu trzeba przynajmniej przestać kłamać. Młyny mielą...
— Adam Maciejewski (@ADMaciejewski) grudzień 3, 2015