Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Warren Buffett kupił akcje Taiwan Semiconductor za 4 mld USD

Warren Buffett zdecydował się wejść w akcjonariat najważniejszego producenta chipów na świecie. I to pomimo tego, że Taiwan Semiconductor to spółka z wyspy, wokół której w ostatnich miesiącach pojawiły się napięcia geopolityczne.


Berkshire Hathaway wchodzi w półprzewodniki…

Zakup 60 mln akcji Taiwan Semiconductor przez Berkshire Hathaway sprawia, że ta pozycja weszła od razu do grona 12 największych w portfelu BRK. Niezwykle ciekawy moment wybrał Buffett na ten zakup, bowiem cena akcji spółki wynosi obecnie około 73 USD i jest o połowę niższa, niż jeszcze w styczniu 2022 roku.

Nie wiadomo, czy decyzję o tej transakcji podjął sam Buffett, czy też ktoś z dwójki jego oficerów inwestycyjnych Todd Combs - Ted Weschler. Pamiętać należy, że oni są o wiele bardziej otwarci na spółki technologiczne. Z drugiej strony, Buffett nie raz zachwalał Apple, które jest obecnie zdecydowanie największą pozycją w portfelu BRK.

TOP 12 pozycji w portfelu Warrena Buffetta

top12 portfel buffetta

Źródło: CNBC

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) zajmuje się produkcją i sprzedażą układów scalonych i urządzeń półprzewodnikowych w formie płytek. Chipy są wykorzystywane w komputerach osobistych i urządzeniach peryferyjnych, produktach systemów komunikacji przewodowej i bezprzewodowej oraz urządzeniach samochodowych i przemysłowych, w tym w elektronice użytkowej, takiej jak cyfrowe odtwarzacze płyt kompaktowych, telewizja cyfrowa, konsole do gier i aparaty cyfrowe. Firma została założona przez w 1987 roku i ma siedzibę w Hsinchu na Tajwanie.

W ostatnim roku obrotowym TSM miała około 1,6 bln USD przychodów, a tempo ich wzrostu wyniosło 18% r/r. Pracuje dla tej spółki około 65 tys. osób. Spółka może się pochwalić ROE w wysokości 29% i marżą operacyjną w wysokości 40%. Wskaźnik C/Z = 17. Stopa dywidendy wynosi niemal 2%. Średnia z 36 ratingów analityków radzi „kupuj” TSM, a średnia cena docelowa to 91,17 USD

Notowania TSM na tle indeksu Nasdaq Composite – 5 lat

tsm ndx

Źródło: TradingView

Warren Buffett wciąż wstrzymuje się z poważnymi zakupami na giełdzie, oto jak wygląda portfel Berkshire Hathway w 2022 roku

…akumuluje akcje spółek paliwowych, wyprzedaje akcje banków

W III kwartale br. BRK dokonywało także innych ważnych przetasowań w portfelu. Generalnie wyprzedawało akcje banków, a kupowało walory spółek paliwowych.

Buffett zredukował pozycję na U.S. Bancorp o 42 mln akcji do 77,8 mln akcji, a wiadomo, że w październiku zmniejszył ją do 52,5 mln akcji. Obecnie pozycja na U.S. Bancorp jest warta około 2,3 mld USD. Berkshire sprzedało również 10,1 mln akcji Bank of New York, obecnie ma ich za około 2,7 mld USD.

Berkshire zwiększyło za to udział w spółce paliwowej Chevron o 3,9 mln akcji, do 165,3 mln, I obecnie ta pozycja jest warta około 31 mld USD. Kupiło także 35 mln akcji Occidental Petroleum, zwiększając zaangażowanie do około 194 mln akcji wycenianych na około 14 mld USD.

Wehikuł Buffetta zwiększył również zaangażowanie w Paramount Communications o 12,8 mln akcji, do 91,2 mln akcji, wartych 1,7 mld USD. Pojawiła się też zupełnie nowa pozycja: 5,8 mln akcji Louisiana-Pacific zakupione za około 300 mln USD.

Berkshire zmniejszyło zaangażowanie w Activision Blizzard o 8 mln akcji, do 60,1 mln akcji. Obecnie pakiet BRK jest warty około 4,4 mld USD. Dodało za to 2 mln akcji sieci sklepów Kroger, zwiększając pakiet do 52,4 mln akcji wartych 2,5 mld USD.

Fed myli się w kwestii inflacji, a czas złota jeszcze nadejdzie – przekonuje słynny inwestor David Einhorn

udostępnij: