Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Ray Dalio i Jim Simons zwiększają zaangażowanie w Berkshire Hathaway Warrena Buffetta

Berkshire Hathaway znajduje się w TOP 10 pozycji portfelowych w przypadku portfeli 22 funduszy hedge – podaje Goldman Sachs.


Jedne z największych funduszy inwestycyjnych i hedge zwiększyły znacząco zaangażowanie w akcje Berkshire Hathaway. W II kwartale kupiły udziały za 900 mln USD. Chodzi o fundusze takich firm inwestycyjnych, jak Bridgewater Associates czy Renaissance Technologies.

Fundusze rzuciły się na akcje Berkshire…

Wedle obliczeń Goldman Sachs, 20 funduszy hedge w czerwcu po raz pierwszy zainwestowało w Berkshire. Wehikuł Buffetta znajduje się w TOP 10 pozycji portfelowych w przypadku portfeli 22 funduszy hedge. Pod koniec czerwca już 100 funduszy było obecnych w akcjonariacie Berkshire – podaje Goldman Sachs.

Co ciekawe, na liście funduszy zaangażowanych w akcje BRK sporo jest takich, które stosują algorytmiczne rozwiązania. Tutaj kłaniają się głównie fundusze „ze stajni” Jima Simonsa. Renaissance Technologies w II kwartale kupiło 1,7 mln akcji BRK za około 489 mln USD.

Wśród nowych akcjonariuszy funduszowych jest m.in. firma Hudson Bay Capital Management. W II kwartale br. zakupiła ona 745 000 akcji. Z kolei fundusz Qube Research & Technologies kupił 541 117 akcji BRK.

Fundusze kupują zazwyczaj akcje klasy B. Chodzi o to, że tego rodzaju papiery Berkshire Hathaway są tańsze (277 USD), niż papiery klasy A (około 418 000 USD) oraz dają mniejsze prawo głosu na WZA.

Warto także zwrócić uwagę, że 1,5 mln akcji BRK w II kwartale dokupiła największa firma inwestycyjna na świecie, czyli BlackRock. Ma ona 5,8% akcji wehikułu Buffetta. Zwiększenie zaangażowania z jej strony należy odbierać jako zaufanie do fundamentów BRK, ale na pewno także znak, że nadeszła era spółek nisko wycenionych value.

Najbardziej znaczące transakcje na akcjach BRK w II kw. 2022

transakcje II kw 2022 akcje BRK

Źródło: CNN Money

Top 10 udziałowców instytucjonalnych BRK

top 10 udziałowców brk

Źródło: CNN Money

Notowania BRK na tle S&P500 – 5 lat

notowania brk spx 5l

Źródło: TradingView

Skarb Państwa oczekuje wyższych dywidend w 2023. Sprawdzamy, które spółki notowane na GPW mogą podzielić się zyskiem

…a wehikuł Buffetta zaczął sprzedawać akcje BYD

Kupując akcje BRK przyjmuje się ekspozycję nie tylko na biznes ubezpieczeniowy, ale też na wiele innych, za pośrednictwem tegoż wehikułu. Przypomnijmy, że wartość portfela akcji BRK wynosi około 340 mld USD (firma ma też 105 mld USD płynnych środków). Aż 41,8% portfela stanowi obecnie Apple. Sporą część portfela zajmują także banki oraz spółki surowcowo-energetyczne i paliwowe.

Top 10 pozycji w portfelu BRK

top 10 brk

Źródło: CNBC

Ostatnio głośno zrobiło się wobec transakcji sprzedaży przez BRK 1% udziałów w BYD. Jest to chiński producent aut elektrycznych, w którym Berkshire miało niemal 1/5 akcjonariatu. Po informacji, że Buffett i spółka zdecydowali się znacząco zmniejszyć zaangażowanie w tej spółce, jej kurs tąpnął aż o -12% w trakcie jednej sesji.

Berkshire jest w akcjonariacie BYD już od ponad 10 lat. Jak wiadomo, ulubionym terminem trzymania akcji dla Buffetta jest nieskończoność. Akcjonariusze BYD mogą się więc czuć mocno zaniepokojeni faktem, że BRK zaczęło pozbywać się akcji producenta EV. Ani sam Buffett, ani służby prasowe Berskhire nie skomentowały tej transakcji.

Notowania BYD – 12 miesięcy

notowania BYD

Źródło: TradingView

Wrzesień to statystycznie najsłabszy miesiąc dla amerykańskiej i polskiej giełdy, w tym roku nie powinien wyłamać się z tego wzorca

Zgarnij 300 Euro na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 9 września)

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który z początkiem września wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. Od 6 września obniża prowizje od transakcji ,likwiduje dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee) i udostępnia atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym. Saxo Bank również stawia na inwestorów, dlatego z okazji startu serwisu Strefa Global Market proponuje naszym czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 300 Euro na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 9 września 2022 r.

Załóż rachunek w Saxo Banku i odbierz 300 EUR na prowizje

Ważna informacja

Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Założenie rachunku za jego pośrednictwem pozwala uzyskać dodatkowe 300 EUR na prowizje (oferta obowiązuje do 9 września 2022 r.). Strefa Global Market uzyskuje wynagrodzenie z tego tytułu.

 

udostępnij: