Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Ważny tydzień na Wall Street. Netflix prognozuje rekordowy wynik, a Tesla pod presją sprzedaży

Sezon wynikowy za 3 kwartał 2023 r. w USA trwa w najlepsze. W ciągu najbliższych 5 dni aż 566 spółek pokaże swoje wyniki za miniony kwartał. Wśród nich najciekawiej prezentują się Tesla, ASML oraz Netflix.


Najważniejszym dniem tygodnia będzie bez wątpienia środa. To właśnie 18 października swoje wyniki pokażą wszystkie trzy spółki. W przypadku Tesli i Netflixa wyniki zostaną opublikowane po zakończeniu sesji giełdowej, natomiast ASML przekaże wyniki jeszcze przed otwarciem rynku w USA.

Tesla pod presją osłabienia na rynku

Dane już opublikowane przez spółkę pokazują, że producent samochodów elektrycznych obecnie mierzy się z problemami z rynkiem zbytu. Spółka w 3Q23 sprzedała 435 059 samochodów, co oznacza spadek o 7% w stosunku do poprzedniego kwartału. Również na poziomie produkcji spółka wytworzyła mniej produktów od oczekiwań analityków (także o -7%).

Rosnąca konkurencja oraz osłabienie popytu przez wysokie stopy procentowe zwiększające koszty pożyczek i kredytów na samochody doprowadziły do agresywnej polityki obniżek cen, jaką Tesla prowadzi w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Do problemów spółki można dołożyć także słabość na rynku chińskim, którą może wykorzystać BYD, by stać się największym producentem aut elektrycznych na rynku Państwa Środka.

Akcje Tesli są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Tesla notowania

 

To otoczenie przekłada się na prognozy dotyczące wyników spółki. Analitycy oczekują, że Tesla osiągnie przychody w 3Q23 na poziomie 24,3 mld USD, co oznacza ok. 13% wzrost r/r. Byłaby to najsłabsza dynamika wzrostu przychodów w ujęciu rocznym w ciągu ostatnich 2 lat. Analitycy spodziewają się także spadku EBITDA do poziomu 4,07 mld USD (-13% r/r). Polityka cenowa będzie miała ich zdaniem wpływ na rentowność całej spółki, więc tym samym oczekują oni zysku netto na poziomie jedynie 2,2 mld USD (-34% r/r).

Tesla prognozy 3Q23
Źródło: Platforma Saxotrader

ASML z perspektywami mocniejszych dynamik wzrostu przychodów

Europejskim akcentem w tym zestawieniu jest holenderski producent mikro-chipów ASML. Dla inwestorów bardzo istotne będą dane dotyczące sprzedaży maszyn EUV, wykorzystywanych do produkcji zaawansowanych chipów.

Analitycy na razie utrzymują zachowawcze nastawienie w stosunku do tej spółki. Przewidują, że dopiero w 2 połowie 2024 r. będzie można w pełni określić, jak bardzo wysokie będzie zapotrzebowanie na produkty ASML. Co więcej, spółka wciąż mierzy się z ryzykiem, jakim jest wprowadzenie zakazu eksportu produktów na rynek chiński, zarówno ze strony USA, jak i Europy.

Akcje ASML są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

ASML notowania

 

Na 3Q23 analitycy spodziewają się utrzymania wzrostu dynamiki przychodów z poprzedniego roku do okolic +16% r/r, szacując wysokość sprzedaży na poziomie 6,73 mld USD. To ich zdaniem będzie miało przełożenie na wynik EBITDA wynoszący 2,26 mld $ (+8% r/r). Na poziomie zysku netto analitycy oczekują uzyskania wyniku na poziomie 1,81 mld $ (+6% r/r).

ASML porgnozy 3q23
Źródło: Platforma Saxotrader

Decyzje Netflixa z pozytywnym odbiciem na przychodach

W ostatnim roku Netflix zdecydował się wprowadzić szereg zmian w funkcjonowaniu swojej platformy. Najbardziej dotkliwym dla użytkowników jest zablokowanie możliwości dzielenia się hasłami, co od lat stanowiło największy problem giganta wśród platform streamingowych. Ta decyzja, zdaniem analityków, w połączeniu z lepszymi produkcjami i nowym systemem reklamowym przyczyni się do większych wzrostów na poziomie wyników finansowych.

Akcje Netflixa są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Netflix notowania

 

Szacowana wysokość sprzedaży w 3Q23 to 8,54 mld USD, co przełożyłoby się na 8% wzrost r/r. To natomiast oznaczałoby najwyższą dynamikę wzrostu przychodów w tym roku. Analitycy spodziewają się także mocnej poprawy rentowności (EBITDA +27% r/r). Zysk netto ich zdaniem wzrośnie o 12% do 1,57 mld USD, czyli najwyższego poziomu od 1Q22.

Netflix prognozy 3q23
Źródło: Platforma Saxotrader

 

udostępnij: