Przejdź do treści
MICROSOFT WYNIKI
Kategoria::
Kategoria

Nowy lider technologii i gwiazda giełdy: Microsoft znów bije oczekiwania analityków i notuje 62 mld $ przychodów

Microsoft kontynuuje swoją świetną passę. Wyniki spółki znów okazały się wyższe od oczekiwań analityków. Co więcej w obecnie najbardziej obserwowanym segmencie chmurowym spółka osiągnęła 30% wzrost r/r. 


W poprzednim kwartale spółka zaskoczyła inwestorów przede wszystkim mocnymi wynikami w segmencie Azure, do którego zaliczają się przychody z chmury. Choć oczekiwania rynku ciągle są coraz wyższe, wygląda na to, że Microsoft na razie dalej jest w stanie je przebijać.

Zobacz także: Bankructwo Evergrande: gigantyczne straty wierzycieli i chiński rynek w kryzysie

Wyniki powyżej oczekiwań 

Microsoft zaprezentował swoje wyniki za drugi kwartał roku obrotowego 23/24, który skończył się w grudniu. Spółka przebiła oczekiwania na każdym polu. W ciągu trzech miesięcy osiągnęła 62 mld $ przychodów, co oznacza 18% wzrost r/r i 1 mld $ powyżej oczekiwań analityków. 

W ostatnim kwartale udało jej się również poprawić rentowność. Na poziomie marży brutto odnotowała wzrost o 1 p.p. do 68%. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda na wyniku EBITDA, gdzie Microsoft osiągnął 32,9 mld $ (+37% r/r i +6% w stosunku do oczekiwań analityków). To przełożyło się na zysk netto wynoszący 21,9 mld $ (+34% r/r i +7% w stosunku do oczekiwań analityków).

Spółka odnotowała EPS w wysokości 2,94 $ wobec prognoz zakładających 2,76 $.

 2Q23/242Q23/24 prognozy2Q22/23dynamika r/r
Przychody62 mld $61 mld $52.7 mld $18%
EBITDA32.9 mld $30.9 mld $24 mld $37%
Zysk netto21.9 mld $20.5 mld $16.5 mld $33%
EPS2.94 $2.76 $2.2 $34%
Zobacz także: „Kupuj na dźwięk armat". Konflikty i napięcia polityczne w 2024 roku, wciąż napędzają wyniki firm zbrojeniowych

Wszystkie segmenty pozytywnie zaskakują

Uwaga rynku zwrócona jest od pewnego czasu przede wszystkim na segment AI, który w poprzednim kwartale przyczynił się do mocnego wzrostu notowań spółki po ogłoszeniu wyników. Tym razem Microsoft znów nie zawiódł. W segmencie Azure, do którego zaliczane są przychody z chmury spółka odnotowała wzrost 30% r/r (+28% po skorygowaniu o zmiany kursów walutowych). 

To, co jednak niepokoi inwestorów, to wciąż rosnące koszty tego segmentu. Spółka nakłady na rozwój AI są bardzo kapitałochłonne, a i tak wysokie wydatki spółki wciąż rosną. W tym kwartale całościowe wydatki na inwestycje wzrosły o 68% r/r, za co w głównej mierze odpowiada segment AI i chmurowy.

Mimo to CEO Satya Nadella przekazał, że segment AI wciąż zdobywa nowych klientów, a wprowadzane rozwiązania pozwalają im zwiększać swoją produktywność niezależnie od sektora, w jakim działają. 

W przypadku segmentu Productivity nad Business Processes (do którego zaliczają się przychody z pakietu Office) spółka zanotowała przychody w wysokości 19,2 mld $ (+13% r/r), przebijając konsensus analityków zakładający 18,7 mld $.

Nie gorzej Microsoft poradził sobie w segmencie More Personal Computing, w którym spółka przebiła o 0,1 mld $ konsensus analityków raportując 16,9 mld $ przychodów. W ramach tego segmentu rozliczane jest przejęcie Activision, jednego z czołowych producentów gier. Spółka przekazała, że koszty transakcji obniżyły przychód na akcję o 44 centy w tym kwartale. 

 

Źródło: Microsoft

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Zobacz także: LVMH w 2024 roku: popyt na luksus rośnie mimo obaw o spowolnienie. Bernard Arnault zapowiada, że to będzie rok luksusu

udostępnij: