Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Musk znowu sprzedaje akcje Tesli. Tym razem Kimbal, brat Elona, sprzedał 100 000 sztuk

Kimbal Musk, brat Elona muska i członek zarządu Tesli, 3 kwietnia sprzedał 100 000 akcji Tesli o wartości prawie 20 mln USD.

MicroStrategy uśrednia Bitcoina. Spółka wciąż byczo nastawiona do kryptowalut

Inwestorzy nie lubią, gdy insiderzy pozbywają się akcji, ale ta transakcja była częścią wcześniej ustalonego planu powszechnie stosowanego przez kadrę kierowniczą. Mimo to warto przyjrzeć się, co dzieje się, gdy młodszy brat Elona Muska postanawia pozbyć się trochę akcji Tesli.

Kimbal Musk nabył 100 000 akcji poprzez wykonanie opcji na akcje, a następnie sprzedał taką samą liczbę akcji, korzystając z tzw. planu 10b5-1. Plan ten umożliwia osobom wtajemniczonym w korporacji sprzedaż akcji w uporządkowany, zautomatyzowany sposób, pomagając im w zarządzaniu własnymi finansami i unikając jednocześnie podejrzeń o nieprawidłowości.

Jak próbują wytropić analitycy pokrywający Teslę, w przypadku planu 10b5-1 faktyczna data sprzedaży nie jest tak ważna, jak data przystąpienia kierownictwa do planu. Kimbal Musk przystąpił do tego planu 8 grudnia 2022 roku.

Donald Trump oficjalnie oskarżony z ponad 30 zarzutami. Oto jak to może wpłynąć na gospodarkę i giełdę

Analitycy na tropie transakcji Kimbala

Porównują to z wykresem, akcje Tesli zamknęły się 8 grudnia na poziomie 173,44 dolarów. Akcje spadły do 52-tygodniowego najniższego poziomu 101,81 USD w dniu 6 stycznia, ale od tego czasu powróciły do poziomu 185,52 USD w środę. Jego średnia cena sprzedaży 3 kwietnia wynosiła 196 dolarów za akcję.

Przed ostatnią sprzedażą Kimbal Musk sprzedał 88 500 akcji Tesli 5 listopada 2021 r., czyli transakcja, która nie odbyła się za pośrednictwem planu. Po skorygowaniu o splity akcji, sprzedał, gdy akcje Tesli były na poziomie mniej więcej 409 dolarów za sztukę. Okazało się, że był to jeden dzień od rekordowego poziomu 414,50 USD ustanowionego dzień wcześniej.

Z perspektywy czasu, sprzedaż ta wygląda na dobrze zaplanowaną. Trzy miesiące później akcje Tesli spadły o około 25%. Rok później akcje spadły o około 50%.

Przed tą sprzedażą Kimbal Musk zawarł kolejny plan 10b5-1 19 maja 2020 roku, kiedy akcje Tesli były notowane na poziomie około 54 dolarów, po uwzględnieniu splitów. Trzy miesiące od daty planu akcje Tesli wzrosły ponad dwukrotnie, a rok później jeszcze bardziej. Kimbal Musk spieniężył ten wzrost, sprzedając 1 kwietnia 2021 roku 36 000 akcji w ramach planu za około 8,1 mln dolarów, czyli 225,28 dolarów za sztukę.

Inwestorzy powinni zawsze śledzić sprzedaż i zakupy insiderów, ale nikt nie powinien przesadnie reagować na każdą pojedynczą transakcję.

W przypadku Kimbala Muska inwestorzy mogą pocieszyć się tym, że ostatnia sprzedaż miała charakter 10b5-1. Tego typu sprzedaż nie zapowiadała dla niego żadnych strasznych wiadomości dla akcji Tesli.

Wielka fuzja na giełdzie. Połączenie WWE i UFC o wartości 21,4 mld USD

udostępnij: