Przejdź do treści
GAMESTOP MEME STOCKS
Kategoria::
Kategoria

GameStop rośnie ponad 100% na jednej sesji. Wraca gorączka meme stocks napędzana przez @RoaringKitty

Akcje GameStop, czyli bohatera meme-stocks z 2021 roku, wystrzeliły na poniedziałkowej sesji, gdy zaczęły się spekulacje o powrocie legendarnego użytkownika @RoaringKitty, czyli Keith Gilla. To właśnie on przyczynił się do szaleństwa. Na portalu X zapostował - oczywiście - mema na którym mężczyzna pochyla się do przodu z padem do gry (w oryginale ten mem jest podpisywany, gdy grasz na konsoli i przeciwnik okazuje się trudniejszy niż przewidywałeś) co Internet odczytał jako „powrót do gry". Jego konto dotychczas było nieaktywne. 

Meme Stocks to nowa klasa aktywów, która powstała na Wall Steet, a akcje AMC to idealny ich przedstawiciel

Ekstremalna zmienność kursu 

Nowojorska giełda, aż dziewięć razy wstrzymywała handel na akcjach GameStop z powodu ekstremalnej zmienności. Akcje wzrosły, aż 118%, aby finalnie osiąśc na 62% wzrostu. Trudno przewidzieć, co stanie się dalej, jeśli chodzi o GameStop, przy czym wydaje się równie możliwe, że zyski mogą się utrzymać - lub równie szybko wyparować.

Fundusze inwestycyjne unikają akcji meme stocks, jak GameStop, bo traktują je jako przejściową modę

Podczas gdy akcje GameStop pozostają znacznie poniżej szczytu z 2021 roku, akcje wzrosły o ponad 200% w ciągu miesiąca w wyniku nowej fali zakupów inwestorów detalicznych. Ostatni skok akcji w górę nastąpił bez większych inicjatyw ze strony spółki, więc wracamy do rebelii drobnych inwestorów w walce z funduszami ustawionymi po krótkiej stronie.

Ryan Cohen i @RoaringKitty - ikony szaleństwa na giełdzie

@RoaringKitty to nie jest jedyna ikona tej akcji. Kolejnym bohaterem tej przygody jest przedsiębiorca Ryan Cohen. Po sprzedaży Chewy - e-commerce z produktami dla zwierząt, którego był współzałożycielem - za ponad 3 mld USD w 2017 roku, większość zainwestował w akcje Apple. Jego fundusz RC Ventures LLC po raz pierwszy ujawnił swój udział w GameStop w 2020 roku. 

Od tego czasu miliarder zwiększył swoją pozycję do około 36,8 miliona akcji, co stanowi 12% udziału w firmie, stając się jednocześnie dyrektorem generalnym, prezesem i przewodniczącym rady nadzorczej. Pod koniec zeszłego roku firma ujawniła niekonwencjonalny plan na swoje około 900 milionów dolarów gotówki i równowartości: pozwolić Cohenowi na zakup akcji innych firm.

Mimo że Gill i Cohen zostali uznani za ikony wśród tłumu detalicznych traderów, wielu, którzy dołączyli do szaleństwa w późniejszym czasie, zostało z niczym. Akcje straciły niemal trzy czwarte swojej wartości od szczytu w styczniu 2021 roku, gdy tzw. najeźdźcy Reddita masowo skupowali akcje. Potrzebne byłoby kolejne ożywienie o 3700% od poziomów z poniedziałku, aby odzyskać wszystkie straty.

Hura-optymizm detalicznych inwestorów kontra pesymizm analityków

GameStop ogłosi wyniki kwartalne w przyszłym miesiącu przed dorocznym zgromadzeniem akcjonariuszy. Podczas gdy większość Wall Street unikała pokrywania akcji w ostatnich latach, tylko trzech analityków to robi, z dwoma z nich zalecających klientom sprzedaż, a tylko jeden przydzielający rating „trzymaj", gdyż nikt nie sugeruje kupowania akcji, według danych zebranych przez Bloomberg.

Akcje GameStop są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Wallstreetbets i meme stock - o Gamestop, AMC, Blackberry czyli nowej klasie aktywów - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Analitycy od dawna ostrzegali, że GameStop był oderwany od wartości fundamentalnych, mając kapitalizację rynkową wynoszącą 9,3 miliarda dolarów. Firma zgłosiła zaledwie 6,7 miliona dolarów zysku netto za 2023 rok, co oznacza, że ​​handluje się na wielokrotności zysków wynoszącej ponad 1000. Dla porównania, jest to ponad dwa razy więcej niż wielokrotność rynkowego ulubieńca, Nvidia, która wynosi około 74. Jednakże w tej sytuacji górę bierze hura-optymizm i zabawa detalicznych inwestorów.

Według danych S3 Partners, czyli biura, które śledzi dane jak krótka sprzedaż: 24% akcji pokrywa krótkie pozycje i to z poziomów dalekich sprzed szaleństwa z 2021 roku.

„Nie sądzę, że te liczby mogą to utrzymać, ani nie sądzę, że sprzedający krótko wykazują taki sam zapał jak Gabe Plotkin trzy lata temu, więc prawdopodobnie to wygaśnie, gdy fundamenty nadal bedą się pogarszać" - komentuje Michael Pachter z Wedbush, jeden z najbardziej sceptycznie nastawionych analityków GameStopu.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Tagi

udostępnij: