Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

JPMorgan przejmuje First Republic Bank i próbuje zakończyć kryzys bankowy

W poniedziałek rano Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów ogłosiła, że JPMorgan przejmuje pogrążony w kryzysie First Republic Bank. Jest to trzecie bankructwo w sektorze bankowym w ciągu ośmiu tygodni. 

Ogłoszenie, które nastąpiło po negocjacjach trwających przez cały weekend, ma na celu uspokojenie sektora bankowego, który jest wzburzony od początku marca. First Republic aktywnie starał się uniknąć losu Silicon Valley Bank, składając oświadczenia o swoich aktywach i pozyskując depozyty o wartości 30 miliardów dolarów od konsorcjum banków, w tym JPMorgan.

Amazon rozczarowuje inwestorów i analityków. Biznes chmurowy giganta handlu łapie poważną zadyszkę

First Republic Bank - historia i rozwój jednego z największych banków komercyjnych w USA

First Republic Bank to bank z siedzibą w San Francisco, który został założony w 1985 roku jako firma udzielająca pożyczek w sektorze przemysłowym w Kalifornii.

Wyniki finansowe Activision Blizzard zaskakują pozytywnie. Rekordowa transakcja z Microsoftem pod dużym znakiem zapytania

W 1997 roku stał się pełnoprawnym bankiem i rozszerzył swoją ofertę. Bank został sprzedany Merrill Lynch w 2007 roku za 1,8 mld dolarów w gotówce i akcjach. Po przejęciu przez Bank of America w 2010 roku został sprzedany grupie prywatnych inwestorów.

Obecnie First Republic Bank jest 14. największym bankiem komercyjnym w kraju z 212,6 mld dolarów w aktywach na koniec 2022 roku. Bank jest szczególnie popularny wśród zamożnych osób i firm, zwłaszcza z branży technologicznej.

W 2019 roku prawie 50 bankierów, którzy byli związani z przejęciem Luminous Capital przez First Republic Bank, opuściło firmę, zabierając ze sobą 17 miliardów dolarów w aktywach pod zarządzaniem. Bank okazał się jednak bardziej odporny, niż się wydawało, a jego biznes zarządzania majątkiem nadal się rozwijał.

Meta Platforms króluje po wynikach kwartalnych. Mark Zuckerberg: „Nasza społeczność wciąż rośnie”

JPMorgan kupuje First Republic Bank, ale problemy sektora bankowego wciąż trwają

JPMorgan ogłosił, że przejmie pożyczki First Republic o wartości 173 miliardów dolarów oraz papiery wartościowe o wartości 30 miliardów dolarów. Gigant bankowy przejmie również około 92 miliardów dolarów depozytów, w tym 30 miliardów dolarów dużych depozytów bankowych, które zostaną spłacone po zamknięciu lub wyeliminowane w konsolidacji. Nie przejmie jednak żadnego długu korporacyjnego ani akcji uprzywilejowanych, co sugeruje, że ci inwestorzy zostaliby zmieceni.

Kupno First Republic przez JPMorgan jest częścią szerszego trendu konsolidacji w amerykańskim sektorze bankowym, gdzie banki starają się zwiększyć swoją skalę i zdolność do konkurowania z rosnącymi graczami fintechowymi. Nie jest to pierwszy raz, kiedy JPMorgan przejmuje bank kryzysowy - w 2008 roku bank ten nabył Washington Mutual, który był wówczas największym bankiem w historii, który ogłosił upadłość.

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft może nie dojść do skutku. Wielka Brytania nie zgadza się na akwizycję

Należy jednak zauważyć, że skutki kryzysu wywołanego przez pandemię w 2020 roku różnią się od kryzysu finansowego z 2008 roku, ponieważ obecnie banki są lepiej kapitalizowane i bardziej stabilne finansowo. Mimo to wiele banków wciąż boryka się z wyzwaniami wynikającymi z niskich stóp procentowych i wzrostu konkurencji ze strony fintechów.

W związku z tym, choć przejęcie First Republic przez JPMorgan ma na celu uspokojenie rynku, to wciąż pozostaje wiele nierozwiązanych problemów i wyzwań, z którymi sektor bankowy będzie musiał się zmierzyć w najbliższych miesiącach.

Saxo Bank na liście instytucji systemowo istotnych - co to oznacza dla klientów banku?

udostępnij: