Przejdź do treści
warren buffett annual meetings
Kategoria::
Kategoria

Warren Buffett podsumował rok 2023 w wykonaniu Berkshire Hathaway. Oto jakie akcje zamierza sprzedawać

W sobotę odbyło się doroczne spotkanie akcjonariuszy Berkshire Hathaway w 2024 roku i pierwszy raz bez Charliego Mungera. Atmosfera była mieszanką nostalgii za Mungerem i napięciem w związku z przyszłością firmy. Warren Buffett, prezes Berkshire, przemawiał przed około 18 000 inwestorów zgromadzonych w Omaha, Nebraska. Towarzyszyli mu wiceprezesi Greg Abel i Ajit Jain, aby omówić sytuację biznesową firmy, uczcić pamięć Mungera i przedstawić plany dotyczące wykorzystania ogromnej gotówki Berkshire, wynoszącej 182 miliardy dolarów.

Warren Buffett: legenda giełdy obchodzi 93. urodziny

Od początku roku akcje Berkshire wzrosły o około 12% gdy w tym samym czasie S&P 500 wzrósł o 7,5%.

Akcje Berkshire Hathaway A i B są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku Berkshire Hathaway aktywnie zarządzał swoim portfelem, wykupując akcje o wartości 2,6 miliarda dolarów, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wyniki kwartalne odzwierciedlają także imponujący wzrost zysków w sektorze ubezpieczeń, zwłaszcza w przypadku Geico, która odnotowała zysk w wysokości 1,9 miliarda dolarów, co stanowi znaczny skok w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Łączne zyski operacyjne Berkshire na akcję klasy A wzrosły o 40% do 7 796 dolarów w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku, znacznie przewyższając konsensus FactSet wynoszący 6 702 dolarów na akcję. Wyniki te wykluczają zmiany wartości portfela akcji Berkshire.

Zyski Berkshire spadły w pierwszym kwartale do 12,7 miliarda dolarów z 35,5 miliarda dolarów rok wcześniej. Wyniki Berkshire zostały obniżone przez zmniejszone zyski z inwestycji w pierwszym kwartale.

Choć zyski operacyjne Berkshire Hathaway wzrosły znacząco, ogólny zysk netto spadł w pierwszym kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim. To zjawisko wynikało głównie z mniejszych zysków z inwestycji w tym okresie.

Warren Buffett mówi inwestorom, aby skupili się na zyskach operacyjnych, a nie na ogólnych wynikach, które regularnie są zniekształcane przez jednorazowe zyski papierowe w portfelu akcji.

Berkshire Hathaway osiąga rekordowy wzrost zysku, a wartość aktywów przekroczyła 1 bln USD

Berkshire zmniejsza udział w Apple

Akcje Berkshire w tym roku wzrosły o około 12%, w porównaniu z 7,5% S&P 500. Firma kontynuowała jednak redukcję udziałów w Apple, zmniejszając je o 13% do 790 milionów akcji. Mimo to Buffett podkreślił, że poglądy firmy na temat Apple nie zmieniły się i że Apple pozostanie największą inwestycją Berkshire, „chyba że zdarzy się coś dramatycznego”.

Warren Buffett i jego fascynacja Apple: strategiczna inwestycja na lata

Zyski operacyjne rosną, ale Buffett ma problemy ze znalezieniem atrakcyjnych inwestycji

Zyski operacyjne Berkshire wzrosły o 39% po opodatkowaniu w pierwszym kwartale, osiągając rekordową kwotę 11,2 miliarda dolarów. Buffett przyznał jednak, że ma trudności ze znalezieniem odpowiednich miejsc do zainwestowania ogromnego kapitału firmy, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie stopy procentowe. Berkshire zakończyło pierwszy kwartał z ponad 182 miliardami dolarów w gotówce i obligacjach skarbowych, a Buffett spodziewa się, że ta kwota wzrośnie do 200 miliardów dolarów do końca tego kwartału.

Charlie Munger, partner Warrena Buffetta nie żyje. Odszedł w wieku 99 lat

Berkshire sprzedaje Paramount, ale nie ujawnia nowych inwestycji

Dużą rewelacją spotkania było to, że Berkshire sprzedało cały swój pakiet akcji Paramount Global. Firma straciła „dość dużo pieniędzy” na tych akcjach, powiedział Buffett. Berkshire nie ujawniło natomiast zbyt wielu informacji o swoim portfelu, w tym o tajemniczej akcji nabytej w drugiej połowie 2023 roku. Berkshire straciło „dość dużo pieniędzy” na akcjach, powiedział Buffett. Paramount mocno ucierpiało na braku osiągnięcia oczekiwanych wyników finansowych, odejściu CEO i rozmowach o fuzji. 

Buffett także odrzucił spekulacje, że Ted Weschler lub Todd Combs, którzy razem zarządzają około 10% portfela akcji Berkshire Hathaway, kupili pakiet akcji Paramount, mówiąc, że „100% to była moja decyzja”.

Warren Buffett nie jest już zainteresowany akcjami Activision Blizzard. Wyrocznia z Omaha reaguje na kolejne ruchy Microsoftu

Buffett żegna Mungera, skupia się na sukcesji

Spotkanie było pierwszym od śmierci wieloletniego wiceprezesa Charliego Mungera w listopadzie. Buffett przyznał, że może nie mieć już wielu lat na czele firmy, i wskazał na Grega Abla jako swojego najprawdopodobniejszego następcę.

Spotkanie akcjonariuszy Berkshire w 2024 roku odbyło się w atmosferze nostalgii za Mungerem i niepewności co do przyszłości firmy. Buffett nadal jest u steru, ale jego wiek i pogarszający się stan zdrowia skłaniają inwestorów do zastanawiania się, jak Berkshire poradzi sobie bez niego.

Berkshire Hathaway po śmierci Charliego Mungera. Jak będzie działać firma bez partnera Warrena Buffetta

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: