Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Amazon zanotuje najgorszy pod względem wyników kwartał w 25 letniej historii firmy, szacują analitycy z Wall Street

Amazon po zamknięciu czwartkowej sesji przedstawi wyniki finansowe za czerwcowy kwartał. Wall Street bije na alarm, że mają to być najgorsze wyniki w 25-letniej historii firmy.

Konsumenci ograniczają wydatki, a to się odbija na całej branży

Spółka prognozuje, że przychody za kwartał wyniosą od 116 mld do 121 mld USD, co oznacza wzrost od 3% do 7%. Każdy z tych przedziałów byłby najwolniejszym wzrostem kwartalnym firmy od ponad 20 lat. Amazon prognozuje, że zysk operacyjny wyniesie od 1 mld USD straty do 3 mld USD zysku. Uliczny konsensus szacuje, że przychody wyniosą 119,3 mld USD, dochód operacyjny 1,8 mld USD, a zysk 14 centów na akcję.

Sektor handlu detalicznego na giełdzie ostatnio nie ma dobrej passy. Walmart obniżył swoje prognozy na cały rok twierdząc, że inflacja ogranicza wydatki konsumentów na towary „nieistotne”. Shopify zwalnia 10% swoich pracowników – to optymalizacja w odpowiedzi na spowolnienie wzrostu przychodów, ponieważ konsumenci ograniczają swoje wydatki online.

To tylko kawałek tortu z wielkiego Amazona. Kluczem do reakcji Wall Street na kwartał będzie Amazon Web Services, wiodące na rynku cloud computing ramię firmy. Szacuje się, że przychody z tego tytułu wyniosą 19,7 mld USD, co oznacza wzrost o 33% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Innym ważnym elementem kwartału będzie dział reklamowy firmy, który według prognoz osiągnie 8,7 mld USD przychodów, co oznacza wzrost o 21% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Kolejnym kluczowym czynnikiem będzie prognoza na wrzesień. Obecne szacunki mówią o przychodach w wysokości 126,7 mld USD, czyli o 14% więcej niż rok temu, a zysk operacyjny wyniesie 4,4 mld USD.

 Apple przeżywa trudny okres. Analitycy oceniają, że inflacja i recesja odbiją się w wynikach spółki

Amazonowi ciąży Rivian

Podczas raportowania wyników za pierwszy kwartał Amazon poniósł stratę w wysokości 3,8 mld USD na swoim udziale w Rivian Automotive. Akcje producenta samochodów elektrycznych od początku roku straciły prawie 70% co oznacza, że są dużym obciążeniem w księgowości Amazona.

Amazon zapowiedział również, że w wynikach będzie około 4 mld USD tymczasowo wyższych kosztów związanych z inflacją, w szczególności za paliwo i transport. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Amazon podając wyniki za marzec powiedział, że powinien odnotować lepszy wzrost przychodów w ujęciu rocznym, ponieważ porównania nie są już zniekształcone przez pandemiczne wyniki.

Analityk BofA Global Research Justin Post napisał w ostatnim komentarzu uważa, że firma wykaże się postępem w kwestiach związanych z łańcuchem dostaw i zmniejszeniem nadwyżki zdolności logistycznych, ale widzi pewną presję na marże ze strony konsumentów, którzy wybierają mniej luksusowe towary co jak efekt domina wpływa na cały mechanizm – niektóre produkty są wycofywane, marki ograniczają swoją ekspozycję, aby ciąć koszty. Brzmi jak recesja.

Na razie ulica jest bardziej skupiona na problemach firmy w sektorze handlu detalicznego. Jeśli rynek zacznie postrzegać czerwcowy kwartał jako dno dla biznesu e-commerce, sentyment na akcjach może zmienić się na bardziej pozytywny.

Akcje Amazona spadły w ciągu roku o około 28%. Średnia cena docelowa wśród 52 analityków pokrywających spółkę wskazuje na poziom 167 USD.

gm

Wojna w Ukrainie odbija się na wynikach Microsoft. Utrzymuje się z silny popyt na chmurę obliczeniową

 

udostępnij: