Kategoria:
Kategoria

Akcje spółki Alcoa produkującej aluminium to okazja inwestycyjna – twierdzą analitycy

Koncern Alcoa opracowuje technologię, która mogłaby wyeliminować emisję dwutlenku węgla w procesie wytapiania aluminium.


Perspektywy dla aluminium są bardzo dobre. To lekki metal, do tego tani. Ma bardzo szerokie zastosowania. W związku z tym akcje spółki Alcoa, handlowane obecnie z C/Z = 9,66, zdają się być dużą okazją inwestycyjną – twierdzą analitycy portalu Barron’s.

Czemu Alcoa jest nisko wyceniona

Jak podkreślają analitycy Barron’s, Alcoa jest wyceniona w sposób, który nie odzwierciedla korzystnych kosztów operacyjnych emitenta, poprawy bilansu, zwiększonych zysków akcjonariuszy i jednego z najniższych w branży śladów węglowych. „Inwestorzy ignorują również potencjalnie przełomową technologię, którą Alcoa opracowuje, a która mogłaby wyeliminować emisję dwutlenku węgla w procesie wytapiania aluminium” – zwraca uwagę analityk Jefferies Chris LaFemina.

W opinii LaFeminy, projekt Elysis firmy Alcoa – jest to wspólne przedsięwzięcie z anglo-australijskim Rio Tinto – jest potencjalnym tzw. game changerem. Chodzi o to, że projekt ten może sprawić, iż koncern Alcoa stanie się jedynym prawdziwie ekologicznym producentem aluminium. Na razie proces jest używany na małą skalę i trwa przygotowanie do przetestowania go na poziomie komercyjnym w najbliższych latach.

Kurs Alcoa spadł o 43% od szczytu z marca, w tym czasie cena aluminium poszła w dół o prawie 40%, do 2 400 USD za tonę metryczną. Akcje są notowane na poziomie x7 przewidywanych zysków w 2022 roku w wysokości 7,68 USD na akcję.

Oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach, po tym jak rynki finansowe i gospodarka się zmieniły - raport Saxo Bank

„Alcoa jest tania. Spółka ma uprzywilejowaną pozycję kosztową, nie bierze zbyt wielu kredytów na swoje zielone inicjatywy, więc nie jest nadmiernie zadłużona” – mówi Timna Tanners, analityk w Wolfe Research. Generalnie analitycy radzą „przeważaj” w portfelu akcje spółki Alcoa. Średnia cena docelowa z 14 rekomendacji sięga 58,22 USD, co oznacza, że kurs ma potencjał do wzrostu o 17%.

Alcoa wykorzystała dobry okres na rynku, by wzmocnić swój bilans. Ma tylko 299 mln USD długu netto, w porównaniu z wartością rynkową 10 mld USD. Całkowite zobowiązania wynoszą 1,2 mld USD, podczas gdy jeszcze pod koniec 2020 roku wynosiły 3,4 mld USD. Alcoa wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości 10 centów i skupiła akcje własne za 350 mln USD w I połowie 2022 roku (około 3% free float). W 2021 roku Alcoa zarobiła 429 mln USD (rok wcześniej miała -1,8 mld USD straty) przy przychodach rzędu 12,4 mld USD (+32% r/r).

Wyniki finansowe spółki Alcoa

alcoa wyniki

Źródło: Barron’s

Alcoa – wskaźniki finansowe

alcoa dane

Źródło: Barron’s

Notowania Alcoa na tle S&P500

notowania alcoa spx

Źródło: TradingView

Orlen, PGNiG i inne spółki państwowe nie powinny zarabiać, tylko służyć społeczeństwu - uważa czołowy polityk opozycji o liberalnych poglądach

Czemu aluminium ma przyszłość

Alcoa ma siedzibę w Pittsburghu, ale większość swoich operacji prowadzi poza granicami Stanów Zjednoczonych. Spółka koncentruje się na produkcji tlenku glinu i aluminium w hutach na całym świecie. Jej chlubą jest 120-letni obiekt zabytkowy w Massena.

Aluminium jest nadal wytwarzane w tym samym energochłonnym procesie, który założyciel Alcoa Charles Hall opracował pod koniec XIX wieku. Alcoa korzysta z tego, że około 80% energii elektrycznej przez nią wykorzystywanej pochodzi ze źródeł odnawialnych, głównie z energetyki wodnej. Alcoa zużywa około 5 ton węgla do stworzenia tony metrycznej aluminium, co stanowi 1/3 średniej branżowej, wynoszącej 15 ton. Co ciekawe, coraz częściej klienci Alcoa, w tym Apple, zwracają uwagę na ślad węglowy, czyli w długim terminie to bycie „eko” może się mocno opłacać.

Przypomnijmy, że aluminium jest szeroko stosowane. Znajduje się w samochodach, samolotach, opakowaniach, okablowaniu oraz komponentach do zasilania energią wiatrową i słoneczną. Używane zamiast cięższych metali i plastiku, poprawia przebieg pojazdów i nadaje się do recyklingu. Może zaoferować wytrzymałość stali przy jednej jej trzeciej wagi. Najlepiej sprzedający się na świecie pickup Ford F-150 ma całą karoserię z aluminium.

„Aluminium jest niezbędne dla trwającego przejścia w kierunku Zielonej Ekonomii. Jest używane do budowy pojazdów elektrycznych i infrastruktury OZE. Przyszłość jest niskoemisyjna i świat będzie potrzebował aluminium” - twierdzi dyrektor generalny Alcoa Roy Harvey. Wedle wyliczeń Alcoa, popyt na aluminium może wzrosnąć do 2050 r. z podstawy z 2018 r. aż o 80%.

Gra podaży i popytu na rynku aluminium

alu deficyt

Źródło: Trafigura / Bloomberg

Ważną rolę na światowym rynku odgrywają Chiny, które generują połowę globalnego popytu i zapewniają połowę produkcji. W opinii Erica Mandelblatta z Soroban Capital Partners, Chiny „zniszczyły” rynek aluminium poprzez zwiększenie liczby hut w ciągu ostatnich 20 lat, w celu wykorzystania dużych rezerw węgla. Globalna zdolność produkcyjna aluminium wynosi 69 mln ton, Alcoa wytwarza około 2 mln ton rocznie.

Co ciekawe, podaż aluminium może w najbliższych latach nie zaspokajać popytu. Przy cenie 5 000 USD za tonę, zysk Alcoa może skoczyć do prawie 30 USD za akcję. Poza tym, Alcoa może skorzystać na działaniach polityków z Zachodu - kraje zachodnie mogą nałożyć podatek węglowy w wysokości około 100 USD na tonę, na „brudne” aluminium produkowane przez Chiny. To byłoby korzystne dla Alcoa, zwłaszcza jeśli jego nowa technologia wytopu sprawdzi się na dużą skalę.

Notowania Alcoa na tle kontraktów na aluminium – 5 lat

notowania alcoa spx 5l

Źródło: TradingView

Zgarnij 300 Euro na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 9 września)

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który z początkiem września wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. Od 6 września obniża prowizje od transakcji ,likwiduje dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee) i udostępnia atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym. Saxo Bank również stawia na inwestorów, dlatego z okazji startu serwisu Strefa Global Market proponuje naszym czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 300 Euro na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 9 września 2022 r.

Załóż rachunek w Saxo Banku i odbierz 300 EUR na prowizje

Ważna informacja

Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Założenie rachunku za jego pośrednictwem pozwala uzyskać dodatkowe 300 EUR na prowizje (oferta obowiązuje do 9 września 2022 r.). Strefa Global Market uzyskuje wynagrodzenie z tego tytułu.

 

Na Podkarpaciu powstanie jeden z największych magazynów energii w Europie za 850 mln zł

 

 

 

udostępnij: