Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: już 4 proc. globalnego PKB wygenerowały zielone technologie [Briefing]

Informacja dnia

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała 6 maja raport pt. "Advancing Clean Technology Manufacturing". Zawarte w nim dane wyraźnie wskazują na dynamiczny wzrost inwestycji w produkcję kluczowych technologii czystej energii, takich jak fotowoltaika, energia wiatrowa, akumulatory, elektrolizery i pompy ciepła.

Według MAE globalne inwestycje w produkcję tych technologii wzrosły do 200 mld USD w 2023 roku, co stanowi wzrost o ponad 70% w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, ten wzrost inwestycji przekłada się na około 4% wzrostu światowego PKB, co wyraźnie pokazuje, że czysta energia staje się istotnym czynnikiem gospodarczym na arenie międzynarodowej.

Największe zwiększenie wydatków można zauważyć w segmencie fotowoltaiki (50 proc w stosunku do 2022 r.). Podobnie, inwestycje w produkcję akumulatorów zanotowały wzrost o około 60 proc.

Produkcja zielonych technologii nadal jest zdominowana przez kilka regionów. Na przykład, ponad 80 proc. światowej mocy produkcyjnej modułów fotowoltaicznych znajduje się obecnie w Chinach. Jednakże, raport sugeruje, że do końca tej dekady będzie miało większe zróżnicowanie geograficzne.

Nagłówki i informacje warte uwagi

X files 

POPiH prezentuje swoje wyliczenia dotyczące zapotrzebowania na paliwa płynne w latach 2023 – 2030.

https://x.com/POPiHN_pl/status/1787468454590587219

 

udostępnij: