Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Nowy etap wojny handlowej z Chinami. Biden podnosi cła na czyste technologie [Briefing]

Informacja dnia

Jak informuje Biały Dom: "Plan gospodarczy prezydenta Bidena wspiera inwestycje i tworzenie dobrych miejsc pracy w kluczowych sektorach, które są niezbędne dla przyszłości gospodarczej Ameryki i bezpieczeństwa narodowego. Nieuczciwe praktyki handlowe Chin dotyczące transferu technologii, własności intelektualnej i innowacji zagrażają amerykańskim przedsiębiorstwom i pracownikom. Chiny zalewają również światowe rynki sztucznie zaniżonymi cenami eksportu. W odpowiedzi na nieuczciwe praktyki handlowe Chin i aby przeciwdziałać wynikającym z nich szkodom, prezydent Biden polecił dziś swojemu przedstawicielowi ds. handlu podniesienie ceł na mocy sekcji 301 ustawy o handlu z 1974 r. na 18 miliardów dolarów importu z Chin w celu ochrony amerykańskich pracowników i przedsiębiorstw.

Program administracji Biden-Harris "Inwestowanie w Amerykę" (Investing in America) wykreował już ponad 860 miliardów dolarów inwestycji biznesowych dzięki inteligentnym, publicznym zachętom w branżach przyszłości, takich jak pojazdy elektryczne (EV), czysta energia i półprzewodniki. Dzięki wsparciu ze strony Bipartisan Infrastructure Law, CHIPS and Science Act i Inflation Reduction Act, inwestycje te tworzą nowe amerykańskie miejsca pracy w produkcji i czystej energii oraz pomagają społecznościom, które zostały pozostawione w tyle, powrócić do normalności".

Biały Dom rozpoczyna więc kolejną fazę wojny handlowej z Chinami i podnosi cła:

  • EV: z 25% do 100%

  • Baterie do EV: z 7,5% do 25%

  • Ogniwa słoneczne: z 25% do 50%

  • Stal i aluminium: z 0%-7,5% do 25%

Nagłówki i informacje warte uwagi

X files 

Grupa PGE wypracowała 2,5 mld zysku EBITDA w I kwartale 2024 r. Jest to wynik solidny, lecz wyraźnie pogorszony wysokimi kosztami energetyki konwencjonalnej wynikającymi z jej obowiązków w systemie energetycznym. Bez uwzględniania wyniku tego segmentu EBITDA PGE byłaby o 24% wyższa rok do roku. Pokazuje to, jak ważne jest wydzielenie energetyki konwencjonalnej z PGE, a także wprowadzenie regulacji, które dostosują pracę i zapewnią pokrycie kosztów źródeł konwencjonalnych w dynamicznie zmieniających się realiach funkcjonowania systemu elektroenergetycznego – napisał w serwisie X, Dariusz Marzec, prezes PGE.

https://x.com/D__Marzec/status/1790439485173309654

udostępnij: