Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 29 stycznia [codziennie o 7.00 rano]. Wicepremier Hiszpanii uderza w EPP – „szerzą antyekologiczny populizm w stylu Trumpa”, klimatyczny atak na Mona Lisę, Ukraina buduje cztery reaktory jądrowe mimo wojny

Informacja dnia

W ostatnich dniach jest zauważalny narastający atak liderów centroprawicy w Europie na politykę Zielonego Ładu, co – według wicepremier Hiszpanii, Teresy Riberi – jedynie zwiększa ryzyko wzrostu populizmu w stylu Trumpa. 

Riberi, pełniąca również rolę ministra ds. transformacji ekologicznej w Hiszpanii, dostrzega niebezpieczeństwo w antyekologicznej retoryce Europejskiej Partii Ludowej (EPP), największej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim, która zdaniem Hiszpanki może przynieść trwałe szkody dla Unii Europejskiej.

W wywiadzie dla POLITICO, Riberi oskarżyła EPP o przyjmowanie populistycznego stylu, porównując go do strategii stosowanej przez byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Według niej, centroprawica staje się obecnie "czymś, czego nie możemy rozpoznać", a jej krytyka wysiłków UE w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i ochrony środowiska może być spowodowana obawą przed utratą poparcia na rzecz skrajnej prawicy.

Ribera wskazała na sytuację we Francji jako przykład, gdzie konserwatywna partia Les Républicains została zepchnięta na boczny tor na rzecz skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Wicepremier Hiszpanii zwraca uwagę, że próby centroprawicy przyciągnięcia wyborców z tej strony spektrum politycznego mogą jedynie wzmocnić przekaz i poparcie dla skrajnie prawicowych partii, co według sondaży może przynieść im znaczne zyski w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Nagłówki warte uwagi

Orlen czeka ewolucja a nie rewolucja. Zmiany będą dotyczyć obszarów stricte politycznych takich jak Polska Press, być może także wydzielenia PGNiG, ale nie z powodu braku synergii tej spółki z aktywami orlenowskimi. Chodzić będzie tu raczej o podział władzy. Dziś prezes koncernu multienergetycznego to de facto w ujęciu political power udzielny minister. To w warunkach bardzo zróżnicowanej koalicji rządzącej duży problem. W obszarze energetyczno-paliwowym tylko jeden obszar jest realnie zagrożony brakiem jakiejś formy kontynuacji przez obecny rząd. Chodzi tu o małe modułowe reaktory jądrowe SMR – pisze autor tego brifingu w Dzienniku Gazecie Prawnej 😉

X files 

W niedzielę w paryskim Luwrze doszło do próby zdewastowania słynnego obrazu Leonarda da Vinci. Za atakiem stoją aktywistki klimatyczne. Cóż cel szczytny, lecz metody barbarzyńskie.

 

udostępnij: