Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 12 marca [codziennie o 7.00 rano]. Europa najszybciej ocieplającym się kontynentem na globie; MKiŚ chce wycofania węgla i ekogroszku z ogrzewania do 2030 r.; PSE ogranicza produkcję energii z PV

Informacja dnia

Unia Europejska stoi przed "coraz większym" ryzykiem systemowych wstrząsów finansowych związanych z zmianami klimatycznymi, ostrzegł szef Europejskiej Agencji Środowiska. Badania wskazują, że kontynent powinien przygotować się na wzrost temperatury o co najmniej 3°C w porównaniu z okresem przedindustrialnym do 2050 roku.

"Dla branży finansowej i ubezpieczeniowej to sygnał ostrzegawczy" - powiedziała Leena Ylä-Mononen, dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Środowiska, cytowana przez Financial Times.

"To nie oznacza, że jutro czeka nas poważny szok finansowy, ale to zagrożenie narasta" - dodała. "Jeśli zaczniemy podejmować istotne inwestycje w infrastrukturę lub podejmiemy złe decyzje dotyczące budowy społeczeństwa... ryzyko systemowych wstrząsów staje się coraz większe".

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie, z temperaturami rosnącymi dwukrotnie szybciej niż średnia globalna. Długoterminowy wzrost średniej globalnej temperatury o 1,5°C w porównaniu z erą przedprzemysłową oznaczałby wzrost o 3°C w całej Europie.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek raportem Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), konsekwencje tego mogą być tragiczne, gdyż bez "decydujących działań" "setki tysięcy ludzi mogą zginąć z powodu fal upałów, a straty gospodarcze spowodowane jedynie powodziami przybrzeżnymi mogą przekraczać 1 bilion euro rocznie".

Nagłówki warte uwagi

X files 

MKiŚ chce wycofać węgiel i ekogroszek do ogrzewania domów w aglomeracjach podmiejskich i miejskich oraz miejscowościach miejskich powyżej 100 tys. już od 2030 r., co określiło we wstępnych wersjach Krajowego planu na rzecz energii i klimatu.

https://x.com/annabrylka/status/1767188454473879738?s=20

udostępnij: