Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Lira turecka najniżej w historii: wybory Erdogan vs Kilicdaroglu destabilizują walutę i giełdę

Turcja przygotowuje się do drugiej tury wyborów, a prezydentowi Erdoganowi nie udaje się osiągnąć zwycięstwa

Wczesne wyniki wskazują, że ani Erdogan, ani lider opozycji Kemal Kilicdaroglu nie przekroczyli progu 50% niezbędnego do uniknięcia drugiej tury. Według informacji The Wall Street Journal, które powołują się na wypowiedź szefa tureckiego urzędu wyborczego, po przeliczeniu ponad 91% głosów, Erdogan zdobył 49,49% poparcia, a Kilicdaroglu 44,7%. Zarówno Erdogan, jak i Kilicdaroglu zadeklarowali gotowość do przyjęcia wyzwania drugiej tury.

19 spółek skreślonych przez rynek, których kursy akcji spadły, a analitycy widzą potencjał do dalszej przeceny

Przewrót polityczny w Turcji? Wyniki wyborów stawiają Erdogana pod znakiem zapytania

Kryzys bankowy w USA. Wszystko co powinieneś wiedzieć o sektorze zbyt dużym, by upaść i zbyt dużym, by kontrolować

Wynik pierwszej tury wyborów w Turcji wywołał napięcie w kraju, gdzie przywództwo Erdogana odgrywało kluczową rolę w tureckiej polityce przez dwie dekady. Prezydent Erdogan, który jest znany z silnego autorytaryzmu i konsolidacji władzy, zmierzał do osiągnięcia silnego mandatu wyborczego, który podtrzymałby jego pozycję jako dominującej postaci politycznej w kraju.

Jednak obecne wyniki wyborów pokazują, że opozycja zdobywa coraz większe poparcie, a społeczeństwo tureckie wyraża swoje niezadowolenie z rządzącej partii. Kilicdaroglu, lider opozycji i przewodniczący Partii Republikańskiej Ludowej, od dłuższego czasu krytykuje Erdogana za nadmierne skupienie władzy w rękach prezydenta i naruszanie demokratycznych zasad.

Teraz obaj kandydaci staną przed kolejnym wyzwaniem, próbując przekonać wyborców do swojego programu i zdobyć większe poparcie. Kampania przed drugą turą wyborów zapowiada się zacięta, a obaj politycy będą musieli skoncentrować się na kluczowych kwestiach, takich jak gospodarka, bezpieczeństwo i prawa obywatelskie, aby przekonać wyborców do swojej kandydatury.

Turcja stoi przed ważnym momentem politycznym, który może mieć długotrwałe konsekwencje dla kraju i regionu. Obywatele Turcji mają teraz możliwość dokonania wyboru, który ukształtuje przyszłość ich kraju.

Cykl gospodarczy sugeruje, że S&P 500 może zachowywać się podobnie jak w latach 1946-1948, ocenia strateg inwestycyjny z Wall Street

Lira turecka na krawędzi: nadchodzące wybory wpływają na wartość waluty

Tureckie rynki finansowe zareagowały negatywnie na rosnącą niepewność, która wynika z nadchodzącej drugiej tury wyborów. Tureckie akcje doświadczyły spadków, a wartość liry spadła w porównaniu do dolara amerykańskiego. Indeks Borsa Istanbul 100 stracił 3%, a lira osłabiła się o 0,4%, osiągając rekordowo niski poziom.

Recep Tayyip Erdogan, który od 2003 roku zdominował turecką scenę polityczną, ugruntowując swoją władzę jako premier i później jako prezydent po przeprowadzonym w 2017 roku referendum. Potencjalne wstrząsy w tureckim przywództwie, w kraju będącym członkiem NATO i utrzymującym związki zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, będą miały znaczące implikacje geopolityczne.

Potwierdzenie drugiej tury wyborów oznacza, że Turcja wkroczy w intensywny dwutygodniowy okres kampanii wyborczej, w którym Erdogan i Kilicdaroglu będą rywalizować o zdobycie większości głosów. Inwestorzy muszą być przygotowani na większą niestabilność liry, która jest szeroko stosowana jako waluta światowa i która odnotowała już opóźnienie w 2023 roku w stosunku do dolara amerykańskiego wynoszące prawie 5%.

Palantir z lepszymi wynikami od oczekiwań. Kurs akcji mocno rośnie, a CEO z entuzjazmem wypowiada się o sztucznej inteligencji

udostępnij: