Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Rynek towarowy pozostaje silny, a miedź i złoto są na drodze do rekordów cenowych. Najnowsze prognozy Saxo Banku

Saxo Bank opublikował najnowszy raport, w którym podkreśla, że fundamenty rynku towarowego pozostają silne, pomimo płytkiej korekty miedzi w pierwszym kwartale.


Chiny dążą do wyparcia amerykańskiego porządku. Jak jedna z największych gospodarek radzi sobie z globalizacją, według Saxo Bank

Silny początek roku dla kluczowych towarów na światowych rynkach

Raport wskazuje na to, że kluczowe towary, takie jak ropa naftowa, miedź i ruda żelaza, rozpoczęły rok 2023 od mocnych wzrostów, a towarzyszyło temu przekonanie, że ożywienie po pandemii w Chinach, największym na świecie konsumentem surowców, zrekompensuje ciemne chmury gospodarcze w innych częściach świata.

Jednak w miarę dojrzewania kwartału, impuls wzrostowy wynikający z ponownego otwarcia Chin okazał się zbyt słaby, by zrównoważyć negatywny wpływ rosnących stóp, zwłaszcza po przekazie szefa Fedu, Powella dla rynku „whatever it takes”. Rynek może to odczytać jako recesję z założenia, co oznacza, że Fed jest gotowy do podjęcia agresywnych działań w celu schłodzenia inflacji, bez względu na skutki gospodarcze. To z kolei oznacza wyższe stopy na dłuższy czas niż wcześniej przewidywano.

Spółki z sektora konopnego nie wróciły do łask inwestorów. Analitycy liczą na ożywienie rynku konopi w przyszłości

Ożywienie gospodarcze w Chinach może nie wystarczyć

W drugiej części kwartału towary zależne od wzrostu gospodarczego były jednak słabsze, a kryzys bankowy jeszcze bardziej pogłębił sytuację. Pomimo to, metale przemysłowe związane z zieloną transformacją oraz Chiny wciąż radzą sobie stosunkowo dobrze. Ropa naftowa doświadczyła spadku po miesiącach wahań, ale metale szlachetne zyskały na wartości, gdy rentowność obligacji spadła, a Fed złagodził swoją retorykę, zmierzającą do podniesienia stóp procentowych.

surowce-hansen-1

Raport Saxo Banku podkreśla, że fundamenty rynku towarowego pozostają mocne, pomimo pewnych wahań i niepewności, związanych z wyższymi stopami procentowymi i kryzysem bankowym. Jednak metale szlachetne, związane z zieloną transformacją, wydają się mieć większy potencjał wzrostu w najbliższej przyszłości.

surowce-saxo-3

Tesla dotknięta przez wojnę cenową. Elon Musk uspokaja Wall Street po wynikach za 1Q23

Sankcje przeciwko Rosji spowodowały powstanie trzypoziomowego rynku energii, co wpłynęło na zmiany w globalnych trasach dostaw i zwiększenie kosztów. Jednym z najbardziej dotkniętych sektorów jest sektor energetyczny. Raport zawiera prognozy dotyczące rynku metali szlachetnych, w szczególności złota i srebra. Saxo Bank przewiduje, że złoto może podjąć próbę osiągnięcia nowego rekordu powyżej 2100 dolarów za uncję, co może wpłynąć na cenę srebra. Z kolei cena srebra może spaść poniżej 30 dolarów za uncję.

surowce-saxo-3

Kryzys bankowy sprawił, że recesja wciąż jest prawdopodobna, a inflacja pozostanie wysoka - raport Saxo Bank, Podcast "21% rocznie | Jak inwestować"

Saxo Bank uważa, że banki centralne będą głównym motorem wspierającym trwałe wyższe ceny, a fundusze hedgingowe będą nadal dawać dodatkową warstwę siły podczas wzrostów, ale także słabości w okresach korekty.

Jak deglobalizacja i kryzys bankowy wpłynie na rynek finansowy? Raport The Fragmentation Game według Saxo Banku

udostępnij: