Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Decyzja Fed w obliczu kryzysu bankowego. Podwyżka stóp procentowych zgodna z obecnymi oczekiwaniami

Rezerwa Federalna podniosła w środę stopy procentowe o 25 pb. Fed decyduje się na wolniejsze tempo zacieśniania polityki monetarnej, jednocześnie pracując nad schłodzeniem szalejącej inflacji. Ruch, który był zgodny z oczekiwaniami rynku, oznacza już dziewiąty raz, kiedy Fed podniósł stopy procentowe w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.


Akcje Tesli wzrosną 900% do końca tej dekady, uważa legenda inwestowania Ron Baron

Konferencja Powella

Rezerwa Federalna stoi przed poważnym wyborem. Przy podejmowaniu kolejnej decyzji dotyczącej stóp procentowych bank centralny brał pod uwagę zarówno gospodarkę, jak i stabilność systemu bankowego. Ostatnie dane dotyczące inflacji i miejsc pracy przemawiają za dalszym zacieśnianiem, natomiast ostatnie zawirowania w bankach sugerują, że ostrożna byłaby pauza.

Po oświadczeniu FOMC i podsumowaniu projekcji gospodarczych, o 19:30 polskiego czasu odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego Jerome Powella.

UBS ratuje Credit Suisse. Szokująca fuzja, która wywołuje kontrowersje na rynku

Zacieśnianie polityki pieniężnej w ciągu ostatniego roku nie doprowadziło jeszcze do obniżenia inflacji do poziomu 2% rocznie, wyznaczonego przez Fed. Indeks cen konsumpcyjnych w lutym wzrósł o 6% w stosunku do roku poprzedniego. Rynek pracy pozostaje nadzwyczaj silny i nie wykazuje oznak zbliżającej się recesji.

Tymczasem gwałtowna zmiana stóp procentowych w ostatnich miesiącach ujawniła słabości banków, przyczyniając się do upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank oraz zamieszania w Credit Suisse. Regulatorzy i władze finansowe - w tym Fed - w Stanach Zjednoczonych i Europie wkroczyli z zabezpieczeniami depozytów, programami pożyczek awaryjnych i innymi środkami, aby spróbować ustabilizować zagrożone banki i przywrócić zaufanie do szerszego systemu finansowego.

Według komentarzy na Wall Street, Fed będzie twardo walczył z inflacją, ale z dużą dozą łagodzącego języka, aby uspokoić obawy o sytuację w bankach. 

7 powodów dlaczego warto teraz otworzyć rachunek inwestycyjny na platformie Saxo Bank

udostępnij: