Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Decyzja EBC zgodna z oczekiwaniami. W planach dalsze podwyżki stóp procentowych, pomimo niepewności na rynku bankowym

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o pół punktu procentowego. Tym samym trzyma się planu ustalonego w zeszłym miesiącu, pomimo obaw o kondycję banków i ich wpływu na rynki w tym tygodniu.


Na ratunek Credit Suisse. Bank centralny udziela pożyczki, a akcje szwajcarskiego banku rosną ponad 20%

Prezes EBC, Christine Lagarde wraz z Radą Prezesów, zdecydowali o drugiej półpunktowej zmianie, zwiększając główną stopę refinansową do 3,5% z poprzednich 3%, co jest zgodne z decyzją podjętą w lutym. EBC jest pierwszym dużym bankiem centralnym, który podjął decyzję w sprawie stóp procentowych od czasu zamieszania wywołanego upadkiem Silicon Valley Bank.

Monitorowanie napięć rynkowych

EBC wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że Rada Prezesów uważnie monitoruje obecne napięcia rynkowe i jest gotowa zareagować w razie potrzeby, aby zachować stabilność cen i stabilność finansową w strefie euro. EBC podkreśla, że sektor bankowy strefy euro jest odporny, ma silną pozycję kapitałową i płynnościową.

Notowania kilku banków wstrzymane. Pojawiają się nowe obawy o stabilność Credit Suisse

Niepokoje o banki komercyjne

Wydarzenia związane z Credit Suisse podkreślają obawy o banki komercyjne, gdyż najbardziej agresywne podwyżki stóp procentowych w pokoleniu przyczyniły się do upadku SVB, co może mieć wpływ na innych kredytodawców.

Obniżenie inflacji

EBC wciąż stara się obniżyć inflację, która pozostaje zbyt wysoka, by zapewnić komfort. W 20 krajach należących do strefy euro inflacja wynosi 8,5%, podczas gdy cel EBC to 2%. EBC obniżył prognozy dotyczące inflacji na najbliższe lata i obecnie widzi ją na poziomie średnio 5,3% w tym roku. W 2024 roku spadnie do 2,9%, a w 2025 do 2,1%.

„Obecnie eksperci EBC przewidują, że inflacja wyniesie średnio 5,3% w 2023, 2,9% w 2024 i 2,1% w 2025. Jednocześnie bazowa presja cenowa pozostaje silna. Inflacja z wyłączeniem cen energii i żywności, która w lutym dalej rosła, w 2023 według oczekiwań ekspertów EBC wyniesie średnio 4,6%, czyli więcej niż prognozowano w projekcjach grudniowych. Następnie ma się obniżyć do 2,5% w 2024 i 2,2% w 2025, w miarę jak presja wzrostowa związana z wcześniejszymi szokami podażowymi i ponownym otwarciem się gospodarki będzie wygasać, a zacieśnianie polityki pieniężnej będzie coraz mocniej osłabiać popyt” - napisano w komunikacie EBC.

Już nie metaverse, a sztuczna inteligencja będzie napędzać wzrost Facebooka. Spółka Zuckerberga redukuje zatrudnienie, a akcje rosną

Prognozy wzrostu gospodarczego

EBC podniósł swoją prognozę wzrostu gospodarczego do 1% w 2023 roku, a w 2024 i 2025 roku ekspansja ma wzrosnąć do 1,6%. Jednakże, ta prognoza jest niższa niż wcześniejsze przewidywania.

JPMorgan chce wykorzystać kryzys i rozważa zakup Silicon Valley Bank. Analitycy uważają, że to dobry ruch

udostępnij: